hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Aktuality

Průzkum: Dvě pětiny Čechů spoléhají víc na sebe než na realitky

27. 6. 2012

Více než dvě pětiny Čechů se při nákupu, prodeji či pronájmu nemovitostí spoléhají na sebe nebo své přátele, než na realitní kanceláře. Uvedla to agentura STEM/MARK na základě výsledků svého internetového průzkumu veřejného mínění. Lidé podle agentury nevěří hlavně výši provizí, které si realitní kanceláře za služby účtují.

 

V posledních deseti letech prodávala, kupovala nebo pronajímala nemovitost zhruba třetina Čechů. Celých 42 procent z nich se rozhodlo, že při obchodech nevyužijí služeb realitní kanceláře. Jako hlavní důvod uvedla třetina z nich nedůvěru k výši provize realitní kanceláře. S tím podle STEM/MARK souvisí, že v Praze realitní kanceláře nevyužila dokonce plná polovina dotázaných. V hlavním městě jsou ceny nemovitostí, a tedy i provize makléřů nejvyšší z celé republiky.

"Hlavním nedostatkem či bariérou spolupráce je především pocit vysoké provize, částečně nedůvěra v kvalitu poskytovaného servisu, nebo dokonce obavy z podvodů či úmyslně nevýhodných smluv při honbě za ziskem," uvedla agentura. Naopak kladem spolupráce s realitní kanceláří je podle účastníků průzkumu kompletní servis a právní podpora, díky nimž má klient pocit bezstarostnosti a bezpracnosti.

Klienti si podle průzkumu vybírají realitní kancelář hlavně na základě referencí, jejího umístění nebo škály poskytovaných služeb. Podíl využívání značkových kanceláří s více pobočkami a místních neznačkových je přibližně stejný, mírně vedou místní realitky.

Internetový průzkum provedla STEM/MARK na počátku tohoto roku na vzorku 570 lidí starších 15 let.

autor: ČTKRubriky článků