hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Aktuality

Ekologické sdružení kritizuje návrh stavebního zákona

27. 6. 2011

Proti omezení možnosti vyjadřovat se k záměrům velkých staveb protestovali dnes před budovou ministerstva pro místní rozvoj na Staroměstském náměstí členové ekologického sdružení Arnika. Během happeningu herec převlečený za ministra Kamila Jankovského symbolicky vytrhával jazyky občanům, a umlčoval je tak.


ilustrační foto
Ministerstvo dnes návrh zákona, který má v blízké době projednat vláda, představilo na tiskové konferenci. Happening uspořádali kritici návrhu před ministerskou prezentací. Podle náměstka ministra Miroslava Kalouse se dosavadní právní úprava účasti občanských sdružení v řízeních neosvědčila a v mnoha případech byla zneužívána k obstrukcím. "Proto jsme se rozhodli výrazněji podpořit procesní rozdíly mezi územním a stavebním řízením," uvedl Kalous na tiskové konferenci.

Nově by podle něj měla být posílena role veřejnosti v územním řízení, občanská sdružení by mohla vstupovat i do řízení, kterými nejsou přímo dotčena. Na druhou stranu v rámci stavebního řízení, kdy se řeší již technologické parametry stavby, by podle ministerstva byla účast sdružení "spíše kontraproduktivní". Podle Kalouse nejde o omezení občanských práv. Ke změně prý úřad přistoupil, protože diskutovaná část zákona byla "nejčastěji zneužívána k vydírání a zbytečným obstrukcím".

Podle Lukáše Matějky ze sdružení Arnika ztratí veřejnost změnou pravidel možnost chránit své zájmy. "Lidé by se mohli sice vyjádřit například k tomu, zda má v jejich obci vyrůst továrna, ale nemohli by nijak ovlivnit způsob jejího provozu, organizaci výstavby a staveništní dopravy nebo ozelenění okolí," řekl novinářům.

Po schválení novely by se podle Arniky lidé nemohli účastnit prostřednictvím občanských sdružení stavebních řízení, v nichž se povolují velké stavby jako dálnice, průmyslové podniky, spalovny. U záměrů, jako jsou satelitní městečka, parkoviště a kancelářské komplexy, by se veřejnost nesměla účastnit už vůbec žádných povolovacích procesů podle stavebního zákona. Sdružení tvrdí, že ministerstvo zřejmě dopřává sluchu průmyslníkům a developerům.


autor: ČTKRubriky článků