hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Aktuality

Plísně, 5. díl - Plíseň na fasádách nových zateplených domů

26. 9. 2024

Růst mikroorganismů na venkovních fasádách je dlouhodobě znám. Nikdy dříve nezpůsoboval žádný vážný problém. V posledních letech však přibývá domů s šedými, zelenými, hnědými a černými útvary, které jsou výrazně viditelné právě na nových světlých fasádách. Barevné znehodnocení fasád je způsobeno rostoucími plísněmi a dalšími organismy, zejména řasami.

Nárůsty mikroorganismů zhoršují estetický vzhled budov a podílejí se na degradaci omítek. Nejčastěji se objevují na fasádách zateplených domů v různých intervalech (většinou pět a více let) po realizaci. Výskyt viditelného poškození je pro majitele objektů nepříjemný. Nerady jsou i stavební firmy, které dávají na práci záruku, a radost nemají ani výrobci omítek. Sílící tlak na energetické úspory a ochranu životního prostředí vede k rozsáhlému zateplování stávajících budov, a tak lze očekávat, že se počet zateplených budov bude stále zvyšovat. A tím i budov s rostoucími mikroorganismy na fasádách.


Plísně a řasy rostoucí na fasádě zatepleného domu
Plísně a řasy rostoucí na fasádě zatepleného domu

Příčiny výskytu mikroorganismů na fasádách

Stejně jako ve vnitřním prostředí budov je nezbytnou podmínkou pro růst a množení mikroorganismů na fasádách domů ve venkovním prostředí vlhkost. Významným faktorem, který podporuje dlouhodobý a nerovnoměrný výskyt vlhkosti následovaný růstem organismů na fasádách, je skutečnost, že povrchová vrstva zateplené budovy není ani trochu (oproti stavbám nezatepleným) zahřívána v podzimních, zimních a jarních měsících teplem unikajícím z objektu.

Ukazuje se, že čím silnější je vrstva izolace (nejčastěji extrudovaný polystyren), tím více je problémů s vlhkostí na povrchu fasády. Přičemž tloušťky izolací v posledních letech s dotacemi „Zelená úsporám" stouply průměrně ze 100 na 140 mm i více. K výskytu vlhkosti na povrchu fasádních systémů dochází vlivem kondenzace vzdušné vlhkosti. Tenké povrchové souvrství ETICS (external thermal insulation composite system, vnější kontaktní zateplovací systém) má velmi malou tepelnou kapacitu a reaguje intenzivně na vnější prostředí.

Povrchová teplota ETICS klesá rychleji než teplota okolního vzduchu. Klesne-li teplota pod rosný bod, tak se na chladném povrchu sráží vlhkost. Příčinou výskytu vlhkosti na povrchu fasád mohou být i chyby v provedeném zateplení. Více náchylné k biologickému napadení jsou strany staveb na severozápadních a severních stranách objektů. Na tyto strany prakticky nedopadá sluneční záření. V těchto místech je dostatek vlhkosti. Zdrojem vlhkosti je kromě kondenzované vzdušné vlhkosti i voda z dešťových srážek. Slunce v těchto místech povrchy nevysušuje a nemohou se projevit ani dezinfekční účinky UV záření.

Plísně v domě a bytě Zdroj textu: Plísně v domě a bytě
Autorka: Kateřina Klánová


Rubriky článků