hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Fasádní PIR a PUR desky

Fasádní PIR desky (polyisokyanurát) vychází v měřeních jako jedny z nejúčinnějších tepelně izolačních materiálů z pohledu tepelné vodivosti. Hodnoty λ jsou velmi nízké - okolo 0,022 W/mK. (O něco menší hodnotu už mají jen fenolické pěny.

Chemicky jsou PIR desky v podstatě vylepšené polyuretany (PUR) a hlavní rozdíl je v míře sesítění makromolekuly, která je o dost větší než u polyuretanů.

Pro vytvoření PIR pěny je nutné přidávat nadouvadlo a do směsi se samozřejmě přidávají i další látky jako např. retardéry hoření. Vysoká hustota sesítění, pevné chemické vazby i přítomnost aromatických kruhů a isokyanurátových trimerů (kruhů) mají vliv na to, jaké má PIR deska konečné vlastnosti. V porovnání s PUR má kromě lepší hodnoty součinitele tepelné vodivosti také vyšší pevnost v tlaku, zvýšenou odolnost proti ohni a také vyšší stabilitu rozměrů. Ztuhlá PIR pěna má uzavřenou strukturu a má velmi malé buňky. Navlhavost PIR desek je velmi malá, jsou téměř nenavlhavé. Po měsíčním ponoření nabere pouze 2 % vlhkosti. Materiál PIR desek navíc odolává velkým rozdílům teplot od -190 °C do 140 °C. Pěny mají uzavřenou buněčnou strukturu, takže neabsorbují vzdušnou vlhkost. Oproti polyuretanům mají o něco lepší rozměrovou stabilitu. Pevnost při 10% stlačení, která je závislá na tloušťce PIR desky, se pohybuje v rozmezí od 120 do 150 kPa.

Nejčastěji se však jedná o výrobu oboustranně kašírovaných panelů vypěňovaných ve formě, nebo o vyřezávání desek nebo různých tvarů z větších objemů PIR pěn. Vyřezávané výrobky jsou nejčastěji bez povrchové úpravy. Tyto materiály se mohou aplikovat stejně tak jako polyuretanové pěny nástřikem na místě. Vyrábí se ale především bloky, které jsou dále nařezávané na desky. Vyrábí se z nich různě široké izolační panely a PIR desky, které jsou často opatřené hliníkovou folií na povrchu. Využívají se na izolace plochých i šikmých střech, dále ve vzduchotechnice a při izolacích potrubí. Fasádní PIR desky se s oblibou používají při stavbě nízkoenergetických a pasivních domů.

Rubriky článků