Zateplování fasády
Porovnávací test tepelných izolací
30. 6. 2022
Jak je již jistě zřejmé, chceme-li mít doma tepelnou pohodu a zároveň při stále zvyšujících se cenách za energie neutratit všechny své peníze za topení, je potřeba dům zateplit. K zateplení domů se používá celá řada tepelných izolací (např. polystyren, minerální vata, apod.) nebo zdivo s funkcí izolantu (pórobeton, cihlové skořepinové zdivo, apod.). |
Každý tepelný izolant má celou řadu lepších či horších vlastností. Mezi základní vlastnosti patří tepelná vodivost, vzduchová neprůzvučnost, hořlavost, akumulace tepla, pevnost, nasákavost, odolnost proti UV záření, snadnost a rychlost montáže, hmotnost a v neposlední řadě cena. Žádný izolant není univerzální a vždy je potřeba při jeho výběru zohlednit to, kde a jak bude izolant použit a kolik jsme ochotní za něj zaplatit (tzn. návratnost).
Izolanty EPS a vata
Většina izolací funguje na principu vzduchové izolace, kdy hlavním izolantem je všudypřítomný vzduch, který je uzavřený ve struktuře izolantu (např. polystyren, minerální vata, aerogel) a je tak omezeno vedení a proudění tepla. V případě šedého polystyrenu či reflexních fólií je díky reflexi omezena i třetí složka tepla a tím je sálání. Všechny tyto izolace se tak svou tepelnou vodivostí přibližují k vodivosti respektive izolaci samotného vzduchu.
Pokud chceme získat vlastnosti lepší než je vodivost vzduchu lambda 0,026 (při 20 °C), je potřeba nahradit vzduch plynem lepších vlastností, případně vzduch odčerpat a získat vlastnosti vakua. Plyny jako Argon či Xenon se používají např. v oknech, která tak získávají mnohem lepší tepelněizolační vlastnosti. Princip vakua je uplatněn například v některých termoskách, které díky tomu udrží vnitřní teplotu mnohem déle. Mezi stavební izolace, které využívají vlastností vakua patří vakuová izolace, která dosahuje skvělých hodnot lambda 0,007, naproti tomu např. bílý polystyren jen 0,039 (je tak skoro 6x horší). Tzn. 3 cm této izolace nahradí 18 cm bílého polystyrenu.
Řez třívrstvým sklem a termoskou
Energoporadci jsou schopni na základě změřených vlastností izolantů poměrně přesně spočítat, jak se který izolant za předem stanovených teplot bude chovat a jakou spotřebu bude budova mít. K výpočtu potřebují znát i průměrné roční teploty oblasti, kde dům bude stát a jak bude používán. Při stavbě je nutno dodržet technologickou kázeň, aby se zabránilo tepelným mostům a zvýšené infiltraci vzduchu (netěsnost obálky domu).
Vzduchotěsná páska
Vícevrstvá reflexní fólie Superfoil
Proč tyto izolanty?
Bílý polystyrén je nejběžnější a zároveň cenově nejdostupnější tepelná izolace. Sourozencem bílého polystyrenu je polystyren šedý, kde je rozdíl pouze v příměsi grafitu, který by měl díky reflexi grafitu ještě zlepšit tepelněizolační vlastnosti běžného polystyrenu. Prokáže se to?
Přímým konkurentem polystyrenu je při běžném zateplovaní domů minerální izolace, která je sice dražší, ale má jiné přednosti (má větší měrnou tepelnou kapacitu (akumulaci), je paropropustná, nehořlavá a zároveň vykazuje lepší zvukovou neprovzdušnost).
Vyzyvatelem těchto standardních izolací je vícevrstvá reflexní fólie Superfoil SF40, která by díky reflexi měla dosahovat lambdy 0,028 a při tloušťce 65 mm by měla ostatní boxy doslova deklasovat (výpočtově by měla být 3x lepší).
1. Experiment – „termoska“
K prvnímu experimentu nás inspirovala klasická termoska. Tento experiment se zdál jednoduchý, lehce realizovatelný a porovnatelný. Princip spočíval v tom, že se vytvoří box z izolantu, který bude simulovat termosku a do něj se vloží ohřátá voda o určité hmotnosti a teplotě. Box, ve kterém ohřátá voda vychladne nejrychleji, bude mít nejhorší tepelně izolační vlastnosti. Jak se později ukázalo, měl tento test mnoho úskalí a výsledky testu byly nepoužitelné.
Průběh testu a vytvoření termoboxů:
Byly vytvořeny 4 boxy o vnějších rozměrech 35 x 35 x 53 cm z výše vyjmenovaných izolantů. Stěny a dno boxů jsou slepeny PU pěnou, v případě reflexní fólie je použita ke slepení systémová reflexní páska. Víka boxů, kvůli snadnému a opakovatelnému přístupu, lepena nejsou. Jsou však zatížena a případné netěsnosti jsou sníženy na minimum. Víko z reflexní fólie zatížit nelze a musí se přelepovat.
Do vytvořených boxů byla vložena sklenice horké vody s hmotností kapaliny 672 g. Max. teplota kapaliny se mírně lišila (vstupní teplota byla okolo 60 °C). Ke každé sklenici bylo z venkovní strany přilepeno lepící páskou teplotní čidlo, které každé 3 sekundy zaznamenávalo teplotu.
Měření poklesu teploty uvnitř boxu
Graf poklesu teplot za 2 hodiny a 18 minut
Závěr testu:
Ukázalo se, že pokles teploty vody byl u všech boxů prakticky totožný. Vyvodili jsme z toho, že tímto způsobem kvalitu izolace nelze určit a ani změřit. Uvolňované teplo sklenicí bylo zřejmě na box příliš malé a na výsledek testování měla evidentně vliv i role samotné měrné tepelné kapacity izolantu (akumulace izolantu).
2. Experiment – „dům“
Průběh testu:
Byly zakoupeny potřebné měřící přístroje, se kterými nejprve proběhlo několik zkoušek, aby se ostré testy obešly bez komplikací.
Výpis měřidel a topidel:
1) Zásuvkový termostat Renkforce UT300, -40 až 99 °C s externím čidlem
2) Digitální Wattmetr Hutermann PM6 (měřič spotřeby energie)
3) Průmyslové žárovky (40W a 60W)
Měřidla a doplňky pro druhý test izolací
Žárovky v boxu a testování wattmetru
Výsledky testů ke stažení zde.
Graf "Tepelný odpor použitých izolací" zobrazuje tepelný odpor (R) použitých izolací. R bylo dopočteno na základě deklarovaného součinitele tepelné vodivosti (λ) a použité tloušťky izolantu.
Druhý graf zobrazuje předpokládanou hodinovou spotřebu boxu (Wh) s reálnou změřenou hodinovou spotřebu boxu (Wh). Pro výpočet předpokládané spotřeby posloužila reálná změřená data bílého EPS x poměr jednotlivých tepelených odporů izolací viz předchozí graf.
Důkladné lepení víka u boxu s izolací Superfoil
V jednom z testů jsme víko velmi důkladně na 2 x olepili páskou a maximálně tak omezili případný únik tepla. Výsledek testu ukázal zlepšení a vliv spojů u této fólie rozhodně není nezanedbatelný.
Box s pěnou, box s novým víkem
Jak to tedy celé dopadlo?
Vyhrál bílý polystyren o 26,5% oproti největšímu favoritovi folii Superfoil*. Na třetím místě skončil EPS šedý s o 35,4% horší výsledkem než klasický bílý EPS (při dané tloušťce).
Přehled absolutní spotřeby:
2. Superfoil 65mm, 0,028 --> 25,33 Wh – horší o 26,5% *(eliminací tepel. mostů spotřeba 20,02 Wh)
3. EPS šedý 30mm, 0,032 --> 27,11 Wh – horší o 36,4%
4. Minerální vlákno 30mm, 0,037 --> 33,33 Wh – horší o 66,4%
Předpoklad byl, že vzhledem k deklarovaným parametrům, jednoznačně vyhraje Superfoil SF 40 65mm, který měl dosáhnout až cca 3x lepší výsledek než ostatní izolace (na základě R), což se nepotvrdilo. Superfoil měl mít 2,3x nižší spotřebu oproti bílému, ale reálně mělo výsledek o 26,5% (vyšší) horší. U šedého polystyrenu byl předpoklad o 6% horší spotřeba (na základě R) a reálně byla horší ještě o 28%, u minerální izolace měla být spotřeba horší o 19% (na základě R), ale reálně byla horší ještě o 40%.
Naměřená data bychom rádi konzultovali s dalšími odborníky,
kteří by nám pomohli lépe interpretovat data a pomoci zlepšit metodiku testování a měření.
Máte-li chuť, kontaktujte nás na našem e-mailu info@izolace-info.cz nebo napište přes formulář.
Ačkoli jsme prováděli testy s nejlepší vědomím a svědomím, přesto jsme dostali několik rad, jak příští test provézt lépe. Stále je naším cílem jednoduchým způsobem ukázat, jak se izolace chovají za určitých podmínek a co nejobjektivněji porovnat (změřit) jejich tepelněizolační vlastnosti. Je na každém čtenáři, jak změřená data vyhodnotí. Pro větší objektivnost níže uvádíme i komentáře několika odborníků, zástupců dodavatelů a výrobců.
Pro příští test izolací chceme zlepšit následující:
- U malého boxu může dojít k větší relevantní chybě měření, která je dána větším vlivem netěsností a teplotním vazbám (kouty a rohy). Zvětšíme měřený box.- Budeme měřit pouze jednu stranu izolace (omezení vlivu koutů)
- Box bude dokonale utěsněn (vzduchotěsnost)
- Pro lepší ilustraci budou používány stejné tloušťky izolací
- Otestovat stejnou izolaci o více tloušťkách (např. 5 a 10 cm)
- Prodloužit dobu nahřívání boxu
- Preferovat konstantní zdroj tepla (např. pomocí stmívače)
- Lepší rovnoměrnější distribuci tepla (např. odstíněním stínítkem)
Fotografie z průběhu testování
Okraj vícevrstvé fólie Superfoil SF 40 a řez touto fólií
Ani v nejnačechranějším místě nemá fólie SF 40 uváděných 65 mm
Příprava boxu
Příprava boxu. Aby měl box patřičné rozměry, bylo nutné vytvořit subtilní dřevěnou kostru, kterou fólie obalí.
Samotná vícevrstvá fólie se skládá z 37 vrstev, které se pravidelně střídají - hliníková vysoce odrazivá fólie, vrstva fólie z PE pěny a silnější textilní vrstva.
Samotná vícevrstvá fólie se skládá z 37 vrstev, které se pravidelně střídají - hliníková vysoce odrazivá fólie, vrstva fólie z PE pěny a silnější textilní vrstva.
Samotná vícevrstvá fólie se skládá z 37 vrstev, které se pravidelně střídají - hliníková vysoce odrazivá fólie, vrstva fólie z PE pěny a silnější textilní vrstva.
Hotový box připravený na testování.
Příprava boxů
Příprava boxů
Příprava boxu
Příprava boxu
Víko Superfoil bylo podpěněno PU pěnou, která zcela eliminovala případné tepelné mosty.
Vyjádření výrobců, dodavatelů a odborníků k testu izolací:
Dobrý den,
děkuji za zaslání, vaše testy v zásadě nějsou špatné, jen jste nezohlednili několik věcí :
1) Velká část reálných úniků tepla je infiltrací (netěsností), proto se v domech aplikuje parozábrana, okna mají gumu na rámech, u fasády je před izolací těsná zeď, atd. aby vám vítr laicky řečeno nefoukal až dovnitř. PUR pěna takovou těsnost většinou nemá (je to jako kdyby jste si v zimě málo dopnul bundu když budete lyžovat), ale kdyby jste ty termosky obalil z venku či ze vnitř vzduchotěsnou fólií s utěsněnými spoji už by byl experiment výrazně přesnější. S ohledem na množství vody a podobné izolační schopnosti izolantů by pak ale i tak byly rozdíly malé, nicméně by to bylo výrazně přesnější.
Dobrý den,
předem mého mailu Vám poděkovat za záslužnou činnost jakou svými měřeními děláte a snažíte se tak lidem přinášet relevantní informace a i obyčejní lidé tak mohou získat informace, jaké třeba i nechápou.
Rád bych Vás upozornil na některé chyby v testu , nebo alespoň nejvýraznější , pokud test zdokonalíte, dojdete ke zcela jiným výsledkům u všech izolantů a Váš test bude mnohem objektivnější.
Během konstrukce kvádrů došlo k chybám a to:
- nebyla zohledněna akumulace materiálů, jaká výrazně ovlivňuje měření a znevýhodňuje polystyren a izofoil, toto vzniklo nevhodnými rozměry kvádru.
Přečíst si celé vyjádření Radima Sýkory, majitele společnosti Thirdsolution s.r.o. (oficiální distributor fólií Superfoil)provedené testy jsou nesměrodatné. Mimo jiné například existuje závislost tepelné vodivosti na teplotě. Ve stavařině se sice používá konstantní tepelná vodivost, ale ta vychází z teplot okolo + 10 °C. Například minerální vata má pro teploty kolem 65 °C tepelnou vodivost o přibližně polovinu horší. Dále má váš box rohy a kouty, kde vznikají tepelné vazby – opět zde vznikají nespecifikované úniky tepla…
Přečíst si celé vyjádření Ing. Romana Šubrta (nezávislý energetický poradce Energy Consulting, o.s.)
Přečíst si celé vyjádření Jana Rypla (manažera aplikací JUTA a.s.)
Kontaktní formulář pro testování izolací
zdroj: portál www.Izolace-info.cz
-
Indexy cen výrobců ve stavebnictví - srpen 2024 › více zde
-
Otevřel se příjem žádostí o dotaci na výměnu všech starých kotlů › více zde
-
4. 10. 2024Webinář ISOVER, RIGIPS, WEBER - Prefabrikované systémy pro efektivní výstavbu › více zde
-
Celosvětový úklidový den (World Clean Day) - zapojte se do úklidu Česka již 20.9.2024 › více zde
-
27. 9. 2024Webinář DÖRKEN - Plošné drenáže ve spodní stavbě › více zde
- Zateplení střechy
- Ekologie a energetika
- Zateplování fasády
- Zateplování dřevostaveb
- Názvosloví tepelných izolací
- Izolace a zateplení sklepa
- Pasivní domy
- Stavba - odhlučnění, odvlhčení, reakce na oheň
- Součinitel prostupu tepla
- Tepelné mosty a plísně v domu
- Paropropustnost a difúze
- Třídy reakce na oheň u materiálů
- Objemová hmotnost
- Kondenzace vodní páry
- Tech. postup zateplení fasády
- Návody a typy k zateplení
- Spádování ploché střechy
- Nové hodnoty součinitele prostupu tepla pro budovy(2011)
- Tepelný odpor - výpočty
Skelná vata: Dekwool, Isover, Knauf, Ursa, Ursa PureOne
Minerální vata: Baumit, Isover, Knauf Nobasil, Rockwool
Dřevovláknité desky: Pavatex, Steico, Inthermo, Agepan
Dřevocementové desky: Knauf-Heraklith, DCD Ideal, Velox
EPS - expandovaný polystyren: Baumit, Enroll, Isover, Styrotrade
XPS - extrudovaný polystyren: Austrotherm, Dow Chemical, Isover, Synthos, Ursa
PUR - pěnový polyuretan: Eurothane, ITP, Jitrans Trade, PUR Izolace
PIR izolace: Dekpir, Kingspan, Powerline, PUR Izolace, Pama, Satjam
PE - pěnový polyetylén: Ekoflex, Mirel Trading, Fadopex, Fastrade
Pěnové sklo: Foamglas, Ecotechnics, Recifa
Minerální granuláty: Lias
Materiály na bázi kamenné vlny: Machstav, Knauf, Isover
Materiály na bázi papíru a celulózy: Enroll, CIUR, Dektrade
Sendvičové desky a systémy: Kingspan, Marcegaglia, P-Systems, Ruukki
Ovčí vlna: Naturwool, Isolena, Jiří Faltys
Konopí: Insowool, Canabest, Izolace konopí CZ
Ostatní: Džínovina, OSB desky