hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Aktuality

Seriál: konstrukční detaily pro pasivní a nulové domy - 1. Díl

28. 3. 2019

Právě začíná seriál z publikace: Konstrukční detaily pro nulové a pasivní domy, který bude pravidelně vycházet v příštích týdnech. Autorem publikace je Juraj Hazucha. Seriál Vám ukáže s pomocí konstrukčních detailů vliv tepelných mostů a pomůže lépe navrhovat a provádět pasivní a nulové domy. V tomto dílu se budeme věnovat detailu obvodové stěny z masivní pórobetonové konstrukce u základu a izolací nad základovou deskou s kontaktním zateplovacím systémem.Obvodová stěna z masivní pórobetonové konstrukce u základu a izolací nad základovou deskou

plná verze obrázku zde.


Obvodová stěna z masivní pórobetonové konstrukce u základu a izolací nad základovou deskou - teploObvodová stěna z masivní pórobetonové konstrukce u základu a izolací nad základovou deskou - termovize
Simulace teplot v konstrukci                      Termovize

Pozn. Reálný průběh teplot v zemině neodpovídá normovému výpočtu pro určení povrchových teplot
Autor detailu: Juraj Hazucha, Josef Bárta / Tepelnětechnické posouzení: Jiří Čech
plná verze obrázku zde.

POPIS ŘEŠENÍ:

Jedná se o klasický systém založení na základových pasech s izolací nad základovou deskou běžně o tloušťce 250-300 mm. Izolaci soklu tvoří nenasákavá tepelná izolace (XPS, EPS perimetr) o tloušťce 240 mm. U pórobetonu není nutné termické oddělení v patě zdiva.


TECHNICKÉ PARAMETRY
Obvodová stěna z masivní pórobetonové konstrukce u základu a izolací nad základovou deskou - technické parametry

plná verze obrázku zde.

POPIS APLIKACE - DŮLEŽITÉ BODY PRO SPRÁVNÉ PROVEDENÍ DETAILU:

  • První řadu tvárnic je nezbytné zevnitř chránit zdviženým odřezem hydroizolace proti vzlínání stojící vody.
  • Rovinatost základů (ztraceného bednění) – je důležitá pro bezespáré provedení tepelné izolace. Izolaci perimetru provést ve dvou vrstvách s přeloženými spárami.
  • Kvalitní napojení soklové izolace a fasádní izolace EPS je pro fungování detailu zásadní. Horní hranu XPS je proto nutné chránit proti ošlapání a znečištění. Spára musí být utěsněna materiálem umožňujícím dilataci a zaručujícím těsnost - např. komprimační páskou v kombinaci s ukončovacím profilem s okapničkou.
  • V žádném případě nepoužívat hliníkový zakládací profil pro ETICS - použít dočasné založení na lať nebo plastový profil.
  • Vzduchotěsnost - omítku dotáhnout až po hydroizolaci na základové desce.Soklová izolace
Obr. 4                                                               Obr. 5
plná verze obrázku zde.

Obrázek 4
Pozor na nerovinaté provedení horní hrany soklové izolace a ošlapání či znečištění stavebním lepidlem. Je pak problematické těsné napojení na fasádní ETICS (foto: Petr Mareček)

Obrázek 5
Vpravo je vidět bezesparé napojení soklové izolace na ETICS. Už v této fázi mělo být provedeno těsnění spráy pomocí komprimační pásky a provedení soklového profilu s okapnicí. Je nutné pohlídat koordinaci stavby, aby bylo možné správně provést ukončovací profily (Foto: Mojmír Hudec)
Zdroj: Publikace - Konstrukční detaily pro pasivní a nulové domy
Autoři: Juraj Hazucha
Vydavatel: Grada

Grada

 

Dotace, energetické posouzení stavby

Pokud řešíte projekt nebo detaily zateplení na opravu domu v pasivním nebo nízkoenergetickém standardu, můžete čerpat dotace na výše uvedené.
Nepropásněte jedinečnou možnost využít státních dotací a ušetřit si tak až desetitísíce korun!
Oslovte nás přes kontaktní formulář, zajistíme vám Energetické posouzení stavby pro přidělení dotací.

Kontaktní formulářVaše osobní údaje (firma, jméno, email, telefon, adresa stavby, projekt) zpracováváme a držíme pouze za účelem vytvoření nabídky na materiál – což je Váš i náš oprávněný zájem.
Další informace se dozvíte v našich Zásadách zpracování údajů.
Rubriky článků