hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Aktuality

Do pěti let nepůjde postavit jiné než „téměř nulové“ domy. Od roku 2020 stejnou normu bude muset splnit i každý rodinný dům.

22. 5. 2016

Do pěti let nepůjde postavit jiné než „téměř nulové“ domy

Od letošního ledna musí všechny veřejné budovy nad 1500 m² splňovat standard budovy s téměř nulovou spotřebou energie. Od roku 2020 stejnou normu bude muset splnit i každý rodinný dům. Stavebnictví je na tyto změny připravené, hlásí oborové svazy.
 

Ilustrační foto, nízkoenergetický důmUž dnes se musí stavět každá veřejná budova na 1500m2 s takzvaně téměř nulovou spotřebou energie. Povinnost se bude rok od roku rozšiřovat na menší budovy a zároveň na budovy soukromé. Od roku 2020 bude tomuto standardu muset vyhovět každý nově postavený dům, včetně rodinných.

Ve skutečnosti se však nejedná o domy bez přístupu k elektrické síti, jak by se mohlo z názvu zdát. Jde spíše o kvalitní nízkoenergetické domy, kterých se už dnes staví tisíce ročně. „Máme k dispozici veškeré technologie, abychom tyto domy mohli stavět už dnes a ta lepší a kvalitnější část domů je už dnes takto stavěna. Není se proto čeho bát,“ říká Michal Čejka, energetický expert aliance Šance pro budovy.

Budova s téměř nulovou spotřebou energie je definovaná především skrze tepelně izolační vlastnosti obálky budovy na úrovni lepšího nízkoenergetického domu (tabulka Potřeba energie na vytápění níže). V menší míře je pak kladen důraz i na využití účinných zdrojů či případné doplnění o obnovitelný zdroj energie.

Ilustrační foto, nízkoenergetický důmPodle ředitele aliance Šance pro budovy se bude standard ještě zpřísňovat. O to také aliance nyní na vládní úrovni usiluje. „Potřeba energie na vytápění nulového domu je přibližně stejná jako u nízkoenergetického domu. Chceme, aby se tento standard v dalším kroku spíše přiblížil pasivním domům. Tímto způsobem je dnes v Česku stavěn přibližně každý desátý rodinný dům. Vícenáklady na úpravy do pasivního standardu jsou v jednotkách procent oproti neúsporným domům. Investice se nám přitom do deseti let vrátí v podobě úspory na vytápění, ale také v nepeněžní podobě zdravějšího a příjemnějšího bydlení,“ vysvětluje Holub.

Kromě toho lze na renovaci či stavbu energeticky úsporných domů čerpat dotace. Většina jich je právě otevřena žadatelům. Možnosti získání dotace lze jednoduše najít pomocí praktické aplikace na nedávno zřízeném webu www.renovujdum.cz.

Postupný náběh povinnosti budov s téměř nulovou spotřebou energie:

  • od 1.1.2016 veřejné budovy plocha > 1500 m2 (energeticky vztažné plochy)
  • od 1.1.2017 veřejné budovy plocha > 350 m2
  • od 1.1.2018 veřejné budovy plocha < 350 m2
  • od 1.1.2018 ostatní budovy plocha > 1500 m2
  • od 1.1.2019 ostatní budovy plocha > 350 m2
  • od 1.1.2020 všechny nové budovy.

Více informací či případné výjimky z povinnosti lze najít na www.prukaznadum.cz.

Potřeba energie na vytápění:

Podle kvality architektonického návrhu se potřeba energie na vytápění budovy s téměř nulovou spotřebou pohybuje v rozmezí 30 až 70 kWh/m2 za rok. Běžně stavěný nízkoenergetický dům přitom dle definice spotřebuje 50 kWh/m2 za rok. Energeticky pasivní dům využije maximálně 15kWh/m2 energie za rok.

 


Zdroj a autor textu: TZ www.sanceprobudovy.cz
Logo portálu Šance pro budovyRubriky článků