Třídy reakce na oheň u materiálů
Reakce stavebních výrobků na oheň - 5. díl - Tepelné namáhání
25. 6. 2021
Závislost fyzikálních a mechanických vlastností některých stavebně konstrukčních materiálů na tepelném namáhání - tak zní téma předposledního dílu našeho seriálu o reakci stavebních výrobků na oheň. |
Pasivní systémy spočívají jednak v materiálovém a konstrukčním řešení návrhupožárně odolných stavebních konstrukcí, které zajistí odolnost stavby vůči účinkům požáru minimálně po stanovenou dobu a dále v návrhu požárního rozčlenění budovy do ucelených funkčních a rizikových částí (požárních úseků). Jedná se o opatření, která po dobu životnosti stavebního díla zajišťují např.:
Pro označení třídy mezních stavů se k identifikačním písmenům přiřazuje doba požární odolnosti udávaná v minutách (např. R 30 - minimální doba, po kterou je splněno pouze kritérium nosnosti, REI 15 minimální doba, po kterou jsou splněna tři kritéria, a to nosnosti, celistvosti a izolace).
Skutečný čas požární odolnosti každého výrobku se zaokrouhluje dolů na celé minuty - přiřadí se nejbližší nižší hodnota ze stupnice požární odolnosti. Například stavební prvky s nosností 161 minut, celistvostí 75 minut a tepelnou izolací 42 minut jsou klasifikovány jako R 120/ RE 60/ REI 30 atp. Stanovení požární odolnosti se provádí buď na základě zkoušek, výpočtu, případně tabulkových hodnot.
Při navrhování a posuzování konstrukčních částí se kromě požární odolnosti stanovuje i druh konstrukční části - DP1, DP2, DP3. Konstrukční části mohou sestávat z jednoho nebo z několika různých výrobků tvořících podstatné složky konstrukce s různou klasifikací tříd reakce na oheň. Určení druhu konstrukčních částí je tak závislé jednak na chování konstrukčního prvku při zkoušce požární odolnosti, ale rovněž na třídách reakce na oheň použitých stavebních výrobků.
Důležitou hodnotou je, jak dlouho dokáže stavební materiál odolávat účinkům požáru
Konstrukční části druhu DP1
Konstrukční části druhu DP1 nezvyšují v požadované době požární odolnosti intenzitu požáru. Jsou to nejčastěji zděné, betonové či ocelové konstrukce, sestávající z výrobků:Konstrukční části druhu DP2
Konstrukční části jsou sestaveny:
Konstrukční části druhu DP3
Zásady skladby konstrukčních částí stanoví ČSN 73 0810:2009. Podle konstrukčních částí použitých v požárně dělicích a nosných konstrukcích zajišťujících stabilitu objektu nebo jeho části se stavební objekty třídí na objekty s nehořlavými, smíšenými a hořlavými konstrukčními systémy.
Určení druhu konstrukce DP1, DP2, DP3 je závislé jak na hodnocení podle ČSN EN 13501-1, tak na analýze chování konstrukčního dílce či prvku při požáru, popř. zkoušce požární odolnosti.
Stavebně konstrukční materiály
Požární odolnost stavebních konstrukcí a třída reakce na oheň stavebních výrobků závisí mj. na vlastnostech a charakteristikách použitých stavebních materiálů. Z konstrukčního a materiálového řešení stavby vyplývá případná nutnost zvyšování třídy reakce na oheň nebo požární odolnosti pasivními systémy požární bezpečnosti. Je-li za požární situace stavební konstrukce vystavena tepelnému a mechanickému zatížení, je předpoklad, že je toto zatížení odlišné od zatížení podle mezních stavů pro běžnou teplotu.
U stavebních prvků, které jsou vystaveny zatěžovacím teplotním jevům, se uvažuje s redukcí namáhání/zatížení vzhledem k zatížení za běžné teploty. Pro tuto redukci zatížení lze uplatnit redukční součinitel úrovně zatížení, který závisí na použitém kombinačním pravidlu stanovení návrhové hodnoty účinku zatížení pro běžnou teplotu, dílčích a kombinačních součinitelích. Toto pojetí stanovení redukce zatížení je obsahem ČSN EN 1991-1-2 (Eurokódu 1), kde se účinek zatížení pro požární situace Ed,fi stanoví např. zjednodušeně analýzou konstrukce za běžné teploty:
-
30. 8. 2024Webinář -Systémová řešení pro zateplení podkroví › více zde
-
Webinář - Inovace a udržitelná řešení ve stavebnictví › více zde
-
Webinář - Nerezové komíny pro komerční i nekomerční využití. › více zde
-
19. 4. 2024Webinář ISOVER - Systémová řešení pro zateplení podkroví › více zde
-
12. 4. 2024Webinář - HELUZ Digitální a elektronické podklady pro navrhování v praxi › více zde
- Zateplení střechy
- Ekologie a energetika
- Zateplování fasády
- Zateplování dřevostaveb
- Názvosloví tepelných izolací
- Izolace a zateplení sklepa
- Pasivní domy
- Stavba - odhlučnění, odvlhčení, reakce na oheň
- Součinitel prostupu tepla
- Tepelné mosty a plísně v domu
- Paropropustnost a difúze
- Třídy reakce na oheň u materiálů
- Objemová hmotnost
- Kondenzace vodní páry
- Tech. postup zateplení fasády
- Návody a typy k zateplení
- Spádování ploché střechy
- Nové hodnoty součinitele prostupu tepla pro budovy(2011)
- Tepelný odpor - výpočty
Skelná vata: Dekwool, Isover, Knauf, Ursa, Ursa PureOne
Minerální vata: Baumit, Isover, Knauf Nobasil, Rockwool
Dřevovláknité desky: Pavatex, Steico, Inthermo, Agepan
Dřevocementové desky: Knauf-Heraklith, DCD Ideal, Velox
EPS - expandovaný polystyren: Baumit, Enroll, Isover, Styrotrade
XPS - extrudovaný polystyren: Austrotherm, Dow Chemical, Isover, Synthos, Ursa
PUR - pěnový polyuretan: Eurothane, ITP, Jitrans Trade, PUR Izolace
PIR izolace: Dekpir, Kingspan, Powerline, PUR Izolace, Pama, Satjam
PE - pěnový polyetylén: Ekoflex, Mirel Trading, Fadopex, Fastrade
Pěnové sklo: Foamglas, Ecotechnics, Recifa
Minerální granuláty: Lias
Materiály na bázi kamenné vlny: Machstav, Knauf, Isover
Materiály na bázi papíru a celulózy: Enroll, CIUR, Dektrade
Sendvičové desky a systémy: Kingspan, Marcegaglia, P-Systems, Ruukki
Ovčí vlna: Naturwool, Isolena, Jiří Faltys
Konopí: Insowool, Canabest, Izolace konopí CZ
Ostatní: Džínovina, OSB desky