hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Aktuality

Teplovodní vs teplovzdušná krbová kamna - jaká jsou lepší?

20. 12. 2017

Plánujete ve svém domě vytápět i pomocí krbových kamen? Mnoho lidí si myslí, že lze ohřívat jenom místnost, kde se krb nachází. Tak to ale není. Na trhu existují takzvaná teplovzdušná krbová kamna, stejně jako zde existují i ta teplovodní. V čem se liší a jaké řešení je lepší? Podívejte se na přehled kladů a záporů.

 

pohoda u krbu
Obr.: Teplovodní vs teplovzdušná krbová kamna - jaká jsou lepší?

Jaké jsou hlavní rozdíly?

Lze je celkem dobře odvodit už ze samotných názvů. Pokud jde o kamna teplovzdušná, tak u nich dochází k tomu, že je in teriér vytápěný pomocí horkého vzduchu. Pokud se naopak jedná o krbová kamna teplovodní, tak zde musíme jasně říci, že se jedná o řešení, kdy je vytápěno pomocí teplé vody, která je ohřívána právě krbem, a nikoliv třeba plynovým nebo elektrickým kotlem.

Rozdíly mezi teplovzdušnými a teplovodními krby
Obr.: Víte jaké jsou hlavní rozdíly mezi teplovodními a teplovzdušnými krby?

Teplovzdušná krbová kamna

Pojďme na možnost číslo jedna. Pokud jde o hlavní pozitiva, tak musíme říci, že vytápět lze začít velmi rychle po tom, co se kamna rozehřejí. Oheň začne tvořit horký vzduch a ten lze dále rozvádět. Pozitivem je i celkem snadný rozvod, k čemuž pomáhají hlavně radiátory. Negativem je zde celkem malá akumulace když se přestane topit, klesá i teplota. Také je třeba říci, že toto řešení je vhodné spíše do menších domovů, kdy není nutné vést teplý vzduch do vzdálených místností, kdy už by mohl chladnout.

Teplovzdušná krbová kamna
Obr.: Teplovzdušná krbová kamna

Teplovodní krbová kamna

Zde začneme nejprve negativem, které souvisí s tím, že nějakou chvíli trvá, než se voda ohřeje a následně bude pomocí ní možno interiér vytápět. Na druhou stranu, žase tak stane, přichází na řad pozitivum. A to je spojené s akumulací tepla, kdy i po vyhasnutí krbu teplota vody klesá velmi pomalu. Toto řešení navíc zaujme i tím, že u něho není problémem vytápět i větší místnosti a tedy distribuovat teplo do vzdálenějších místností. A to bez výrazných teplotních ztrát, což je dáno především dobrými fyzikálními vlastnostmi vody, které tomuto řešení jasně nahrávají.

 

Krbem lze také ohřívat teplou vodu i na delší vzdálenost
Obr.: Krbem lze také ohřívat teplou vodu i na delší vzdálenost


Rubriky článků