hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Aktuality

Stát letos na stavebních zakázkách ušetřil 18,6 mld. Kč

25. 9. 2014

ilustrační foto, dálniceStátní instituce letos na stavebních zakázkách ušetřily 18,6 miliardy korun. Skutečná vysoutěžená cena totiž oproti očekávané klesla o 21 procent, vyplývá z analýzy společností CEEC Research a Ness a Komory administrátorů veřejných zakázek. Celkem veřejní investoři během sedmi měsíců letošního roku zadali stavební zakázky za 70 miliard korun. "Ve stavebnictví stále přetrvává převis kapacit nad poptávkou, proto jsou firmy ochotny tyto kapacity nabízet i s mimořádně nízkými cenami, jen aby své kapacity vytížily. Tento stav ale již nebude trvat dlouho a s růstem objemu zakázek a větším nasycením trhu dojde i k růstu cen stavebních prací. Například u železničních staveb je to již nyní vidět, naopak u silničních staveb je konkurence velice vyostřená," poznamenal ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek.

 

Ve srovnání s celkovou bilancí všech veřejných zakázek je na tom stavebnictví oproti jiným oblastem zakázek podstatně hůře. Průměrná sleva počítaná za všechny zadané veřejné zakázky bez ohledu na sektor činí letos 11 procent. U staveb tak je toto procento téměř až dvojnásobné. Stavaři se mohou letos těšit na nárůst prací, veřejných stavebních výběrových ilustrační foto, železniční traťřízení totiž přibývá. Počet soutěží zveřejněných ve Věstníku veřejných zakázek letos vzrostl meziročně o 35,1 procenta na 2233 zakázek. Jejich celková předpokládaná hodnota narostla dokonce o polovinu (52,9 procenta) na 87,7 miliardy korun. Jen během července státní instituce vypsaly 356 stavebních zakázek za 23,8 miliardy korun. To představuje pětinový nárůst počtu a více než dvojnásobný růst objemu oproti minulému roku.

Výrazně se na tom podílí velké veřejné zakázky vypsané Ředitelstvím silnic a dálnic ČR (ŘSD), jako například pětimiliardová investice do dostavby dálnice D1 mezi Přerovem a Lipníkem nad Bečvou, více než osmi set milionová investice do pěti kilometrů rychlostní silnice R4 u Skalky a další dvě půlmiliardové zakázky na modernizaci D1 a zkapacitnění dalšího úseku silnice I/37 u Pardubic. Zahájení dalších významných veřejných zakázek prý ŘSD chystá na nejbližší období. "Za zmínku stojí zejména dvě dvoumiliardové stavby na dálnici D3 a v roce 2015 další stavby o celkovém objemu několik desítek miliard korun, například na rychlostní silnici R48, dálnice D11 a při modernizace dálnice D1," informoval ředitel Úseku plánování a realizace staveb ŘSD Tomáš Čížek.

Stavební firmy však brzdí průtahy při zadávání těchto zakázek. Z letos vypsaných tendrů totiž firmy k realizaci dostaly zatím pouze 27 procent jejich objemu. "Tyto výsledky ukazují, že tempo zadávání veřejných zakázek a celý proces organizace výběrových řízení je stále příliš složitý a komplikovaný," tvrdí Vacek.

 

Zdroj a autor: ČTKRubriky článků