hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Stavba - odhlučnění, odvlhčení, reakce na oheň

Vzduchotěsnost, 9. díl: Vzduchotěsná půdní dvířka a komín

5. 11. 2024

Je obecně známo, že vstupní dvířka do půdního prostoru nebo podobné výlezyna plochou střechu, apod. jsou z pohledu tepelné techniky vždy slabým prvkem obálky budovy. Kromě toho, že zpravidla nejsou tepelně izolované (vysoké tepelné ztráty, riziko povrchové kondenzace), bývají i velmi netěsné, jak dokládají zkušenosti z měření vzduchotěsnosti.

Půdní dvířka

Intenzivní proudění netěsnostmi v konstrukcí těchto prvků přitom způsobuje další tepelnou ztrátu a v případě exfiltrace vnitřního vzduchu do půdního prostoru může být příčinou intenzivní kondenzace na chladných površích. Výrazné netěsnosti představuje zejména spára mezi rámem a výklopným křídlem (zpravidla bez jakéhokoli těsnění) a spoje mezi díly, ze kterých je sestaven rám.

Netěsná půdní dvířka by mohla vážně ohrozit dosažení přísných požadavků kladených na vzduchotěsnost například pasivních domů. Někteří výrobci stavebních prvků pro pasivní domy proto nabízejí vzduchotěsná řešení. Rám dvířek je vzduchotěsný a spára mezi rámem a výklopným křídlem je opatřena pružným těsněním, podobně jako funkční spára okna. Způsob napojení rámu na HVV je systémově řešen již výrobcem dvířek. Ve snaze o komplexní řešení je celá konstrukce tepelně izolovaná (i v případě, že součástí výrobku jsou skládací schůdky).

V případě potřeby je pochopitelně možné podobným způsobem dodatečně upravit i běžné výrobky. Šance na úspěch bude zřejmě nižší než při použití výrobku s certifikovanou vzduchotěsností. Předně je tedy potřeba zvážit, zda není možné vstup do půdního prostoru řešit jiným způsobem nebo zda by nebylo možné umístit dvířka mimo vytápěný prostor.


Vzduchotěsný komín

Komínové těleso může být dalším výrazně netěsným prvkem v obálce budovy. Vzduchotěs-nost komínů se může podle typu značně lišit. Některé typy zděných komínů (zejména s tzv. zadním odvětráním”) mohou, podobně jako půdní dvířka, ohrozit dosažení cílové úrovně vzduchotěsnosti. Renomovaní výrobci jsou si tohoto nedostatku vědomi a rozšiřují svoji nabídku i o vzduchotěsné komínové systémy (impulsem byl zřejmě rostoucí zájem o pasivní domy a související nároky na vzduchotěsnost). V tabulce jsou uvedeny laboratorně změřené hodnoty objemového toku vzduchu při 50 Pa pro dva typy komínu Schiedel.

Typ komínu Objemový tok vzduchu při 50Pa, V50 [m3/h]
Schiedel Absolut 34,75
Schiedel PLUS 245,80
Výsledky laboratorního měření vzduchotěsnosti dvou typů komínů. V obou případech byl zkoušen vzorek o výšce 5 m bez povrchových úprav. Zkoušku provedl BT/ Linz.

Typ Absolut je pro svou vzduchotěsnost přímo doporučovaný pro použití v pasivních domech. Zkušenosti z měření této budovy potvrzují lepší těsnost uvedeného typu komínu v porovnání s běžnými výrobky s tzv. „zadním odvětráním".
Vzduchotěsnost obvodových plášťů budov Zdroj textu: Vzduchotěsnost obvodových plášťů budov
Autor: Jiří Novák


Rubriky článků