hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Aktuality

Úsporný dům, 1. díl: Ekonomika zateplování: Vyplatí se zateplovat?

9. 12. 2024

Chcete zjistit, zda se vám investice do zateplení domu skutečně vyplatí? Tento článek vám ukáže, jak správně hodnotit návratnost takové investice – od jednoduchých výpočtů po pokročilé metody, které berou v úvahu inflaci, růst cen energií i alternativní možnosti zhodnocení peněz. Dozvíte se, kolik vás zateplení může stát, kolik ušetříte a na co si dát pozor při rozhodování. Překvapí vás, jak malé změny v okolnostech mohou ovlivnit dlouhodobou výhodnost.



Na začátku jsem napsal, že pro většinu lidí je nejdůležitější to, co za dodávku energie musí zaplatit. Zateplování se nejčastěji dělá proto, abychom snížili platby za spotřebované teplo. Očekáváme tedy, že investice vložená do zateplení se nám po určité době vrátí a v průběhu času na tom ještě něco vyděláme. Pokud by tomu tak nebylo, pak by bylo výhodnější investovat peníze jinak (třeba do stavebního spoření nebo do akclí) a z výnosů investice si pak platit náklady na teplo. Za jak dlouho se nám investice vrátí, záleží především na tom, kolik do zateplení musíme vložit peněz (počáteční investice) a na tom, kolik peněz pak každoročně ušetříme v platbách za energii (výnosy z investice).

Kolik musíme investovat se dá nejsnáze zjistit, když si necháme na plánované zateplení udělat nabídku od firmy (lépe alespoň od dvou firem). Například kontaktní zateplení fasády stojí kolem 1 000 až 1 500 Kč/m2, takže zateplení fasády běžného rodinného domu se pohybuje někde mezi 200 až 300 tisíci korun. Kolik za rok zateplením můžeme ušetřit (POZOR, to není jisté, je to jen pravděpodobné), zjistíme, když rozdíl v roční potřebě tepla před zateplením a po zateplení přepočteme na peníze. Pokud je například rozdíl (úspora tepla) 10000 kWh a topíme elektřinou v přímotopné sazbě, kde za 1 kWh zaplatíme 2,50 Kč, pak za rok ušetříme 25000Kč. Způsobů jak vyhodnotit návratnost investice je více, záleží na tom, co všechno do výpočtu chceme zahrnout (např. růst cen energie, úroky z hypotéky, míru inflace apod.).


Pro většinu lidí je při plánování domu cena energie a návratnost izolace na prvním místě
Pro většinu lidí je při plánování domu cena energie a návratnost izolace na prvním místě


Prostá návratnost

Nejjednodušší používaný způsob hodnocení je takzvaná prostá návratnost. Je to vlastně investice vydělená roční úsporou. Pokud například investujeme 100 tisíc a díky tomu pak ušetříme každý rok 10 tisíc, tak bude prostá návratnost 10 let. V tomto případě nepočítáme s cenou peněz (kolik by nám mohly vynést, kdybychom je investovali jinak), mírou inflace a ani s růstem ceny energie. Prostá doba návratnosti je užitečná, když srovnáváme několik různých možností, kde se mění jen některé technické parametry (například tloušťka nebo druh použité izolace) a potřebujeme zvolit, co je lepší. Pokud se ale rozhodujeme, zda je lepší zateplit dům nebo investovat do penzijního při pojištění, pak s prostou návratností nevystačíme.


NPV

Lepší kritérium než prostá doba návratnosti je v tomto případě takzvaná diskontovaná doba návratnosti, vnitřní výnosové procento či čistá současná hodnota investice (značí se NPV). Čistá současná hodnota je v dnešní době jedním z nejvhodnějších kritérií pro rozhodování. Je v ní totiž zahrnuta celá doba životnosti projektu i srovnání s možností investování do jiného projektu se srovnatelnou mírou rizika. Pokud hodnota NVP vyjde kladná, pak se investice vyplatí. Pro výpočet NPV jsou na webu výpočtové pomůcky.

Význam těchto složitějších kritérií ale není dobré přeceňovat. U investic s dlouhou dobou návratnosti a v době tak nejisté, jako je dnes, je totiž velká míra rizika. Nedokážeme spolehlivě odhadnout například, jaká bude míra inflace nebo jak se budou vyvíjet ceny energie, což jsou klíčové hodnoty pro výpočet. Problém je v tom, že i poměrně malé změny v těchto parametrech dokáží v tom dlouhém časovém úseku proměnit návratnou investici v nenávratnou.

V příštím článku se podíváme na konkrétní výpočty návratnosti.



Zdroj obrázku: Freepik
Zdroj článku:

Dřevěné fasády: materiály, návrhy, realizace Autor: Gabriel Ingo Úsporný rodinný dům
Autor: Karel Murtinger
Vydavatel: Grada


Rubriky článků