hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Aktuality

Povodně podle stavařů přinesou stavebnictví deset miliard korun

21. 6. 2013

Nedávné povodně by českému stavebnictví mohly přinést až deset miliard korun na novou výstavbu a opravy poničených staveb. Tyto peníze však budou investovány až v průběhu několika následujících let. Vyplývá to z průzkumu společnosti CEEC Research, kterého se zúčastnilo více než 100 významných stavebních firem. Jeho kompletní verzi společnost zveřejnila dnes.

 

Ilustrační fotoPodle zkušeností ředitelů stavebních společností z povodní v roce 2002 se do stavebnictví dostane minimálně 40 až 50 procent z celkových prostředků investovaných na nápravy škod po povodních a dále pak ještě dodatečné prostředky díky pracím na zlepšování protipovodňových opatření. Větší část investic prý půjde zejména do oprav a rekonstrukcí, a to jak v pozemním stavitelství, tak i v inženýrském stavitelství, menší část investovaných prostředků bude směřovat do novostaveb."Pro sektor se ale jedná jen o dvě až tři procenta jeho celoročního obratu, navíc se investice rozdělí do více let, to znamená, že tyto investice pokles sektoru nezastaví, ale mohly by jej alespoň přibrzdit," poznamenal ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek.

Povodně neoživí dlouhodobě stagnující stavebnictví ani podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václava Matyáše. "Žádná přírodní katastrofa, povodně nevyjímaje, nestimuluje ekonomický růst. Stále je to ztráta. Lokální zapojení firem do likvidace následků je navíc velmi krátkodobé. Stavebnictví to neoživí ani náhodou," prohlásil Matyáš. Peníze se navíc do stále klesajícího stavebního sektoru nedostanou hned. "Kraje, města a obce opraví to nejnutnější v režimu nouze bez výběrových řízení a pro hlavní část investic budou v průběhu dalších měsíců vybírat dodavatele formou standardních výběrových řízení. Kvůli jejich délce a možným průtahům bude ještě letos zahájena jen menší část prací a celý investiční objem se tak rozdělí do více let," vyplývá z průzkumu. Tento vývoj podle svých předchozích zkušeností očekává více než polovina ředitelů stavebních společností (54 procent).

Opravy po povodních pomohou zejména regionálním malým a středním firmám a také živnostníkům, o "popovodňové" zakázky má zájem 56 procent z nich. Velké firmy se budou o zakázky ucházet téměř všechny (devět z deseti firem). Zatímco však velkým firmám by tržby díky těmto zakázkám podle jejich ředitelů měly vzrůst jen o čtyři až pět procent, malé společnosti očekávají až 16procentní nárůst tržeb.

České stavebnictví je už pět let v recesi, jen v dubnu meziročně kleslo o dalších 11,4 procenta. Ve srovnání s rokem 2008 je stavební výroba níže o 37 procent.

 

Autor ČTKRubriky článků