hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Aktuality

Stavebnictví v srpnu meziročně kleslo o 0,9 procenta

8. 10. 2014

Stavební produkce se v srpnu meziročně téměř nezměnila, klesla o 0,9 procenta. V červenci přitom poklesla o 3,7 procenta. Ve druhém prázdninovém měsíci úřady vydaly méně stavebních povolení než o rok dříve a začalo se stavět i méně bytů. Více bytů však stavebníci dokončili. Informoval o tom dnes Český statistický úřad.

 

ilustrační foto, výstavbaLetošní srpen měl ale v porovnání s tím loňským o jeden den méně, stavebnictví po očištění od vlivu počtu pracovních dnů se tak zvýšilo o půl procenta. Pokles produkce se projevil hlavně v pozemním stavitelství, které proti loňskému srpnu kleslo o 6,2 procenta. Počet zahájených staveb bytů byl meziročně menší o 8,9 procenta, dokončeno jich bylo ale o 10,6 procenta více než loni v srpnu. Naproti tomu inženýrské stavitelství rostlo o 11,6 procenta.

Stavebních povolení úřady vydaly v srpnu sice o 6,9 procenta méně, orientační hodnota těchto staveb ale meziročně stoupla o 14,8 procenta na 22,5 miliardy korun, doplnili statistici. Podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václava Matyáše jsou tyto výsledky pro stavaře opět nepříznivé. "Byl bych rád, kdybych mohl bez obav konstatovat, že české stavebnictví už má nejhorší za sebou a že konečně nastal tolik očekávaný obrat k lepšímu. Optimismus ale zatím není namístě," tvrdí Matyáš. Oživení je podle něj cítit díky ilustrační foto, výstavbavládním investicím hlavně v oblasti dopravní infrastruktury, změny legislativy umožňující snažší přípravu i realizaci staveb se však stále teprve zpracovávají nebo projednávají. "Úspěchem by bylo letos snížení meziročního propadu v rozmezí do dvou až tří procent. V příštím roce by snad už mohlo dojít ke zlepšení. Vliv na to bude mít investiční politika státu, důvěra privátních investorů a ochota občanů investovat do výstavby domů a bytů, podmíněné politickou atmosférou a ekonomickým vývojem ČR," odhaduje Matyáš další vývoj sektoru.

Ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek, který stav českého stavebnictví dlouhodobě monitoruje, je o něco optimističtější. Rok 2014 bude přelomem z předchozích pěti let konstantních poklesů a počátkem stabilizace sektoru, další zlepšení nastane v roce 2015, uvedl. Ředitelé stavebních společností podle něj odhadují pro rok 2014 celoroční růst českého stavebnictví o 3,4 procenta. "Druhá polovina roku ale přinese pozvolnější výkony oproti období leden-červen, kdy stavebnictví rostlo až o 5,7 procenta," poznamenal Vacek. Motorem růstu budou hlavně veřejné zakázky, kterých přibývá.

 

Zdroj: ČTKRubriky článků