hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Zateplení fasády

Dřevěné fasády, 1. díl: Základní požadavky a vlastnosti dřevěných fasád

25. 11. 2024

Dřevěné fasády jsou oblíbenou volbou v moderní architektuře díky své estetice a ekologickým výhodám. Aby však správně fungovaly a měly dlouhou životnost, je nutné věnovat pozornost specifickým požadavkům na jejich projektování a údržbu. První díl našeho seriálu se zaměřuje na základní vlastnosti a požadavky, které jsou nezbytné pro zachování funkčnosti a vzhledu dřevěných fasád.

Na dřevěné fasády se kladou v zásadě stejné fyzikální nároky ve vztahu k teplotním rozdílům, srážkám, slunečnímu světlu a difuzi vodních par jako na jiné fasády. Celková zátěž fasády je ovlivněna ročním obdobím a mění se i v průběhu dne. To však způsobuje větší kolísání vlhkosti materiálu, než je tomu u masivních zděných fasád. Proto se projektování dřevěných fasád musí věnovat větší péče než projektům fasád z minerálních hmot.

Dřevěné fasády jsou u moderních staveb čím dál oblíbenější
Dřevěné fasády jsou u moderních staveb čím dál oblíbenější - ilustrační obrázek


Odvětrávání zadem

Dřevěné fasády, kromě klasických srubových staveb, spadají do kategorie zadem odvětrávaných fasád, na rozdíl od neodvětrávaných fasád, jakými jsou spřažený tepelně izolační systém (WDVS) nebo jádrové izolované cihelné zdivo.

Aby se dřevo pravidelně vysoušelo, je nezbytné odvětrávání fasády zadem. Každá dřevěná fasáda představuje dodatečnou zátěž vlhkosti, které je vystavena nejen v podobě dešťových srážek a vysrážení kondenzátu, ale také difuzi vzdušné vlhkosti z vnitřku budovy. Oba tyto jevy způsobují zvýšenou vlhkost dřeva. Dlouhodobě provlhlé dřevo ohrožuje hniloba a v každém případě vzrůstá nebezpečí napadení dřevokaznými houbami a řasami.

Minimální šířka odvětrávací mezery mezi fasádou a konstrukcí je 2 cm, tato vrstva by měla stačit k zajištění účinné konvekce. Další funkcí odvětrané vzduchové mezery je odvádění kondenzované vlhkosti, která vzniká na zadní straně dřevěného obkladu.

Vlhkost

Dřevo je hygroskopický materiál, který reaguje jinak než minerální materiály fasád na vlastní vlhkost (ustálenou vlhkost dřeva) bobtnáním a smršťováním. Vlhkost může mít různé příčiny:

• srážky dešťové, sněhové, kroupy,
• vysoká relativní vlhkost vzduchu,
• ostřiková voda,
• tvorba kondenzátu.

Tab. Typické hodnoty vlhkosti dřeva v závislosti na druhu zástavby.
Tab. Typické hodnoty vlhkosti dřeva v závislosti na druhu zástavby.


Jako rovnovážná vlhkost dřeva se označuje podíl vody obsažené v dřevě, který se ustálí v rovnováze s vlhkostí okolí. V zimním období přijímá dřevo fasády vlhkost ve větším množství (až do 25 % obsahu vody), v sušších obdobích roku vlhkost ztrácí a vysychá. Na druhé straně obsah vlhkosti u fasád přivrácených ke sluneční straně se snižuje až na 10 % relativní vlhkosti. Protože obsah vlhkosti kolísá, dochází ke smršťování a bobtnání dřeva, což je u širokých prken téměř nevyhnutelně spojeno s popraskáním a se vznikem trhlin.

Asi 15 let stará fasáda řadového domku v Bregenzu.Asi 15 let stará fasáda řadového domku v Bregenzu.


Zřetelně jsou vidět trhliny, které se tvoří v místech spojovacích součástí, především tam, kde nejsou předvrtány otvory, resp. tam, kde nejsou dodrženy vzdálenosti spojovacích součástí od okrajů a konců prken.

Toto popraskání v rovnoběžném směru s vlákny nenarušuje zpočátku funkci ochrany proti povětrnostním vlivům. Protože se trhliny často vyskytují v místech spojovacích prostředků, vznikají tím nejdříve vzhledové nedostatky. Toto praskání vede k tomu, že se na koncích prken tvoří zející spáry, jimiž vniká vlhkost dovnitř a po určité době způsobuje trouchnivění. S rostoucí vlhkostí stoupá riziko, že dřevo napadnou mikroorganismy. Kromě toho dřevo měkne, což zesiluje mechanické poškození na povrchu a vede k vymývání složek dřeva (jako je např. lignin). V důsledku toho povrch dřeva hrubne, což přispívá k jeho znečištění a biologické degradaci.



Tvorba trhlin u překrývaného obložení, vyvolaná smršťováním.
Tvorba trhlin u překrývaného obložení, vyvolaná smršťováním.
 

Čím jsou jednotlivá prkna širší, tím vyšší je vlhkost dřeva a tím větší je pravděpodobnost vzniku prasklin ve směru vláken. Většina nátěrových systémů tomu není schopna zabránit.

 

Plíseň

Plíseň se tvoří na fasádách, na které nesvítí slunce, ale stává se značným problémem i u obložení přesahu střechy. Trvalá vlhkost způsobuje plesnivění a zmodrání, v extrémních případech vede napadení houbou k znehodnocení dřeva. Typickou příčinou napadení plísní je skutečnost, že v zimě se silně ochlazuje a rovněž se vytváří kondenzát na fasádě. Kromě toho nedostatečně chráněné dřevo nebo jeho nevhodný druh přímo poskytují potravu plísním.

Dřevo stromů, jako jsou borovice přímořská, bříza a buk, by se nemělo na vnější obklady používat. Pro venkovní aplikace je vhodné dřevo vyšší třídy odolnosti, např. modřín a douglaska. Ale ani tyto druhy nejsou při vysoké vlhkosti okolí plně rezistentní vůči napadení plísní. Nátěry a povrchové úpravy na zvlášť ohrožených místech musí být napuštěny fungicidními hmotami. Tmavší nátěry jsou méně napadány plísní než světlé.

Obr. 2.6 Cerná plíseň na východní straně modřínové fasá- dy. Vodorovně položená prkna hůře vysychají a jsou proto mnohem více ohrožená než vertikálně rozmístěné dřevěné obklady na severní straně.
Černá plíseň na východní straně modřínové fasády.

Vodorovně položená prkna hůře vysychají a jsou proto mnohem více ohrožená než vertikálně rozmístěné dřevěné obklady na severní straně.



Zdroj ilustračního obrázku: Freepik


Zdroj článku:
Dřevěné fasády: materiály, návrhy, realizace Autor: Gabriel Ingo Dřevěné fasády: materiály, návrhy, realizace
Autor: Gabriel Ingo
Vydavatel: Grada


Rubriky článků