Zateplení domů
Vyberte kraj, ve kterém potřebujete řemeslníka
Většina původní zástavby, nejčastěji pak panelové domy, byla v minulosti stavěna efektivně a účelně. Musela být rychle a levně hotová. Stavebnictví se v minulosti příliš nezabývalo zateplením staveb a prováděním tepelných izolací, takže drtivá většina v minulosti postavených staveb je na dnešní požadavky nedostatečně zateplená.
Proto můžete v dnešní době vídat čím dál častěji, většinou u panelových domů, lešení a stavební firmy provádějící zateplovací práce. Starší domy už navíc neodpovídají evropské normě o zateplení budov a konstrukcí.
TEPELNĚ IZOLAČNÍ MATERIÁLY NA ZATEPLENÍ
Na každou část stavby je možné na zateplení použít určitý druh tepelné izolace. Ty se dělí např. na vláknité izolace, které dále rozdělujeme na minerální a skleněné.
Dalším druhem jsou izolace z pěnového (lehčeného) polystyrenu. Tyto polystyreny se dělí na expandované a extrudované. Jako izolace se ještě používá pěnový polyuretan, pěnový polyetylén, pěnové sklo, sypké a foukané materiály( minerální granuláty, materiály na bázi papíru a celulózy) a sendvičové desky a systémy. Také je můžeme zařadit do skupin dle hořlavosti.Dům se musí zateplit kompletně počínaje spodní stavbou. Na tepelné odizolování suterénu se nejčastěji používá extrudovaný polystyren (XPS), na šikmou střechu minerální vata a na plochou střechu vata i polystyren..
Ovšem nejdůležitější pro již postavenou stavbu je především zateplení fasády. Podle různých měření byl zjištěn největší únik tepla u zděných a panelových staveb infiltrací (teplo odchází netěsnostmi kolem okenních a dveřních otvorů), dále samotnou obvodovou zdí a v neposlední řadě střechou, balkony, lodžiemi apod.
Pro dosažení co možná nejmenšího úniku tepla je zapotřebí zateplení fasád, izolace střech a dalších výše zmiňovaných konstrukcí. Tím se sníží náklady na vytápění, zvýší se tak ochrana domu proti povětrnostním vlivům (déšť, vítr, sníh) a také životnost obvodového pláště. Takovouto úpravou se samozřejmě zvyšuje cena a životnost nemovitosti.
Výměnou starých oken za nová, plastová okna lze uspořit neuvěřitelné množství energie na výtop bytu či domu. Podle vašich požadavků Vám firmy které provádějí zateplení dodají taková okna, která budou pro Vás optimální. Okna jsou většinou dodávána s pěti nebo šestikomorovým systémem ovšem lze si objednat i jiný druh.
CO UDĚLAT PŘED ZATEPLENÍM FASÁDY
Před zateplením je nutné upravit stávající povrch konstrukce. Starou zvětralou omítku je potřeba oškrábat a nahradit ji omítkou novou. Dále se musí ze zdi odstranit nečistota, mastnoty a plísně a povrch zarovnat. V případě vlhkých zdí se musí provést jejich sanace.
U novostaveb je důležité provádět zateplení až po dokončení všech mokrých prací a po osazení oken a ostatních otvorů. Na nově vybudované zdi se může zateplení klást přímo na hrubé zdivo.
Budovu je během zateplovacích prací nutno chránit před povětrnostními vlivy, a to nejlépe ochranou připevněnou na vnější část lešení. Zateplování by se nemělo provádět při teplotě pod +5°C a také při extrémních teplotách, tj. nad +30°C.
Důležitou podmínkou pro požadovanou účinnost tepelné izolace a zateplovacího sytému je nekombinovat materiály. Vždy by se měl pečlivě vybrat jeden systém, který se použije pro celou stavbu.
NEJPOUŽÍVANĚJŠÍ SYSTÉMY ZATEPLENÍ
Nejběžnějším typem zateplení je tzv. KONTAKTNÍ ZATEPLOVACÍSYSTÉM.
Využívá především polystyrénu (EPS) ve formě desek. Ty se tmelem lepí k podkladu (obvodový plášť) a zakotví se talířovými hmoždinkami. Na desky potom přijde vyztužená síťovina, nakonec se nanese vnější omítka.
Z bezpečnostních důvodů se smí systémy zateplení expandovaným polystyrenem (EPS) obkládat jen do výše 9m. Do výšky 22,5m se smí obkládat za předpokladu, že vnější povrchová vrstva bude z nehořlavého materiálu a nad tuto výšku (22,5m) ho nelze použít.
Dalším materiálem pro kontaktní zateplovací systémy jsou desky z minerálních vláken. Na fasádu se připevňují obdobně jako polystyrenové desky, což znamená, že se tmelem nebo jinou lepící hmotou k tomu určenou nalepí na obvodový plášť, připevní se talířovými plastovými hmoždinkami, vyztuží se armovací sítí a opět se natáhnou 2 vrstvy vnější omítky.
Desky z minerálních vláken jsou velice prodyšné, tudíž se mohou používat na jakékoli zděné a betonové konstrukce. Navíc jsou i zvukově izolační, což přidá na kvalitě. Díky nehořlavosti neexistuje žádné požární omezení pro jejich využití na zateplení.
Dalším používaným způsobem zateplení fasády je ODVĚTRÁVANÝ ZATEPLOVACÍ SYSTÉM.
Systém spočívá v odvětrání tepelné izolace, kvůli případné kondenzaci vody. Je vhodný především do vlhkých prostředí, kde je pravděpodobnost kondenzace vody nebo vzniku písní vysoká. Materiály jsou v podstatě stejné jako u kontaktních systémů a opět se především používá polystyren.
Jsou 2 způsoby odvětrání systémů zateplení. Častějším způsobem je vytvoření vzduchové mezery mezi původní fasádou a tepelnou izolací. Mezera se zajišťuje pomocí soklových profilů nebo různých rozpěr (záleží na výrobci a konkrétním sytému) a tím si izolace udrží předepsanou vzdálenost od obvodového pláště budovy.
Druhým způsobem je vytvoření vzduchové mezery mezi zateplením a vnější úpravou zateplovacího systému (omítka, obklad...). V tomto případě se mezera vytvoří kotvícím rámem, dle druhu systému, nebo obkladem.
Do mezery je nutné vkládat rozpěry z nehořlavého materiálu, aby se zabránilo případnému volnému šíření ohně.
Pro odvětrávaný i kontaktní systém platí stejná ideální tloušťka tepelně-izolačních desek, a to min. 100-160mm.
Co se týče požární odolnosti, je na tom expandovaný polystyren hůř než minerální vata. Vata nemá omezení ve výšce použití. Stejně tak je na tom polystyren i s difúzním odporem. Ten je u polystyrenu větší, čili je snížená prodyšnost stěn. Minerální vata má difúzní odpor nízký, tudíž může obvodová stěna bez problému dýchat.
Nesporná výhoda polystyrenu je ale v jeho hmotnosti. Tu má na rozdíl od vaty velice nízkou, lépe se s ním manipuluje a nezatěžuje konstrukci. Polystyren je také levnější než vata.
Dále můžeme fasádu chránit TEPELNĚ-IZOLAČNÍ OMÍTKOU.
Omítka obsahuje buď kuličky polystyrenu, nebo perlit, čímž se provzdušní a může sloužit jako tepelná izolace. V tloušťce 2-5 mm se nanáší na zeď a musí se krýt vnější omítkou. Tento způsob zateplení je sice velice levný, ale nejméně účinný, proto se většinou nepoužívá.
Jinou metodou zateplení , která je u nás méně známá, je TRANSPARENTNÍ TEPELNÁ IZOLACE.
Vyrábí se z polykarbonátových desek, tvořených soustavou kapilár kladených kolmo k fasádě. Vyztužují se skelnou tkaninou (opět s čirým lepidlem) a omítají se skelnou omítkou. Tento materiál propouští část slunečního záření a tím ohřívá konstrukci. Děje se tak na podzim, v zimě a na jaře, kdy je slunce poměrně nízko pod úhlem cca 25°. V létě je slunce vysoko na obloze, tudíž materiál paprsky nepropouští.
Tento způsob izolace je poměrně nákladný a to zřejmě také způsobuje, že je u nás málo rozšířený.
Další související články:
Sádrokartony v podkroví.
Zateplování střech a fasád - seriál moderní střecha.
Izolace plochých střech - Seriál Moderní střecha.
Zateplení střechy - Nadkrokevní systémy - seriál Moderní střecha.
Hydroizolace - asfaltové pásy a střešní fólie - seriál Moderní střecha.
Tepelně izolační materiály z konopí
Přezkoumání praktik dovozců a výrobců sendvičových panelů
Začala Nová zelená úsporám, pro rodinné domy i pražské ''bytovky''
Česko je polystyrenovou velmocí
-
7.11. - 9.11.Veletrh Stavotech - Moderní dům Olomouc › více zde
-
8.11 - 10.11.Dny pasivních domů 2024 - Zeptejte se majitelů, jak se jim v domě žije. › více zde
-
25. 10. 2024Webinář - Energeticky vychytaná novostavba i rekonstrukce včetně čerpání dotace › více zde
-
Webinář - Inovace v oblasti izolací pro sokl a spodní stavbu › více zde
-
Webinář - Zelená úsporám pro naše bydlení › více zde
- Zateplení střechy
- Ekologie a energetika
- Zateplování fasády
- Zateplování dřevostaveb
- Názvosloví tepelných izolací
- Izolace a zateplení sklepa
- Pasivní domy
- Stavba - odhlučnění, odvlhčení, reakce na oheň
- Součinitel prostupu tepla
- Tepelné mosty a plísně v domu
- Paropropustnost a difúze
- Třídy reakce na oheň u materiálů
- Objemová hmotnost
- Kondenzace vodní páry
- Tech. postup zateplení fasády
- Návody a typy k zateplení
- Spádování ploché střechy
- Nové hodnoty součinitele prostupu tepla pro budovy(2011)
- Tepelný odpor - výpočty
Skelná vata: Dekwool, Isover, Knauf, Ursa, Ursa PureOne
Minerální vata: Baumit, Isover, Knauf Nobasil, Rockwool
Dřevovláknité desky: Pavatex, Steico, Inthermo, Agepan
Dřevocementové desky: Knauf-Heraklith, DCD Ideal, Velox
EPS - expandovaný polystyren: Baumit, Enroll, Isover, Styrotrade
XPS - extrudovaný polystyren: Austrotherm, Dow Chemical, Isover, Synthos, Ursa
PUR - pěnový polyuretan: Eurothane, ITP, Jitrans Trade, PUR Izolace
PIR izolace: Dekpir, Kingspan, Powerline, PUR Izolace, Pama, Satjam
PE - pěnový polyetylén: Ekoflex, Mirel Trading, Fadopex, Fastrade
Pěnové sklo: Foamglas, Ecotechnics, Recifa
Minerální granuláty: Lias
Materiály na bázi kamenné vlny: Machstav, Knauf, Isover
Materiály na bázi papíru a celulózy: Enroll, CIUR, Dektrade
Sendvičové desky a systémy: Kingspan, Marcegaglia, P-Systems, Ruukki
Ovčí vlna: Naturwool, Isolena, Jiří Faltys
Konopí: Insowool, Canabest, Izolace konopí CZ
Ostatní: Džínovina, OSB desky