hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Aktuality

Vzduchotěsnost, 7. díl: Těsnící pásky a tmely

3. 10. 2024

Nedokonale utěsněné prostupy rozměrnějších prvků skrz HVV představují jeden z nejčastějších a přitom velmi významných typů netěsností. Při napojování HVV na prostupující prvky narážíme na tyto zásadní technologické problémy:


• povrch prostupujícího prvku je zvýrazně odlišného materiálu než HVV, takže k vzájemnému spojení nelze použít pásky pro lepení HVV (dřevěné trámy, zděné komíny, kovové potrubí);
• spára mezi okrajem HVV je široká, někdy se její šířka může výrazně měnit;
• průřez lepeného prvku není složen z přímých úseků (je např. kruhový), takže prvek nemůže být oblepen běžnými páskami (pásku ohnutou do pravého úhlu nelze„ohnouť').

Pro řešení těchto problémů byly vyvinuty zvláštní pružné a velmi adhezivní pásky schopné pevně přilnout na poměmě pestrou škálu materiálů. Umožňují bezproblémové napojení plastové fólie a dalších materiálů pro HVV na kolmo prostupující prvek většího průřezu, bez nutnosti komplikované výroby manžet z pruhů parozábrany. Jsou vhodné pro napojení HVV na velké prostupující prvky kruhového i obdélníkového průřezu ze dřeva, kovu i silikátových materiálů. Díky značné elasticitě se dá páska roztáhnout do trychtýřovitého tvaru, takže obemkne napřiklad prostupující potrubí a přitom naplocho přilne k HVV (obr. vlevo). Pásku je možné samozřejmě použít i pro ošetření jiných komplikovaných detailů, kde se dá vhodně využít její pružnost a přilnavost (např. kouty ve styku tří rovin nebo naopak prostupy prvků malého průřezu na obr. vpravo).

Prostup komínového tělesa skrz šikmou střechu utěsněný elastickou lepicí páskou, elastická páska použitá k utěsnění prostupu kabelu
Prostup komínového tělesa skrz šikmou střechu utěsněný elastickou lepicí páskou, elastická páska použitá k utěsnění prostupu kabelu


Pro utěsnění obdélníkových prostupů a přímých koutů nabízejí někteří výrobci pásky, které mají zakrývací vrstvu lepidla rozdělenou na dva samostatné pruhy (dají se sloupnout každý zvlášť. Výhodou je bezproblémové lepení jedné poloviny pásky na jeden ze vzájemně kolmých povrchů, zatímco lepidlo na druhé polovině pásky je bezpečně zakryto. Obrázek níže ilustruje způsob použití takové pásky. Zakrývací vrstva lepidla nemusí být roz dělena vždy na polovinu — vyrábějí se pásky s různými poměry šířky zakrývacích pruhů.


Princip použití speciální pásky pro utěsnění koutů.
Princip použití speciální pásky pro utěsnění koutů.

Zleva doprava: nalepení poloviny plochy pásky na vodorovnou plochu koutu, stržení zakrývací pásky z druhé poloviny plochy pásky, nalepení druhé poloviny plochy na svislou plochu koutu


Lepicí a těsnicí tmely

Pro utěsňování různých spár, prasklin, apod. jsou ve stavební praxi běžně používány akrylové nebo silikonové tmely. Tyto materiály jsou při správném způsobu použití samozřejmě schopné zajistit i vzduchotěsnost tmelené spáry. Vzhledem k známým elastickým schopnostem jsou vhodné zejména pro těsnění spár, u kterých se předpokládají dilatační pohyby. Pro utěsnění velmi širokých spár dodávají výrobci systémových řešení i zvláštní pásky s velmi tlustou vrstvou lepidla (butylového tmelu).
Příklad použití lepicího tmelu při výměně balkónové sestavy pro nalepení okenní pásky na nerovný betonový podklad.
Příklad použití lepicího tmelu při výměně balkónové sestavy pro nalepení okenní pásky na nerovný betonový podklad.

Silikonové a akrylové tmely se někdy používají i pro vzájemné lepení stavebních materiálů. V případě SVO to z technologických důvodů nemusí být vždy vhodné řešení (problematická přilnavost k některým materiálům, poměrně dlouhá doba „zrání" spoje). Pro lepení běžných materiálů HVV, zejména plastových fólií, na ostatní stavební materiály (i k sobě navzájem) jsou k dispozici zvláštní lepicí a těsnicí tmely. K pevnému spojení lepených povrchů dochází relativně rychle, takže použití těchto výrobků nezdržuje výstavbu. Jejich použití je výhodné například při lepení plastových fólií na silikátový podklad s výraznějšími nerovnostmi, které znemožňují úspěšné spojení pomocí lepících pásek (obr. 7.15). Práce s lepicími tmely je velmi podobná práci se silikonovým tmelem. Dodávají se v podobných kartuších a nanáší se rovněž pomocí pistole.

Na tomto místě je vhodné ještě jednou připomenout, že vyplnění spáry polyuretanovou montážní pěnou nelze považovat za vzduchotěsné řešení.


Těsnicí pásky

Těsnicí pásky mohou sloužit k několika účelům:
• vzduchotěsné vyplnění (utěsnění) spár různé šířky;
• utěsnění spojů pomocí přítlačné latě;
• utěsnění sbíjených a šroubovaných spojů.

Těsnicí pásky jsou vyráběny z měkkých pěnových plastů a zpravidla jsou samolepicí úpravou na jednom povrchu. Vzduchotěsnost je zajištěna uzavřenou strukturou pórů nebo impregnací, pásky jsou více či méně stlačitelné a mohou mít různou tloušťku podle účelu, ke kterému jsou určeny. Pro utěsňování širokých spár je možné použít velmi stlačitelné tzv. komprimační nebo komprimované pásky. Pásky jsou dodávány v kotoučích ve stlačeném stavu. Po odrolování z kotouče páska v jednom směru několikanásobně zvětší svůj objem roztáhne se (obr. níže). Komprimační pásky najdou uplatnění především v těch případech, kdy je potřeba utěsnit širokou spáru nebo spáru s proměn nou šířkou ovšem za předpokladu, že povrchy vymezující spáru jsou dostatečně hladké. Materiály, ze kterých se tyto pásky vyrábí, mívají otevřenou strukturu pórů, takže výplň spáry nemusí být vždy dokonale vzduchotěsná. Pokud mají být použité jako vzduchotěsnicí opatření, je vhodné předem konzultovat výrobce.
Příklad stlačitelné těsnicí pásky
Příklad stlačitelné těsnicí pásky


Pro utěsnění tenčích spár, které mají nerovné povrchy a které není možné nebo vhodné utěsňovat jiným způsobem (přelepením, vytmelením), se používají tenčí a méně stlačitelné těsnicí pásky (níže). Na rozdíl od tzv. komprimačních pásek nemají tyto pásky schopnost se roztahovat. Pro vzduchotěsnost spáry je tedy důležité, aby páska byla důkladně stlačena. Z tohoto požadavku vyplývá i způsob použití těchto pásek — většinou se aplikují během montáže, kdy na podkladní prvek je položena těsnicí páska a na ní další stavební prvek, který pásku svojí hmotností dostatečně stlačí. Páska tedy vzduchotěsně přilne k oběma povrchům spáry.
Příklad méně stlačitelné těsnicí pásky
Příklad méně stlačitelné těsnicí pásky



Příklady použití těsnicí pásky:
Příklady použití těsnicí pásky:
A: utěsnění spáry mezi dřevěnou stěnou a betonovou podlahou;
B: utěsnění spár mezi dřevěnými prvky srubové stěny


Stejný typ pásek se používá i pro napojení vzduchotěsnicích z plastových fólií na navazující konstrukce z odlišných materiálů (zdivo, dřevěné prvky) pomocí přítlačné latě.

Další možností použití méně stlačitelných, tenčích těsnicích pásek je utěsňování sbíjených a šroubovaných spojů. Používají se především pro utěsnění spojů fólií zajištěných přítlačnou lištou, jako podložky pod latě sádrokartonových pohledů a obkladů, pod kontralatě kladené na pojistnou hydroizolaci šikmých střech a v řadě podobných případů. Přitlačením latě se utěsní okolí otvoru po hřebíku či vrutu, materiál pásky je navíc dostatečně měkký, aby dokonale obalil hřebík nebo vrut prostupující skrz vzduchotěsnicí vrstvu.
Montáž roštu pro sádrokartonový obklad
Montáž roštu pro sádrokartonový obklad

Vzduchotěsnost obvodových plášťů budov Zdroj textu: Vzduchotěsnost obvodových plášťů budov
Autor: Jiří Novák


Rubriky článků