hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Aktuality

Novela stavebního zákona ulehčí drobným stavebníkům

14. 9. 2016

Vláda přerušila projednání novely stavebního zákona

Vláda v pondělí 12.9. 2016 přerušila projednávání novely stavebního zákona. Informoval o tom tiskový odbor vlády. Novela má zrychlit a zjednodušit povolovací řízení, ministerstvo pro místní rozvoj ji však předložilo s několika zásadními rozpory. Jeden z nich se týká toho, že by Praha přišla o možnost mít vlastní stavební předpisy. Změny provedení ve stavebním zákoně se mají promítnout do desítek dalších souvisejících právních předpisů.
 

Ilustrační foto, zdroj: InternetNejzásadnější změnou, kterou plánované úpravy přinášejí, je sloučení povolovacího procesu do jednoho řízení. Do takzvaného koordinovaného povolovacího řízení by se mělo sloučit nyní oddělené uzemní řízení, stavební řízení i posuzování vlivu na životní prostředí (EIA). To má podle ministerstva výrazně urychlit povolování staveb.

Ministerstvo si od novely slibuje také to, že ulehčí drobným stavebníkům. Umožní například svépomocnou výstavbu u všech typů rodinných domků bez určení zastavěné plochy. Na pozemku rodinného domu nebo domu určeného k rekreaci si bude moci každý postavit bazén nebo skleník pouze na základě jejich umístění bez následného povolování.

Všechny dokumenty územního plánování budou povinně zveřejňovány na internetu, což umožní veřejnosti lepší kontrolu nad celým procesem.

Ilustrační foto, zdroj: InternetMMR předložila vládě zákon s několika zásadními rozpory. Jeden z nich se týká toho, že by Praha přišla o možnost stavět podle vlastních stavebních předpisů. "Vzhledem k omezeným možnostem volných ploch určených k zastavění je nutno odlišně upravit odstupové vzdálenosti mezi objekty a v neposlední řadě i vzhledem k rozsáhlé síti městské hromadné dopravy i dopravy v klidu," uvedl magistrát hlavního města Prahy. Podle MMR zakládají Pražské stavební předpisy nerovnost mezi Prahou a ostatními samosprávnými celky, které takovou pravomoc nemají. "Ke zohlednění specifik Prahy a jejích architektonických hodnot stejně jako v jiných městech slouží zejména územní plán a regulační plán," dodává MMR.
 

Novelu stavebního zákona měla současná vláda ve svém programovém prohlášení. Původně měla platit už v polovině letošního roku. Nyní MMR mluví o účinnosti od poloviny roku 2017.


Rubriky článků