hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Průkaz energetické náročnosti budovy, Energetický audit, Energetický štítek, Energetický průkaz

V inzerátech chybí údaj o energetické náročnosti nebo je nahrazen nejhorší třídou G

8. 3. 2016

Pouze 14 procent inzerátů na pronájem obsahuje relevantní údaj o energetické náročnosti nabízené nemovitosti. V 59 procentech případů realitní kanceláře sice tento povinný údaj zveřejňují, ale uvádějí mimořádně nehospodárnou třídu G. Téměř ve třetině inzerátů informace chybí. Rozdíl v nákladech na energie mezi třídou A a G přitom může dosáhnout až 90 procent ročně, zásadní je technický stav budovy a kvalitní tepelná izolace.

Chybí, chybí, chybí, G, G, G, G, G, B… Takhle vypadá aktuální „inventura“ evidence průkazů energetické náročnosti budov (PENB) u inzerátů s nabídkou pronájmu nemovitosti na webech největších českých a několika regionálních realitních kanceláří. Povinnost uvádět třídu energetické náročnosti přitom platí u pronájmu rodinných domů již od 1. července 2015 a pro pronájem bytů a kanceláří nově od 1. ledna 2016. Právě zveřejněný průzkum Asociace výrobců minerální izolace (AVMI) zjistil, že v inzerci RK systém energetických průkazů dosud nefunguje.

 

AVMI v polovině února prověřila celkem 301 inzerátů s nabídkou pronájmu bytu, rodinného domu či kanceláře u 14 realitních kanceláří, většinou s celorepublikovou působností. „Pouze u 14 procent inzerátů s nabídkou pronájmu realitní kanceláře uvádějí odpovídající energetickou třídu, 27 procent zkontrolovaných inzerátů je bez energetického průkazu a zbylých 59 procent nabídek sice splňuje zákonnou povinnost, ale využívá úlevy a uvádí nejhorší třídu G,“ říká Marcela Kubů, ředitelka Asociace výrobců minerální izolace (AVMI).

Nejlépe v průzkumu obstály realitní kanceláře M&M reality, Reality IQ a Coloseum nemovitosti, které měly energetický průkaz u všech namátkou zkontrolovaných inzerátů, ačkoli často třídu G. Naopak RK EVROPA neměla povinný údaj u 21 z 25 inzerátů, které u ní AVMI prověřila. Tabulka s podrobnými údaji je k dispozici zde (List 1), shrnutí výsledků v tabulce vlevo.
Tabulka: Inventura energetických štítků u inzerátů RK k pronájmu, zdroj: AVMI, RK

Novostavba, luxusní rodinná vila i moderní kancelář – vše v nejhorší energetické třídě G

PENBV inzerátech nemovitostí k pronájmu se v souvislosti s energetickým průkazem objevují také „perly“ typu byt v novostavbě, luxusní nadstandardní rodinná vila, dům po kompletní rekonstrukci či moderní kanceláře v Praze 4 Chodově – vše s energetickou třídou G, tedy spotřebou, která přibližně odpovídá třicet let staré a dosud nezrekonstruované nemovitosti.

Případně realitky zájemce o pronájem informují, že PENB nahrazují roční vyúčtování za energie. To je sice možné, ale až při podpisu nájemní smlouvy, nikoli v inzerátu samotném. Pokud majitel nemovitosti realitní kanceláři PENB nedodá, ta je povinna v inzerci uvést nejhorší energetickou třídu G. Povinnost zveřejnit energetickou třídu v inzerátu na pronájem nemovitosti v případě rodinných domů platí již osm měsíců, u bytů a kanceláří pak necelé dva měsíce.

„Pokud pronájem nemovitost zprostředkovává realitní kancelář, zodpovídá za zveřejnění informace o energetické náročnosti budovy ona. V případě absence tohoto údaje jí hrozí pokuta ve výši až 100 000 korun,“ upozorňuje Marcela Kubů. Výjimkou jsou pronájmy bytů v družstevním vlastnictví, pro které povinnost předkládat průkaz ze zákona neexistuje vzhledem k tomu, že právně jde o podnájem, nikoli pronájem.

Náklady na energie se podle třídy mohou lišit až o desetitisíce korun ročně

Přestože některé realitní kanceláře, developeři i sami majitelé nemovitostí považují průkaz energetické náročnosti budovy za zbytečnou byrokracii a administrativu, jeho existence má své opodstatnění. „Pokud spotřebitel kupuje auto, nebo domácí spotřebič, je obvykle spotřeba či energetická třída jedním ze zásadních kritérií jeho výběru. Obdobně by to mělo být také v případě nemovitostí, kde jsou náklady na energie mnohem vyšší,“ konstatuje Marcela Kubů. Je jen otázkou času, kdy zájemci o nemovitost energetickou třídu začnou zohledňovat a byty a domy v mimořádně nehospodárné třídě G budou prakticky neprodejné či nepronajmutelné, nebo jen za zlomek možné ceny.

S technickým stavem nemovitosti, potažmo energetickou třídou pak úzce souvisejí provozní náklady. Energetický specialista, při zpracování PENB zkoumá, kolik energie ročně nemovitost spotřebuje na vytápění, větrání, chlazení, klimatizaci, přípravu teplé vody a osvětlení aneb na kolik peněz vyjde její roční provoz. Zásadní položkou jsou přitom výdaje na vytápění, které tvoří 60 procent nákladů domácnosti na energie. Roční účet za teplo se podle toho, zda má nemovitost kvalitní tepelnou izolaci, či nikoli, může lišit o tisíce až desetitisíce korun. Například rozdíl mezi energetickými třídami B a E může u rodinného domu na platbách za energie činit i 30 000 korun ročně,“ uzavírá Marcela Kubů.

Zdroj a autor textu: AVMI - Asociace výrobců minerálních izolací, tiskové zprávy
Logo Asociace výrobců minerálních izolací

Asociace výrobců minerální izolace (AVMI)
Asociace sdružuje nejvýznamnější výrobce minerální izolace v ČR. Její členové reprezentují více než 90 procent tuzemského trhu s minerálně vláknitými izolačními materiály ve stavebnictví. Asociace se zaměřuje na šíření informací o využití minerálních izolací a na spolupráci s veřejnou sférou při tvorbě legislativního prostředí a norem. Asociace působí na tuzemském trhu od roku 2009. Tuzemskými členy AVMI jsou společnosti KNAUF INSULATION, PAROC POLSKA, ROCKWOOL a.s., Divize ISOVER, Saint-Gobain Construction Products CZ a URSA CZ. Více informací na www.AVMI.cz.

 

  Rubriky článků