hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Aktuality

Plísně, 3. díl - Vliv stavebního materiálu a vlhkosti na růst plísní na zdech

17. 7. 2024

Jak již bylo uvedeno, různé druhy plísní mají odlišné požadavky na substráty, tedy i stavební materiály.


Pokud byly plísně naočkovány na stavební materiály a uzavřeny v nerezových boxech při teplotě 25C, pak při nedostatku živin nerostly na žádném stavebním materiálu při relativní vzdušné vlhkosti 70 %. Na žádném sledovaném materiálu s absolutním nedostatkem živin (desky s vápníkem, minerální vata a beton) nerostly plísně ani při relativní vzdušné vlhkosti 80 % a 90 %. Na ostatních materiálech rostly plísně od relativní vzdušné vlhkosti 80 %. Z deseti sledovaných druhů plísní rostly plísně Aspergil/us versico/or a Penicil/ium chrysogenum nejlépe.

Největší porosty vytvářely na dřevu borovice a na papírových tapetách. Nárůst plísní byl větší v případě, že dřevo mělo hrubý povrch. Na nové překližce plísně téměř nerostly, na staré, zašpiněné překližce však rostly dobře. Velmi vhodným substrátem pro růst plísní bylo podlahové prkno z buku, použité, dříve kontaminované plísněmi, a to přesto, že bylo před experimentem ošetřeno sterilizací UV zářením.

Plíseň si ráda „pochutná“ zejména na starém dřevě
Plíseň si ráda „pochutná“ zejména na starém dřevě


Každý druh mikroskopické houby dává přednost jinému materiálu, a tak jsou na papírových tapetách, sádrokartonových příčkách a na papíru obecně nalézány nejčastěji plísně rodů Acremonium, Penicillium, Stachybotrys a Ulocladium, na dřevěných površích Aureobasidium pu/lulans, Cladosporium herbarum a Trichoderma viride a z betonových povrchů jsou nejčastěji izolovány plísně Aspergil/us fumigatus, Aspergillus niger, Aspergil/us ochraceus, Mucor racemosus a Mucor spinosus.

Výskyt plísní na zdech bytů a domů a následně i v ovzduší je celosvětový problém. V USA je velký nárůst alergických onemocnění na plísně v současné době přičítán způsobu výstavby, který užívá sádrokartonové desky (s papírem nalepeným z obou stran).

Tím se do výstavby domů od roku 1970 zavedly velmi příznivé podmínky pro plísně. Papír a lepidla jsou materiály, které růst plísní podporují, pokud jsou zdi vlhké. Klasické, ale dražší systémy výstavby se zásaditými omítkami (nepřátelskými pro růst plísní) jsou nahrazovány levnějším sádrokartonem. V případě nutnosti bylo dříve možné malbu a omítky odstranit a umožnit zdem snadnější vysoušení. V souvislosti s užíváním sádrokartonu rostou v interiérech plísně častěji. V prostředí bytů a domů jsou zdrojem živin pro plísně kromě stavebních materiálů drobné organické nečistoty z okolního ovzduší.

Plísně v domě a bytě Zdroj textu: Plísně v domě a bytě
Autorka: Kateřina Klánová


Rubriky článků