hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Aktuality

Připravte se na sucho, požádejte o DEŠŤOVKU

27. 4. 2019

Zdá se, že vodu do vyprahlé krajiny nevrátí ani přívaly sněhu ani jarní tání. Nezbývá, než se naučit šetřit pitnou vodou a lépe využívat vodu srážkovou. I v tom máme rezervy. Na pomoc přichází Dešťovka - dotační program Ministerstva životního prostředí. Na lepší využívání dešťové vody v rodinných domech po celém Česku přispívá až 105 tisíc korun.

S dešťovkou můžete zalévat i splachovat

Efektivně využívat dešťovou vodu dnes znamená zachytávat ji ideálně do izolovaných nádrží pod zemí nebo v suterénu domu. Na rozdíl od otevřených nádrží v nich je kvalita vody dlouhodobě stálá a vodu lze použít i v době sucha. Program podporuje tři základní systémy – nádrž na srážkovou vodu na zalévání zahrady, nádrž na srážkovou vodu k zalévání i splachování v domácnosti a systém na recyklaci odpadní vody z domácnosti.


Zalévání dešťovou vodou


Dotace až 105 tisíc

„Dešťovka pokryje domácnosti až polovinu výdajů na zavedení systému využívající srážkovou či odpadní vodu, což může být podle zvolené varianty až 105 tisíc korun,“ vypočítává úsporu ministr životního prostředí Richard Brabec a dodává: „Nádrže na srážkovou vodu majitelé domů ocení zejména při přívalových deštích, které jsou v jarních a letních měsících častější než v jiných obdobích. Voda z nich se do vyschlé půdy vsakuje jen těžko, zatímco nádrže na vodu naplní a vodu lze používat ještě několik týdnů poté. Nejenom že domácnosti ušetří díky nižší spotřebě pitné vody, ale v domácnostech bude voda díky nádržím dostupná i v suchých obdobích.“


Neváhejte, požádejte

V aktuální výzvě s alokací 340 milionů korun si polovinu peněz lidé už rozebrali. Největší zájem je o dotované systémy na dešťovou vodu určenou pro splachování a současně zalévání zahrady, ty tvoří zhruba 70 % všech žádostí. „Zatím máme za celou dobu trvání programu přijato přes 4 000 žádostí za 185 milionů. Nyní se startem stavební sezóny počet žádostí opět postupně roste a s nástupem teplých dnů očekáváme nárůst ještě výraznější. Rozpracováno je v systému aktuálně více než tři tisíce žádostí. Zájemci o dotaci by proto neměli s podáním žádosti příliš váhat,“ komentuje aktuální výsledky programu Richard Brabec.Cesta k dotaci není složitá

Podání žádostí lze provést jednoduše: elektronicky přes formulář na webových stránkách programu dotacedestovka.cz, kde jsou také k dispozici vzory všech základních dokumentů. Poté stačí již jen žádost do 30 dnů doložit spolu s jednoduchým odborným posudkem v písemné podobě na jakémkoli pracovišti Státního fondu životního prostředí ČR. Tam vám také poradí v případě nejasností.

S dotazy se můžete obracet i na zelenou linku 800 260 500 (ve všední dny od 7.30 do 16.00) nebo na e‑mail info@sfzp.cz.
Zdroj článku: novazelenausporam.cz
Zdroj obrázku: SFŽP ČR


Rubriky článků