hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Zateplování fasády

Česko je polystyrenovou velmocí

9. 3. 2015

Spotřeba pěnového polystyrenu překročila v loňském roce potřetí ve své historii hranici 60 000 tun. Její průběh ale negativně ovlivnily poslední dva měsíce. Zatímco v prvním pololetí se spotřeba pěnového polystyrenu zvýšila o 15 procent, ve druhém výrazně poklesla. V meziročním srovnání tak bez 200 tun zkopírovala číslo z roku 2013, konkrétně se zastavila na 60 850 tunách. Dlouhodobě je Česko zemí, ve které je spotřeba pěnového polystyrenu jedna z nejvyšších v Evropě. Tuzemskou statistiku pravidelně zjišťuje Sdružení EPS ČR.

 

Pozitivní vliv na spotřebu pěnového polystyrenu měla v loňském roce zejména Nová zelená úsporám určená na snižování energetické náročnosti. I když české stavebnictví zaznamenalo v roce 2014 po delší době opět růst o 2,3 procenta, nepodařilo se vyčerpat všechny vyčleněné prostředky na zateplování budov. Jenom v programu Nová zelená úsporám se jednalo o 500 milionů korun. „Podle informací ministerstva životního prostředí budou tyto peníze převedeny do letošního roku, což je důležité nejen pro českou ekonomiku, ale zejména pro domácnosti. Dotace výrazně krátí návratnost investice do zateplení, “říká Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR. Česko se v absolutní hodnotě spotřeby pěnového polystyrenu drží dlouhodobě na předních místech. K dalším velmocím patří ještě Německo, Polsko, Itálie a Francie.

Obr.: Roční spotřeba pěnového polystyrenu v ČR, graf, zdroj: EPS ČR

Vede zateplení fasády a výměna oken

Majitelé rodinných domů bojují proti vysokých účtům za energie zejména prostřednictvím zateplení fasády a výměny oken. Důkazem je i počet žádostí z Nové zelené úsporám, ve které bylo v loňském roce evidováno 53 procent žádostí na zateplení, výměnu oken a dveří. Dalších 30 procent žádostí přišlo na výstavbu rodinného domu s velmi nízkou energetickou náročností. A právě pěnový polystyren se dlouhodobě drží na předním místě v žebříčku oblíbenosti izolačních materiálů. „Oproti předchozím rokům můžeme také pozorovat zvyšující se tloušťku pěnového polystyrenu. Přebíráme trend z jiných evropských zemí, které také registrují sílící tlak EU na snižování energetické náročnosti domů,“ říká Zemene. 

Více jak 5 miliard korun na zateplení

Pro majitele rodinných domů je v letošním roce pozitivní i pokračování dotačního programu Nová zelená úsporám. Ministerstvo životního prostředí již nyní předpokládá, že mezi žadatele rozdělí v letošním roce až 1,1 miliardy korun. Tato částka by se měla v následujících letech dále zvyšovat. Podle prognóz ministerstva by se mělo v roce 2016 hospodařit s částkou 1,5 miliardy korun, v roce 2017 dokonce až s 2,8 miliardy korun. „I díky pokračování dotačních programů nejsou majitelé domů nuceni jednat pod tlakem,“připomíná Zemene jednu z výhod plynulého pokračování dotačních programů.

Pěnový polystyren má všestranné využití

Lehkost pěnového polystyrenu pramení z jeho skladby, kterou tvoří z 98 procent vzduch. Díky tomu se s ním při zateplení lehce manipuluje. „Navzdory své lehkosti jde o pevný materiál. Mezi jeho typické vlastnosti patří nízká tepelná vodivost, nízká hmotnost, mechanická a chemická odolnost, nízká nasákavost vody, odolnost proti stárnutí. Vyhledávaný je i díky své univerzálnosti,“dodává Zemene. Kromě tepelné izolace ve stavebnictví se používá na obaly na elektrospotřebiče, potraviny. Využití nachází i ve zdravotnictví nebo v zemědělství, při stavbě mostů, železničních tratí nebo vozovek.

 

Sdružení EPS ČR
Sdružení EPS ČR je národní organizace založená v roce 1998 s cílem podporovat a koordinovat společný vývoj aplikací z pěnového polystyrenu (EPS), podílet se na tvorbě norem, kontrolovat kvalitu výrobků z EPS, poskytovat konzultace v oblasti výroby a použití výrobků a aplikací z EPS, zvyšovat bezpečnost výrobků z EPS a podílet se na úsporách energie. Sdružení EPS ČR má 10 řádných členů, včetně zástupce Plastics Europe Brusel (www.plasticseurope.org). Čtyři výrobci tvarovek pro obalový průmysl jsou přidruženými členy a dále má sdružení 5 čestných členů. Sdružení pokrývá z 60 % český trh EPS. Roční obrat se pohybuje kolem 4,5 miliardy Kč při zpracování více než 50 tis. tun EPS. V posledních letech společnosti investovaly téměř 4 miliardy Kč do rozvoje a inovací. Zaměstnávají přes 1000 pracovníků.

Členy sdružení jsou výrobci suroviny, výrobci EPS a další společnosti a odborníci z oblasti EPS působící v České a Slovenské republice. Sdružení úzce spolupracuje s příbuznými profesními organizacemi, školami, výzkumnými pracovišti, státními institucemi a s mnoha odborníky z různých oborů. Sdružení EPS ČR je také členem EUMEPS, Evropského sdružení výrobců EPS. Více informací naleznete na www.epscr.cz.

 


Autor a zdroj článku: Sdružení EPS ČR, Ing. Pavel Zemene, Ph.D., tiskové zprávy
Sdružení EPS ČR, logo

 Rubriky článků