hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Aktuality

V Česku vzniká mapa cen bytů, domů a pozemků

31. 3. 2011

Na realitním trhu se možná již brzy objeví nová pomůcka, která lidem umožní zjišťovat údaje o cenách bytů, domů a pozemků, za které se skutečně prodávají. Nový zdroj má pomoci řešit nedostatek informací na realitním trhu. Na kongresu Asociace realitních kanceláří ČR (ARK) to dnes řekl její generální sekretář Jan Borůvka. Zhotovitelem map je asociace, společnost Gekon a server reality.cz.

Cenové mapy realitní asociace se mají do dvou týdnů objevit na adrese www.cenovamapa.eu. Zatím nebudou úplné, odborníci je však budou průběžně plnit daty. Základní úroveň map bude podle Borůvky přístupná zdarma. Až bude mapa kompletní, bude se možné dostat k podrobnějším údajům o nemovitostech jen jako k placené službě.

Důvodem pro vznik map je nedostatek důvěryhodných čísel o obchodech s nemovitostmi v Česku. Výjimkou jsou dosud jen některé průzkumy Českého statistického úřadu. Statistici jednou za čtvrtletí zveřejňují indexy nabídkových cen bytů. Při jejich výpočtu vycházejí z veřejně dostupných zdrojů, například z nabídek realitních kanceláří. Indexy realizovaných cen, za které se byty skutečně prodaly, zveřejňuje v současnosti statistický úřad s ročním i větším zpožděním.

Asociace realitních kanceláří chce v blízké budoucnosti spustit práce také na cenových mapách nájemného. Podobný nástroj v současnosti kvůli deregulaci činží vzniká na ministerstvu pro místní rozvoj, základní verzi mapy místně obvyklého nájemného představil úřad v únoru. Zatím ale pokrývá jen deset procent sídel nad 2000 obyvatel a obsahuje data jen ze znaleckých posudků. Příští měsíc by se v mapách měla objevit první čísla od majitelů domů.

Další zlepšení podmínek pro orientaci na realitním trhu si ARK ČR slibuje od sjednocení názvosloví a pojmů spojených s nemovitostmi. Podle Borůvky z asociace si v současnosti například pod užitnou plochou bytu představuje každý trochu něco jiného.

autor: ČTKRubriky článků