hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Nová zelená úsporám - rady a tipy

Začala Nová zelená úsporám, pro rodinné domy i pražské ''bytovky''

2. 4. 2015

1. dubna 2015 se otevřel program Nová zelená úsporám (NZÚ), který nabízí dotace na energetické úspory a zateplení pro rodinné domy po celé republice. Poprvé po pěti letech bude zpřístupněn také pro pražské bytové domy. Žádosti začne Státní fond životního prostředí přijímat elektronicky od 15. května. Letos by měl být program jednodušší a otevřenější širšímu okruhu díky změnám svých podmínek. Vyčerpat se může zhruba 1,1 miliardy korun, z toho 600 milionů by mělo jít na rodinné domy a půl miliardy na "bytovky". I letos zůstane desetiprocentní zvýhodnění pro obyvatele Moravskoslezského a Ústeckého kraje kvůli ekologické zátěži.

 

U rodinných domů si mohou lidé zažádat o dotaci ve stovkách tisíc korun, pro ty bytové půjde i o miliony. Díky některým novinkám by měl být program přístupnější především majitelům rodinných domů, mohou například nově dostat příspěvek i na menší energetické úpravy, například výměnu oken, dveří a dílčí zateplení. Podmínkou je snížení spotřeby energie minimálně o 20 procent.
Další novinkou je, že žadatelé nebudou muset používat předepsané seznamy výrobků a firem. Ministerstvo životního prostředí také slibuje, že se zkrátí lhůty pro vyřizování žádostí na fondu. Maximálně tři týdny bude trvat schválení žádosti, tři týdny bude mít fond na kontrolu dokumentace a výpočet výše dotace a tři týdny na vyplacení dotace. Nově budou lidé moct také požádat o dotaci také na výměnu elektrického topení za tepelné čerpadlo a provést úsporná opatření i v rodinných domech nad 350 metrů čtverečních.

Výše dotace může u rodinných domů vzrůst až na 50 procent nákladů, u bytových domů až 20 procent z výdajů. Rodinné domy mohou dostat maximálně pět milionů korun, "bytovky" desetimilionovou dotaci. Další letošní změnou je zavedení tzv. paušálů na metr čtvereční, což by mělo zjednodušit výpočet výše dotace.

Stát by měl do roku 2020 na zateplení domů v rámci programu Nová zelená úsporám vynaložit zhruba 27 miliard korun. Materiál k programu dnes schválila vláda. Na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Peníze na program stát získá z prodeje emisních povolenek.
Program počítá s dotacemi do rodinných a bytových domů a budov veřejné správy. Dotace pro bytové domy v Praze na energetické úspory a zateplení byly vyhlášeny 1. dubna, stejně jako pro rodinné domy v celé republice. Celkem bude letos v programu k dispozici zhruba 1,1 miliardy korun, z toho 600 milionů by mělo jít na rodinné domy a půl miliardy na bytové domy. Brabec dnes zároveň upozornil, že u veřejných budov budou dotace z programů využívány až od roku 2019. "Do té doby budou energetické úspory v této oblasti financovány z evropského programu Životní prostředí," uvedl.

Program Nová zelená úsporám bude letos podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) jednodušší a otevřený širšímu okruhu žadatelů. Zaměří se i na ty, kteří budou mít zájem o menší opatření a nemají tolik peněz na to, aby mohli zateplit celý dům. Brabec to dnes řekl na tiskové konferenci. Další novinkou například je, že žadatelé nebudou muset používat předepsané seznamy výrobků a firem.

 

Autor a zdroj textu: ČTKRubriky článků