hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Akustická izolace

Žijeme v přetechnizované společnosti, což sebou nese skutečnost, že naše životy žijeme ve stále hlučnějším prostředí. Na ulicích houstne provoz, přemíra různých elektronických zařízení v bytě má taktéž vliv na náš akustický diskomfort. Mnohdy únik před tímto hlukem řešíme přestěhováním z center měst na jejich okraje, popř. přímo na venkov. Ale ani zde nejsme stoprocentně odizolováni od hluku, který nás všude doprovází a obklopuje. Když se nad tím zamyslíme, tak i v práci máme vysokou hladinu hluku. Vysoká míra nasazení informačních technologií v důsledku opět vede ke zvýšení hlučnosti prostředí, ve kterém se pohybujeme. Tiskárna, kopírka či počítač je silný zdroj hluku. Navíc když si zapneme klimatizaci či větrák, tak nám opět hladina hluku o nějaký ten decibel stoupne. V práci to bereme jako nutné zlo, které po pár hodinách opustíme, abychom si mohli odpočinout v klidu domova či nějakou relaxací v parku, na zahradě, ale… Je dokázáno, že trvale vyšší hladina hluku může při delším působení vážně poškodit zdraví. Zvýšení hladiny hluku o 10 dB člověk vnímá jako dvojnásobný hluk. Po několika letech strávených v trvale hlučném prostředí se to může trvale projevit i na psychickém zdraví.

V existujících normách, jsou uvedeny požadavky na zvukovou izolaci v té či oné místnosti dle typu budovy. Ale i když máte objekt dobře akusticky zaizolován vůči vnějšímu prostředí, neznamená to, že se k vám hluk nemůže přenést například hned z vedlejšího pokoje. Vždyť jen taková běžná televize vyvolá hladinu hluku 45 dB.

Hovoříme-li o ochraně proti hluku v budovách (akustická izolace), máme na mysli zpravidla komplex opatření jehož základem je dosažení optimální úrovně neprůzvučnosti u jednotlivých stavebních konstrukcí. Neprůzvučnost, resp. průzvučnost se dále dělí (podle šíření zvuku) na:

· neprůzvučnost vzduchovou a

· kročejovou neprůzvučnost.

Vzduchovou neprůzvučnost stěn, stropů nebo podlah je potřeba zlepšit, pokud k vám proniká hlasitý hovor, zvuk televize, hudby, techniky, štěkotem z venku, ruchem z dopravy apod. Příčky je v tomto případě potřeba dodatečně zvukově izolovat.

Kročejovou neprůzvučnost je nutné vylepšit, pokud vás ruší dupání, pračka, padající předměty nebo časté vrtání v domě. Při nárazovém hluku se konstrukcí šíří vibrace. Nejefektivnější je tlumit nárazy přímo na místě vzniku, například položit na podlahu izolační nášlapné vrstvy.

Tři nejčastější mýty o sádrokartonových příčkách. Pojďme je společně vyvrátit!

Tři nejčastější mýty o sádrokartonových příčkách. Pojďme je společně vyvrátit!

V posledních letech se akustika lehkých příček stala tématem intenzivního zkoumání a diskuse. V této… Celý článek
1 z 1
Rubriky článků