hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Zateplení fasády

Fasáda představuje funkční, estetickou, ekonomickou a ekologickou ochranu budovy. Musí chránit před deštěm, chladem nebo horkem a zároveň izolovat interiér domu a nabízet obyvatelům komfort. Kvůli všem těmto faktorům jsou fasády primární oblastí, kterou je třeba vždy dobře navrhnout, ať už se jedná o stavbu nového objektu či renovaci staršího domu.

Zateplení fasády se stává stále aktuálnější s rostoucími cenami energií. Je jednou z možností, jak ušetřit náklady na vytápění. Ušetří vám peníze, eliminuje hluk z okolí, vyřeší problém s vlhkými zdmi, popř. vyřeší problémy s plísněmi, které jsou zapříčiněny studenými zdmi, na kterých se sráží vzdušná vlhkost, což je ideální místo projejich vznik.

Fasády dělíme na fasády:

- kontaktní,

- bezkontaktní, ty se pak dále dělí na:

- zavěšené, někdy též předsazené či odvětrávané,

- předezděné.


Z jiného úhlu pohledy hovoříme o difuzně uzavřené a otevřené fasádě.

Při výběru té nejvhodnější pro váš dům se určitě poraďte s odborníky. Výhodou zateplené fasády je, že v případě zlepšení tepelněizolačních vlastností domu můžete získat i příspěvek v podobě státní dotace.

Nejrozšířenějším způsobem opláštění domů v České republice jsou kontaktní fasády, kde se jako tepelněizolační materiál používá minerální vata nebo polystyren. Takový typ fasády následně vyžaduje finální zakončení v podobě omítky. Takto zateplíte fasádu za poměrně nízkou cenu.

Polystyren není vhodný k zateplování starších domů, které mají problém s vlhkostí (porušená nebo chybějicí hydroizolace). Další nevýhodou je velmi špatná zvuková neprozvučnost, tedy nic neodtlumí. Polystyren je nenasákavý, lehký a má nejlepší poměr cena/výkon.

Pokud je požadavek na vyšší zvukový útlum (např. u hlučné ulice), či vyšší požární odolnost, pak je vhodnější použití izolace z dražší minerální vaty (pevné desky pro kontaktní zateplení).

Další možností zateplení fasády je zvolit fasádu bezkontaktní, tj. takovou, která se nedotýká obvodových zdí. Tyto fasády mohou být současně bezomítkové, to znamená, že obložení je rovnou i vnějším pláštěm. Mezi zavěšenou fasádou a domem se vytvoří vzduchová dutina, která zajišťuje dostatečnou cirkulaci vzduchu. Proto se tomuto typu fasády říká také odvětrávaná. Díky ní v domě nevzniká prostředí vhodné pro růst plísní. Odvětrávaná fasáda je ideální do budov, kde hrozí vyšší vlhkost. Výhodou takové fasády je kromě udržování optimální vlhkosti také její trvanlivost a perfektní hluková izolace. Vždy se jedná o zateplení na rošt, ale s různorodým záklopem. Nejprve se připraví tzv. rastr neboli mřížka, a to ze dřeva nebo lehkého kovu. Na tu se pak upevňuje fasáda – ta může být například z betonu, cihel, keramiky, kovu, ale také rostlin. Zelené fasády začínají být trendem i v Česku. Významným způsobem oživují budovy a nabízí celou řadu výhod, jako je ochlazování vzduchu, výroba kyslíku, regulace vlhkosti vzduchu, absorpce prachu a retenci dešťové vody.

Způsob předezděné fasády, tedy takové, kdy se před obvodové stěny domu vyzdí nová zeď, představuje také zcela funkční řešení. A to opět z hlediska tepelněizolační a zároveň prodyšné ochrany. Většinou je tvořena z lícových nebo vápenopískových cihel, ale třeba i přírodního kamene. Jeho nevýhodou je především vysoká pořizovací cena, na druhou stranu se ale jedná o trvanlivé a prakticky bezúdržbové řešení.

Difuzně otevřená, či difuzně uzavřená stavba? Průnik vzdušné vlhkosti (vodní páry) do konstrukce stavby může mít pro dům vážné následky. Každý investor, potažmo stavitel se mu tedy snaží vyhnout. Řešení jsou dvě. Každé pracuje s jiným fyzikálním principem. Buď maximálně zamezíme vstupu vlhkosti do fasády, nebo zabráníme, aby prostupující vodní pára ve fasádě kondenzovala.

Difuze je spontánní fyzikální děj, který vede k vyrovnání koncentrace (v tomto případě jde o koncentraci vodní páry v daném prostoru). Ve stavitelství je nutné s tímto fyzikálním jevem počítat. Řešení nesmí být polovičaté. Mohlo by docházet ke kondenzaci par uvnitř konstrukce, což by dříve nebo později mohlo zapříčinit její napadení plísněmi či jinými biologickými škůdci.

Kvalita řešení zateplení spočívá ve vybraných materiálech. Různé materiály se hodí pro různé konkrétní použití. Někdy není rozhodování úplně jednoduché a prospekty jednotlivých výrobců či dodavatelů nám moc nepomohou. Potřebujete-li poradit, obraťte se na nás.

Chystáte se zateplit fasádu? Chcete zjistit, jaká barva fasády bude slušet vašemu domu nejvíce? Vyzkoušejte Návrháře fasád!

Ptáci klovou do fasády: jak na prevenci a opravu škod

Ptáci klovou do fasády: jak na prevenci a opravu škod

Ptáci snažící se vyklovat díry ve fasádě a zahnízdit představují problém, který je třeba při zateplo… Celý článek
Výhody zateplení bytového domu: některé vás překvapí

Výhody zateplení bytového domu: některé vás překvapí

Potřebujete argumenty pro shromáždění vlastníků (SVJ) nebo bytového družstva, které by podpořily zat… Celý článek
Spotřeba polystyrenu v roce 2022 velmi výrazně klesla. Proč?

Spotřeba polystyrenu v roce 2022 velmi výrazně klesla. Proč?

Tuzemská spotřeba pěnového polystyrenu (zkr. EPS) loni kopírovala pokles spotřeby evropského chemick… Celý článek
Šetřete energii i peníze díky správné tloušťce izolace

Šetřete energii i peníze díky správné tloušťce izolace

Kvalitní zateplení domu může velmi výrazně snížit náklady na vytápění. Je však důležité nepodcenit v… Celý článek
Nová zelená úsporám Light: zateplit, anebo vyměnit okna? Na co vystačí 150tisícová státní dotace

Nová zelená úsporám Light: zateplit, anebo vyměnit okna? Na co vystačí 150tisícová státní dotace

Důchodci a domácnosti s nižšími příjmy mohou získat až 150 tisíc na stavební úpravy, díky kterým uše… Celý článek
Co je lepší: klasické fasádní zateplení, nebo tepelněizolační plněné cihly?

Co je lepší: klasické fasádní zateplení, nebo tepelněizolační plněné cihly?

Řada investorů se na začátku výstavby rodinného domu ptá, jestli není lepší zateplit dům pomocí ener… Celý článek
1 z 1
Rubriky článků