hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Stavba - odhlučnění, odvlhčení, reakce na oheň

Vzduchotěsnost, 8. díl: Vzduchotěsné manžety, průchodky a elektroinstalační krabice

17. 10. 2024

Velmi efektivním řešením pro utěsnění prostupujících prvků kruhového průřezu jsou různé druhy průchodek a manžet bez jejich použití se utěsňování těchto postupů stává nepříjemnou prací s nejistým výsledkem.

Manžety a průchodky

Manžety se zpravidla vyrábějí z měkké pryže, aby dokonale obemknuly prostupující prvek. Příruba manžety je velmi často opatřena samolepicími pruhy pro snadné přilepení k ploše HVV. Pokud manžeta samolepicí pruhy nemá, je nutno ji přilepit pomocí vhodně zvoleného lepicího tmelu nebo lepicí pásky. Vyrábí se v různých průměrech (obr. 7.21), od velkých pro utěsnění například prostupu kanalizačního potrubí po malé průměry pro utěsnění prostupů elektrických kabelů nebo tenkých trubek (rozvody vodovodu solárního systému s kapalinovými kolektory, apod.). V praxi se zřejmě nejvíce používají právě manžety menších průměrů. Kruhové prostupy větších průměrů je možné stejně dobře utěsnit pomocí elastických pásek, u menších průměrů by to bylo obtížnější.

Manžety je možné zakoupit buď jako jeden z prvků ucelených vzduchotěsnicích systémů, nebo jako součást sortimentu některých výrobců elektroinstalačního materiálu. Někteří výrobci dřevostaveb si ovšem vyrábějí vlastní jednoduché manžety z běžně dostupné pryžové fólie dodávané v metráži. Do čtverce této pružné fólie se jednoduše vyřízne kruhový otvor s průměrem o něco menším, než je průměr prostupujícího prvku (obr. 7.22). Takto připravená manžeta se natáhne na prostupující prvek a nalepí na podklad (HW). Jedná se sice o improvizované, přesto však čisté a vzduchotěsné řešení, jak dokazují zkušenosti z měření.

Manžety pro utěsnění prostupujících prvků kruhového průřezu a příklad pryžové manžety vlastní výroby
Manžety pro utěsnění prostupujících prvků kruhového průřezu a příklad pryžové manžety vlastní výroby


Elektroinstalační krabice

Jak bylo opakovaně zmíněno v předchozích článcích, prostupy elektroinstalačních prvků skrz HVV mohou být, především u lehkých montovaných konstrukcí, zdrojem velkého počtu velmi výrazných netěsností. Proto se doporučuje všude, kde je to možné, umístit rozvody elektroinstalací před rovinu HVV směrem k interiéru do tzv. instalační dutiny. Toto koncepční řešení není ovšem vždy použitelné nebo výhodné (např. u budov z kompletizovaných dřevěných panelů).

Pokud funkci HVV plní přímo vnější obklad konstrukce nebo jiná vrstva těsně pod ním, musí každá elektroinstalační krabice tuto vrstvu narušit, čímž vzniká zmíněné riziko výrazných netěsností. V takových případech je vhodné použít speciální vzduchotěsné krabice (obr. níže). Vzduchotěsné plastové výlisky těchto krabic mají vstupní otvory pro kabely již z výroby opatřené pružnou membránou. Kabel se do krabice protáhne malým  otvorem v této membráně, která jej vzduchotěsně obemkne a dokonce zabrání jeho případnému vtažení zpět. Mezi krabici a HVV se vloží měkké těsnění, které po přišroubování vlastního elektroinstalačního prvku (vypínače, zástrčky, atd.) zajistí vzduchotěsnost spáry mezi krabicí a HVV.

Do běžných, netěsných krabic je možné dokoupit zvláštní vzduchotěsné vložky z měkkého plastu. Tato alternativa najde uplatnění zřejmě zejména při rekonstrukcích, kdy se plánuje pouze výměna rozvodů bez výměny již osazených krabic.

Vzduchotěsná elektroinstalační krabice
Vzduchotěsná elektroinstalační krabice
Vzduchotěsnost obvodových plášťů budov Zdroj textu: Vzduchotěsnost obvodových plášťů budov
Autor: Jiří Novák


Rubriky článků