hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Aktuality

Krb a jeho využití při rozvodu tepla

27. 2. 2018

Rozvod tepla z krbu - jak na to

Když se rozhodnete pro koupi krbu, nemusí to znamenat, že půjde pouze o estetický doplněk, ale také i o praktickou součást interiéru, která vytopí místnost, kde je umístěný. Dnes už není problémem moderní krby využít i k topení třeba po celém vašem domě. Jak na to? Stačí se podívat na dvě hlavní možnosti a z nich následně vybrat tu pravou, která vám bude nejvíce vyhovovat.


krb
Teplo z krbu lze využít v teplovzdušných krbových vložkách, čímž se zabrání úniku tepla do komína.

Topit lze horkým vzduchem

První a celkem osvědčená možnost. Jelikož při topení v krbu vzniká horký vzduch, je zbytečné posílat ho pryč komínem, jelikož je mnohem lepší ho dále využít. A to tak, že bude teplo rozvedeno i do ostatních místností ve vašem domě. Jak se takovému řešení říká? Jedná se o teplovzdušné vytápění a realizovat lze například teplovzdušnými krbovými vložkami či teplovzdušnými krby.

Dané řešení má řadu výhod. Hlavně potom takové, které souvisí s tím, že teplo už vzniká ve chvíli, kdy krb začne jenom lehce hořet. Stejně tak zaujme i jednoduchost samotné distribuce tepla, o což se mohou starat jenom jednoduché ventilátory v celém systému.

Krb může také ohřívat vodu

Toto je postup v podstatě klasický, jelikož když máte doma běžné radiátory, také v nich proudí horká voda, pomocí které topíte. Zde se však dostáváme k tomu, co ji může ohřívat. A jsou to skutečně i krby. Daná možnost se označuje jako teplovodní krby. Pozitivem je rozhodně to, že lze bez problémů vytápět i velmi vzdálené místnosti, stejně jako j pozitivem i jistota akumulace. Pro dlouhodobé a plnohodnotné vytápění objektu jasná volba.

ohřev teplé vody
Krby také umožňují ohřev teplé vody pomocí výměníku, ovšem jde pomalejší a dražší řešení.

Negativem oproti horkému vzduchu je zde však to, že musíte nejprve počkat, než se voda v systému ohřeje
, což může být prodleva třeba i okolo jedné hodiny – v porovnání s horkým vzduchem, kde k tomu dochází opravdu hned. Také nelze opomíjet i nutnost pořízení dražšího řešení, které už bude mít takzvaný výměník, který toto topení umožní.


 


Rubriky článků