hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Aktuality

Golden Gate - most vábící turisty, filmaře i sebevrahy

26. 5. 2012

Již 75 let je jedním ze symbolů Ameriky červenooranžový ocelový kolos klenoucí se nad mořským průlivem. Sanfranciský most Golden Gate (Zlatá brána), který byl otevřen 27. května 1937, bývá označován za jeden z nejkrásnějších mostů na světě a stále patří, byť již byl co do rozměrů několikrát překonán, k největším stavbám svého druhu na světě.

 

Stavbu více než 2700 metrů dlouhého kolosu si ve 30. letech minulého století vynutila skutečnost, že San Francisco, oddělené mořským zálivem, stálo poněkud v ústraní mohutného rozmachu Kalifornie. Rozhodnutí o přemostění úžiny padlo již v roce 1930, stavba, financována dluhopisy, byla zahájena v lednu 1933. Vedením stavby byl pověřen Joseph Baermann Strauss, jeho poradcem byl architekt Irving Morrow. Strauss, který se již ve své diplomové práci zabýval záměrem přemostit Beringovu úžinu a projekt mostu přes Sanfranciský záliv připravoval 15 let, se po úspěšném završení díla stal americkou legendou.

Protože šlo o výjimečné místo, měla být i stavba výjimečná. To se bezesporu podařilo. Most Golden Gate ještě dlouho po svém uvedení do provozu kraloval mezi visutými mosty s největším rozpětím pylonů nesoucích nosná lana. Pylony mají i na dnešní poměry úžasnou výšku 227,4 metru a rozpětí mezi nimi je 1280 metrů. Ve výšce 67 metrů nad vodou je mostovka, která visí na ocelových lanech.

Stavitelé museli překonávat bouře, mlhy a rychle se střídající příliv a odliv. Do rozestavěného mostu navíc narazila nákladní loď. Most byl i přesto dostavěn v rekordně krátké době 53 měsíců. Spolykal přes milion tun oceli a stál ve své době ohromnou sumu 17 milionů dolarů.

Tisíckrát nafilmovaný ocelový obr, který je kulisou mnoha hollywoodských filmů, přežil bez problémů dvě silná zemětřesení, při kterých se jeho mostovka jen lehce rozhoupala. Po celých 75 let zaměstnává desítky natěračů likvidujících novými nátěry korozi. Pro údržbáře musel být vytištěn průvodce, aby v duté konstrukci pylonů nezabloudili.

Most, který spojuje San Francisco se severní Kalifornií, je nejenom významnou dopravní tepnou, po které denně v šesti proudech za nejméně pětidolarové mýtné (platí se pouze ve směru do San Franciska) projíždí přes 100.000 automobilů, ale i turistickou atrakcí nabízející kromě úchvatné přírodní scenérie i pohled na město či bývalou věznici Alcatraz. Bohužel nepřitahuje pouze návštěvníky s fotoaparáty, ale je vyhledáván i sebevrahy z celého světa. Kromě toho byl po teroristických útocích na Spojené státy vytipován jako jeden z možných cílů teroristů.

Most, který umožnil zkrácení cesty na sever o desítky kilometrů, stále patří k největším a nejkrásnějším stavbám svého druhu. Během posledních desetiletí byl však již několikrát překonán; nyní je nejdelším visutým mostem s rozpětím hlavního pole mez pylony 1991 metrů japonský Akaši Kaikjó. I přes Sanfranciskou zátoku se už klenou další mosty, například téměř sedmikilometrový Bay Bridge otevřený půl roku po Golden Gate.

autor: ČTKRubriky článků