hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Nová zelená úsporám - rady a tipy

V Zelené úsporám dostali majitelé domů na zateplení 15 miliard

4. 7. 2012

Na účty 64.000 žadatelů o dotace na zateplení či výměnu starých kotlů Zelená úsporám už došlo 15 miliard korun. Podle ředitelky Státního fondu životního prostředí Radky Bučilové je v současnosti jisté, že v programu Zelená úsporám budou proplaceny všechny řádně podané, realizované a doložené projekty soukromých rodinných domů a bytových domů. Na veřejné budovy možná bude dalších 350 milionů korun.

 

Zateplení minerální vatou"K 10,6 miliardy korun, vyplaceným k 31. prosinci 2011 na účty více jak 50 tisíc žadatelů, přibylo v letošním roce dalších 4,6 miliardy korun a dalších 14.000 proplacených žádostí," uvedla Bučilová v tiskové zprávě.

Připomenula, že pro veřejné budovy, hlavně školy, nemocnice, domovy pro seniory nebo kulturní střediska, vyčlenil fond na zateplení v letošním roce v Zelené úsporám 200 milionů korun. K tomu vláda v červnu schválila prodej dalších emisních povolenek z rezervy pro nové účastníky energetického trhu. Zisk z prodeje má opět směřovat do energetických úspor ve veřejných budovách, podle odhadu ministra životního prostředí Tomáše Chalupy by to mohlo být dalších 350 milionů korun.

Zelená úsporám nabídne žadatelům na zateplení a nákup efektivnějších kotlů celkem 20 miliard korun během tří let, poslední projekty mají být dokončeny ke konci letošního roku. Zájem o dotace před rokem a půl převýšil finanční možnosti programu o osm miliard, ministerstvo proto přestalo žádosti přijímat a nevyhovělo tehdy ani žádostem o dotace na energetické úspory veřejných budov. Další peníze do programu, který funguje na základě peněz utržených za prodej emisních povolenek Japonsku a dalším již menším kupcům, převedlo z fondu na likvidaci autovraků.

Na úspěšný program má navázat pokračování Zelené úsporám z peněz vytěžených z aukcí povolenek, které se rozeběhnou příští rok. Chalupa minulý týden ujistil starosty, že v novém programu bude jednu z hlavních rolí hrát podpora rekonstrukcí a výstavby veřejných budov. "Program bychom chtěli otevřít v polovině příštího roku. Čerpat z něho budou moci i soukromí žadatelé," uvedl Chalupa.Další informace k dotačnímu programu Nová zelená úsporám najdete zde
autor:ČTK

 

 Rubriky článků