hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Izolace sklepního stropu zespodu

Izolace stropu sklepa redukuje únik tepla dolů a zajistí v přízemí teplejší podlahu

Ve většině starých domů nejsou sklepy vytápěné, jak je to běžné v dnešních novostavbách. Strop mezi přízemím a sklepem potom odděluje vytápěnou, teplou obytnou část od nevytápěné, studené. Kdo bydlí v přízemí starého domu, by mohl vyprávět o chladu od země. Vše se komplikuje tím, že starý potěr v přízemí většinou leží pouze na tenké anebo vůbec žádné izolační vrstvě. Provádět dodatečnou změnu by bylo příliš náročné. Jednodušší je tepelná izolace sklepního stropu zespodu.


Tak silně byste měli izolovat

Podle energetického auditu zjistíte minimální hodnotu U. Podle toho zvolíte druh izolačního materiálu a jeho tloušťku. Vychází-li příliš velká tloušťka izolačního materiálu a strop sklepa by se neúměrně snížil, budete muset zvolit lépe izolující materiál.
Tak silně byste měli izolovat.

 

 

 


Dobře izolující materiál uspoří v nízkých sklepech místo

Izolace sklepního stropu není složitá, ale může se poněkud zkomplikovat, když po stropě vede potrubí. Jestliže je položeno jen v malé vzdálenosti od stropu, měli byste izolační materiál patřičně vyříznout. Když vede např. 12 až 15 cm pod stropem, tak máte štěstí. Potom lze nad ně izolační desky nasunout. A protože právě ve starých sklepech jde o každý centimetr, mají zde izolační materiály s obzvláště nízkou tepelnou vodivostí nepochybné výhody. Zajišťují dobrou izolaci už v malých tloušťkách.

Zateplování sklepního stropu zespodu

Stavebními lepidly a lepidly na obklady lze snadno přilepit na strop také desky z minerální vlny. Pokud vám spodní strana izolace vzhledově nevyhovuje, můžete na ni nanést tenkou vrstvu štuku. Anebo existují také desky z minerální vlny potažené bílou skelnou tkaninou. Potom může štukování odpadnout.

Lepení desek z minerální vlny na strop

Tepelná izolace pro sklep

Jako tepelná izolace jsou například vhodné minerální izolační desky. Vzhledem k tomu, že jejich tepelná vodivost je poněkud vyšší, hodí se především pro nepříliš nízké sklepní stropy. Případně lze nalepit izolační desky z tvrdé pěny nebo minerální vlny a ty méně pevné, prohýbající se dodatečně připevnit talířovými hmoždinkami. Oba materiály se také prodávají se světlými spodními stranami, které si už nevyžadují žádné další povrchové ošetření.

Zateplování minerálními izolačními deskami

Nanášení tmelu

1 Na celou plochu desky naneste rozmíchaný lepicí tmel. Tmel přejeďte ozubeným hladítkem (ozubení 10 mm).


umisťování desek na strop
2 Izolační desky se lepí na vazbu (jako cihly ve zdi) přímo na nosný podklad očištěný od prachu. Desku s lepicím tmelem nasaďte 2 cm od předtím položené desky a vsuňte ji do ní.

Řezání desek
3 Desky lze velice snadno a přesně řezat ocaskou. Stěrkovací tmel s vloženou armovací tkaninou (perlinkou) slouží...

Armovací tkanina jako uzavírací omítka

4 ... také jako uzavírací omítka. Můžete ji vyštukovat nebo natřít silikátovou barvou na fasády.Zdroj článku: Zateplování domu; zdroj obrázků: ytong.cz


Ilustrační foto

autor: Jan Vašut/KČ

Rubriky článků