hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Aktuality

Stát nemá zadávat zakázky jen podle nejnižší ceny

30. 9. 2013

Stát by neměl zadávat veřejné zakázky jen podle ceny, při hodnocení nabídek má zvážit i jiná kritéria. Zvýšilo by to jejich kvalitu. Shodli se na tom ředitelé největších stavebních firem v ČR a lidé z oboru oslovení ČTK.

 

Výstavba, ilustrační foto"Stát by měl řešit hlavně to, jak dlouho trvá příprava zakázky a její zadávání. Zaměřit by se měl i na takzvané soutěžení na nejnižší cenu. Stále přetrvává tendence zadávat zakázku nejnižší nabídce bez toho, aby se posoudila také jiná kritéria," upozornil Pavel Kliment z KPMG ČR. Současný stav, kdy veřejní zadavatelé zakázek hodnotí stavební nabídky jen podle ceny, přitom vede k tomu, že se firmy předhání v nabízení dumpingových cen. Ty se pak odráží v kvalitě provedených prací. Podle nedávného průzkumu mezi řediteli sta největších českých stavebních firem každý čtvrtý potvrdil, že kvůli maximálnímu snížení nákladů staví jeho firma tak, aby výsledná stavba byla funkční a uživatelsky bezproblémová pouze po dobu záruky.

Ještě hůře dopadl letošní průzkum analytické společnosti CEEC Research. V něm 59 procent stavebních firem uvedlo, že provádí stavby na hranici kvality. "Řada ředitelů stavebních firem potvrzuje, že současná krize na trhu, která se projevuje nedostatkem zakázek a s tím spojenou snahou investorů o dosažení co nejnižších cen, je v některých případech nutí i k snižování kvality stavebních prací," okomentoval výsledky výzkumu ředitel CEEC Research Jiří Vacek.
I on navrhuje zefektivnit výběrová řízení. "Z minulého roku zbývají zakázky za 50 až 70 miliard korun, které stále nebyly zadány. Jejich řízení se táhnou. Můžeme tak plakat, že je málo peněz, ale my nedokážeme vyčerpat ani ty peníze, které jsou. Proto nemá smysl řešit navyšování prostředků na stavební investice, ale zaměřit se na čerpání existujících prostředků," radí Vacek.

Své vlastní nápady, jak pomoci českému stavebnictví, mají i představitelé jednotlivých firem. Například generální ředitel Metrostavu Pavel Pilát vidí hlavní problém v příliš složité legislativě. "V prvé řadě je nutné diskutovat o změně zákonů a legislativy, protože v současné ekonomické situaci brání stavění. Musíme vynakládat spoustu prostředků a úsilí, abychom touhle legislativní džunglí prošli," prohlásil Pilát, podle nějž by se měl zjednodušit stavební zákon a zákon o zadávání veřejných zakázek.
Předseda představenstva společnosti Strabag Jaroslav Katzer zase trvá na přípravě a dodržování kvalitní investiční koncepce. Naopak generální ředitel a předseda představenstva OHL ŽS Michal Štefl by se více zaměřil na efektivnější čerpání peněz z evropských fondů. "Jde o jediný výraznější zdroj financování, který nejde na mandatorní výdaje, ale pouze na investice. Měli bychom zachránit, co se dá, protože se obávám, že se bude vracet pěkná řádka desítek miliard korun. A to by byla velká škoda," poznamenal Štefl.

České stavebnictví se už pět let nachází v krizi. Zatímco ještě v roce 2008 činila stavební produkce 547,5 miliardy korun, za celý loňský rok se prostavělo 424 miliard korun. Od roku 2009 celkem české stavebnictví přišlo o 277 miliard korun.


Zdroj: ČTKRubriky článků