hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Aktuality

Seriál: konstrukční detaily pro pasivní a nulové domy - 2. Díl

19. 4. 2019

V tomto dílu seriálu: Konstrukční detaily pro nulové a pasivní domy, se budeme věnovat detailu obvodové stěny se železobetonovým jádrem (ztracené bednění na bázi polystyrenu) u základu a základové desky na izolaci XPS. V článku najdete samotný detail, skladbu a technické parametry detailu a rovněž správné provedené detailu.Systém založení vyztužené železobetonové desky na únosné izolaci XPS
plná velikost obrázku zde.

Systém založení vyztužené železobetonové desky na únosné izolaci XPS - teploSystém založení vyztužené železobetonové desky na únosné izolaci XPS - termovize
Simulace teplot v konstrukci                        Termovize

Pozn. Reálný průběh teplot v zemině neodpovídá normovému výpočtu pro určení povrchových teplot.
Autor detailu: Tomáš Podešva, Asting CZ / Tepelnětechnické posouzení: Jiří Čech
plná velikost obrázku zde.

POPIS ŘEŠENÍ:

Jedná se o progresivní systém založení vyztužené železobetonové desky na únosné izolaci z extrudovaného polystyrenu (XPS). Výhodou je nepřerušená tepelněizolační obálka bez tepelných mostů a velká tepelná stabilita objektu. Tloušťka XPS se stanovuje výpočtem a pohybuje se běžně v rozmezí 24 až max. 30 cm v provedení v jedné vrstvě s polodrážkou nebo častěji jako vrstvená ze dvou, maximálně však tří vrstev.

Vzhledem k tomu, že se zakládá do zámrzné hloubky, je nutný horizontální přesah izolace tzv. protimrazová clona, asi 20-40 cm přes soklovou izolaci jako ochrana proti podmrzání podloží.

Omezení použití: U zalozeni na XPS platí omezení, že nesmí být navržena víc než 3,5 m pod hladinu spodní vody. Při předpokladu působení tlakové vody je nutné provést těsnicí opatření - desky XPS lepit k sobě i na podklad pomocí bitumenového lepidla.


TECHNICKÉ PARAMETRY
Systém založení vyztužené železobetonové desky na únosné izolaci XPS - technické parametry
plná velikost obrázku zde.

POPIS APLIKACE - DŮLEŽITÉ BODY PRO SPRÁVNÉ PROVEDENÍ DETAILU:

  • Drenáž do nezámrzné hloubky a přesné zaměření přípojek, kontrola provedení.
  • Podkladní vrstva precizně srovnaná - štěrkopísek nebo podkladní beton.
  • Pokládka desek XPS na vazbu, vrstvy kolmo na sebe a jejich případné těsnění, jištění proti posunu. Odřezy desek do 30 cm nesmějí být u okraje, proto se začíná okrajem a postupuje se dovnitř.
  • Ochrana hydroizolace vůči poškození - zespod geotextilie, shora betonový potěr  
  • Ochrana přesahující izolace pod deskou proti ošlapání a znečištění.

ALTERNATIVY:

  • Různá pozice hydroizolace, případně pouze vodotěsný beton pro nízké radonové riziko.
  • Hlazený beton - možnost pokládky nášlapné vrstvy bez dalších mezivrstev. Chráničky a prostupy pro sítě musejí být zabudovány do desky.
  • Aktivace betonového jádra - umožňuje využít nízkoteplotní systém vytápění a chlazení.Polystyren se pokládá ve dvou vrstvách na vazbu s kolmou orientací desek
Poslední podkladní vrstvu tvoří nejčastěji štěrkové (štěrkopískové) lože. Podkladní beton je drahé řešení a používá se pouze v odůvodněných případech. Polystyren se pokládá ve dvou vrstvách na vazbu s kolmou orientací desek. Okrajové bednění je tvořeno již první soklovou deskou, na niž naváže budoucí stěna (foto: Asting CZ)
plná velikost obrázku zde.


Předchozí díl o detailu obvodové stěny z masivní pórobetonové konstrukce u základu a izolací nad základovou deskou najdete zde.

 


Zdroj: Publikace - Konstrukční detaily pro pasivní a nulové domy
Autoři: Juraj Hazucha
Vydavatel: Grada

Grada

 

Dotace, energetické posouzení stavby

Pokud řešíte projekt nebo detaily zateplení na opravu domu v pasivním nebo nízkoenergetickém standardu, můžete čerpat dotace na výše uvedené.
Nepropásněte jedinečnou možnost využít státních dotací a ušetřit si tak až desetitísíce korun!
Oslovte nás přes kontaktní formulář, zajistíme vám Energetické posouzení stavby pro přidělení dotací.

Kontaktní formulářVaše osobní údaje (firma, jméno, email, telefon, adresa stavby, projekt) zpracováváme a držíme pouze za účelem vytvoření nabídky na materiál – což je Váš i náš oprávněný zájem.
Další informace se dozvíte v našich Zásadách zpracování údajů.
Rubriky článků