hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Aktuality

Třetina bytů v Česku je napojena na dálkové vytápění, více než dvě třetiny má připojení na plyn

2. 12. 2022

ČSÚ zveřejnil další sady údajů za obydlené byty z výsledků Sčítání 2021. Nově jsou dostupné údaje o připojení bytu na plyn a vodovod a údaje o způsobu vytápění bytu.


Technická vybavenost bytů,
jako je zavedení vodovodu či plynu do bytu, nebo vytápění ústředním topením se postupem času stále zvyšuje. Na regionální a zejména lokální úrovni přitom v řadě charakteristik existují značné rozdíly, které sčítání, díky tomu, že probíhá jako celoplošné a úplné šetření, dokáže postihnout a poskytnout tak zajímavý územní detail.

Podle výsledků Sčítání 2021 je ve více než dvou třetinách obydlených bytů zavedený plyn. Naprostá většina z nich má připojení na plyn z veřejné sítě, pouze minimum na plyn z domovního zásobníku. Podíl bytů s připojením na plyn se mezi kraji významně liší; zatímco v Jihočeském kraji má plynovou přípojku necelá polovina obydlených bytů, v Moravskoslezském a Jihomoravském kraji jsou to více než čtyři pětiny.

Většina bytů v Česku je vytápěna ústředním topením
Většina bytů v Česku je vytápěna ústředním topením


Vodovod zavedený do bytu je již samozřejmostí
, při sčítání jej ve všech krajích mělo více než 99 % obydlených bytů, u nichž byl údaj zjištěn. Většina bytů má přívod vody z veřejné vodovodní sítě, v urbanizovaných oblastech, např. v Praze je to až 99 %.

Především v regionech s vysokým podílem rodinných domů a venkovského osídlení ovšem využívá nezanedbatelná část obyvatel i soukromý zdroj vody, tedy vlastní studnu. Více než desetina obydlených bytů s připojením na vodovod ve Středočeském a Plzeňském kraji měla pouze soukromý zdroj vody.

Devět z deseti obydlených bytů v Česku je vytápěno ústředním topením. Přibližně třetina obydlených bytů má ústřední dálkové vytápění z teplárny či kotelny mimo dům, další třetina využívá ústřední vytápění s vlastním zdrojem pouze pro daný byt, pětina obydlených bytů pak ústřední domovní vytápění. Jako hlavní zdroj energie k vytápění bytu je nejčastěji využíván plyn nebo energie z kotelny mimo dům bez rozlišení paliva.

Zveřejněné výsledky ve formě tabulek a kartogramů jsou do úrovně krajů uvedeny na webu www.scitani.cz. Údaje za všechny územní jednotky až do úrovně obcí a městských částí, resp. obvodů jsou dostupné ve Veřejné databázi ČSÚ. Kompletní data ke stažení v otevřeném formátu CSV jsou k dispozici na stránce Výsledky sčítání 2021 – otevřená data.Zdroj článku: ČSÚ


Rubriky článků