hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Aktuality

Jak se zbavit sněhu a ledu na terase?

27. 1. 2011

Obáváte se, co se s Vaší terasou děje v zimě? Máte strach, že jí mráz poškodí? Nejste si jisti, jestli z ní odstraňovat závěje sněhu a ledovou krustu? Nezničí terasu nebo okolí bazénu prudké střídání teplot a tání?


Ilustrační foto
Péče o terasu v zimě se odvíjí od použitého materiálu. Exotické a tvrdé dřevo je náchylnější na extrémní střídání teplot a vyžaduje větší starostlivost a citlivější přístup. Záleží především na aktuální kondici nátěru či napuštění.

Dřevěné terasy je lepší udržovat bez sněhu a především ledu. Optimální je, pokud můžete sníh smést ihned co napadl, ale to někdy není možné: Terasa je na chalupě, vy jste na dovolené a pod.. tady se vyplatí pravidelné ošetření kvalitní impregnací provedené na podzim.

Reklamace na mrazové praskliny se pak objevují u nekvalitních dřevoplastových materiálů, zejména čínské výroby, které používají plastový recyklát, který při extrémně nízkých teplotách křehne a rozpínající se led ho následně poškodí. Problém může nastat také u dutých prken pokud nejsou dostatečně odvodněny.
Naopak terasám z kompozitního dřevo-plastového materiálu mráz, sníh ani led nevadí. Díky poměru 60% dřeva a 40% kvalitního HDPE polymeru jsou prakticky nezničitelné. Pokud tedy nemáte potřebu terasu v zimě využívat, můžete v klidu vyčkat jarního oteplení, které se o sníh a led postará.

Pokud po terase musíte chodit i v zimě, je z hlediska bezpečnosti lepší jí sněhu a ledu zbavit, ať je sestavena z jakéhokoliv materiálu!

 
Jak tedy terasu od sněhu očistit?

Shrňte sníh pomocí plastového nebo dřevěného hrabla. Nepoužívejte hrablo kovové, mohli byste terasu zbytečně poškrábat. Zbytky sněhu také můžete posolit, což pomůže tání sněhu a ledu. Některé materiály jsou soli odolné, ale u dřevěné terasy byť kvalitně se solení nedoporučuje. Sůl je aplikovatelná do maximálně -5°C, při nižších teplotách přestává působit a je to zbytečná zátěž pro terasu i okolní zeminu a přírodu!

Po odtání sněhu sůl zanechá na terase mapy, ty ale stačí opláchnout vodou,
případně vykartáčovat a na jaře máte terasu jako novou. Pokud máte prkna dřevěná a skvrny na ní zůstanou, je třeba terasu nechat zbrousit a opatřit novým nátěrem či napustit olejem. U zvláště namáhaných oblastí je ošetření opakovat až 3x ročně.

 

 

 

autor: WPC-WOODPLASTIC, s.r.o.; www.woodplastic.cz

 Rubriky článků