Projektové práce
Vyberte kraj, ve kterém potřebujete řemeslníka
Zpracování stavebního projektu je zapotřebí k řádnému zahájení výstavby rodinných domů, občanských či bytových staveb nebo jakýchkoli jiných objektů.. Stavební projekty obsahují soubor veškerých výkresů, které se týkají konkrétní stavby, technických zpráv zahrnujících i informace o stavbě, prostředí a investorovi a doklady se stavebním povolením, aby byla výstavba legální.
DOKUMENTACE PRO ÚZEMNÍ ROZHODNUTÍ
Před žádostí o stavební povolení musí stavba projít územním řízením. Dokumentace k němu musí určovat polohu stavby, staveniště, architektonické a dispoziční řešení, napojení komunikace a inženýrských sítí atd. musí mít též provedeny studie hluku, povrchových vod nebo znečištění ovzduší.
Celý stavební projekty musí obsahovat v zásadě 3 části. V první části - textové, se musí nacházet průvodní zpráva, kde se objeví základní údaje o investorovi a stavbě. V druhé části - výkresové, nesmí chybět kromě studie a situace i řezy budovy. Samozřejmě musí být ve stavebním projektu doložena i technická zpráva o charakteru stavby, okolí a investorovi. V poslední části budou přiloženy veškeré doklady s vyjádřením příslušných orgánů státní správy o dotyčné budově.
DOKUMENTACE PRO STAVEBNÍ POVOLENÍ
Aby mohlo být stavebníkovi uděleno stavební povolení, musí o něj v prvé řadě požádat. Žádost musí obsahovat kromě obecných náležitostí také základní údaje o požadovaném záměru a identifikační údaje o konkrétní stavbě a pozemku.
Dále se k žádosti musí připojit doklady prokazující vlastnické právo nebo právo udělené smlouvou o provedení stavby. Nesmí také chybět stavební projekt neboli projektová dokumentace, která se skládá ze stavebních výkresů (tzn. podrobněji zpracované půdorysy jednotlivých podlaží, situace, svislé řezy, pohledy na budovu, půdorysy základů popř. výkopů, krovů, stropů, ) a technických údajů o stavbě.
Malé stavby se mohou stavět na ohlášení a taktéž nepotřebují stavební povolení. Vše závisí na rozloze stavby, účelu, výšce nebo podsklepení objektu. Kritérií je více a jsou k nalezení ve stavebním zákoně. Stavební projekt je vhodné mít zpracovaný i na rozsahem menší stavby.
ZELENÁ ÚSPORÁM
Cílem tohoto projektu je zajistit uskutečnění opatření, které povedou k úspoře energie v rodinných domech, bytových a občanských stavbách. Jedná se pouze o projekty na území ČR. Pro dosažení zařazení do programu Zelená úsporám je nutné nejprve splnit jeho podmínky a dokončit realizace opatření po 1.4. 2009. Staršího data být nesmějí.
Žádat o dotace může kterákoli fyzická i právnická osoba (města, obce, bytová družstva...). Podnikající fyzická osoba si musí podat žádost na krajském pracovišti Státních fondů životního prostředí (SFŽP). Fyzická osoba, která nepodniká, si může na kraji nechat potvrdit pouze stavební projekty.
Podpory se vydávají například na energii na vytápění, na výstavbu pasivního systému nebo na využívání obnovitelných zdrojů energie většinou na ohřev teplé vody a vytápění.
Při určitých kombinacích opatření, které jsou pevně stanoveny lze dosáhnout ocenění v podobě dotačních bonusů. Dotace z programu zelená úsporám lze čerpat také na stavební projekty
POSTUP PROVEDENÍ ŽÁDOSTI
Pro správné podání žádosti si musíte v prvé řadě najmout odborníka, který vám zpracuje program. Až si vyberete příslušné dodavatele a výrobce, kteří mají osvědčení pro tento program, vyplníte žádost o podporu a zanesete ji na SFŽP. Zhruba do deseti týdnů vám bude zasláno rozhodnutí o poskytnutí státní podpory, po kterém budete muset prokázat, že jste dokončili všechny realizace opatření. Pokud bude vše v pořádku a podle regulí, do dalších asi čtyř týdnů vám přijde smlouva.
Výše dotace je závislá na druhu opatření a objemu prací.
PROJEKTOVÉ PROGRAMY
Dnes už se stavební projekty zpracovávají elektronicky pomocí počítačových programů. Nejčastěji využívané programy jsou CAD systémy ( ArchiCAD, AutoCAD) a SketchUp. Umožňují tvorbu jako 2D výkresů tak i 3D modelů, které ocení i neodborníci pro přestavbu nábytku či různého zařízení ve svých bytech a domech. Rýsování v nich je jednodušší, rychlejší, přesnější a pohodlnější. Chyby se opravují během několika vteřin a kopií se dá vytvořit nespočet. Snadno se dají zrealizovat nejrůznější myšlenky a pracovat v těchto programech se může naučit opravdu každý.
PROFESE ZAPOJENÉ DO PROJEKTOVÁNÍ
Do procesů stavebních projektů je zapojeno mnoho profesí. Nedílnou součástí všech stavebních projektů je dispoziční a architektonické řešení objektu. K tomu je zapotřebí projektanta i architekta. Dohromady vytvoří celek, který se nejenom bude líbit, ale bude se dát i postavit. Ve stavebních projektech se musí také počítat s rozvodem inženýrských sítí a to zajišťují odborníci přes elektřinu, vodu, plyn a topení. Již v projektové dokumentaci musí být zaznačená kompletně celá vzduchotechnika, aby později při samotné stavbě řemeslníci věděli, kde nechat jaké místo či drážku pro rozvody.
Někdy bývá do celého procesu přizván i zahradní architekt nejen na vyprojektování okolí stavby, ale i na jeho samotnou realizaci.
POŽADAVKY NA VZDĚLÁNÍ A PRAXI
Pro provádění stavebních projektů samostatně je nutno vlastnit živnostenské oprávnění. Pro udělení živnostenského listu je potřeba splnit tyto kritéria:
a. Autorizace nebo zápis do seznamu registrovaných osob podle zákona č.360/1992Sb., o výkonu povolání autorizovaných architektů a o výkonu povolání autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, ve znění pozdějších předpisů nebo
b. Vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu a studijním oboru zaměřením na stavebnictví nebo architekturu a 3 roky praxe v projektování staveb, nebo
c. Vysokoškolské vzdělání v bakalářském studijním programu a studijním oboru zaměřeném na stavebnictví nebo architekturu a 5 let praxe v projektování staveb, nebo
d. Vyšší odborné vzdělání v oboru vzdělání zaměřeném na stavebnictví a 5 let praxe v projektování staveb, nebo
e. Střední vzdělání s maturitní zkouškou v oboru vzdělání zaměřeném na stavebnictví a 5 let praxe v projektování staveb
-
6. 2. - 8. 2. 2025Přednášky Nové zelené úsporám na veletrhu FOR PASIV › více zde
-
20. - 23. 1. 2025Veletrh INFOTHERMA 2025 - Vytápění, úspory energií, obnovitelné zdroje › více zde
-
6. 2. - 8. 2. 2025Centrum pasivního domu zve na FOR PASIV 2025 › více zde
-
6. 12. 2024Webinář - Inovativní PREFA solární panely Prefalz › více zde
-
Co je nového v Návrháři střech Inovin 2024? Vizualizace fasády
- Zateplení střechy
- Ekologie a energetika
- Zateplování fasády
- Zateplování dřevostaveb
- Názvosloví tepelných izolací
- Izolace a zateplení sklepa
- Pasivní domy
- Stavba - odhlučnění, odvlhčení, reakce na oheň
- Součinitel prostupu tepla
- Tepelné mosty a plísně v domu
- Paropropustnost a difúze
- Třídy reakce na oheň u materiálů
- Objemová hmotnost
- Kondenzace vodní páry
- Tech. postup zateplení fasády
- Návody a typy k zateplení
- Spádování ploché střechy
- Nové hodnoty součinitele prostupu tepla pro budovy(2011)
- Tepelný odpor - výpočty
Skelná vata: Dekwool, Isover, Knauf, Ursa, Ursa PureOne
Minerální vata: Baumit, Isover, Knauf Nobasil, Rockwool
Dřevovláknité desky: Pavatex, Steico, Inthermo, Agepan
Dřevocementové desky: Knauf-Heraklith, DCD Ideal, Velox
EPS - expandovaný polystyren: Baumit, Enroll, Isover, Styrotrade
XPS - extrudovaný polystyren: Austrotherm, Dow Chemical, Isover, Synthos, Ursa
PUR - pěnový polyuretan: Eurothane, ITP, Jitrans Trade, PUR Izolace
PIR izolace: Dekpir, Kingspan, Powerline, PUR Izolace, Pama, Satjam
PE - pěnový polyetylén: Ekoflex, Mirel Trading, Fadopex, Fastrade
Pěnové sklo: Foamglas, Ecotechnics, Recifa
Minerální granuláty: Lias
Materiály na bázi kamenné vlny: Machstav, Knauf, Isover
Materiály na bázi papíru a celulózy: Enroll, CIUR, Dektrade
Sendvičové desky a systémy: Kingspan, Marcegaglia, P-Systems, Ruukki
Ovčí vlna: Naturwool, Isolena, Jiří Faltys
Konopí: Insowool, Canabest, Izolace konopí CZ
Ostatní: Džínovina, OSB desky