hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Nová zelená úsporám - rady a tipy

Chalupa chce v Zelené úsporám použít peníze vybrané na autovraky

18. 5. 2011

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) chce přilít do dotačního programu Zelená úsporám část poplatků, které Státní fond životního prostředí vybral od motoristů na organizaci odstraňování autovraků. Vládě proto ve středu předloží novelu zákona o odpadech, která nové užití těchto peněz umožní. Jednat se bude zřejmě o stamiliony. Program Zelená úsporám disponuje 19 miliardami korun, zájem o dotace je ale tak veliký, že žádosti převýšily tuto částku o osm miliard.
Zelená úsporám

V dubnu získal Chalupa souhlas vlády k odejmutí podpory veřejným budovám, tím ušetřil čtyři miliardy. Kontrolou všech typů žádostí by podle něj měla vzniknout úspora ve výši miliardy korun. Dalších 600 milionů korun lze očekávat z prodeje emisních povolenek do Japonska a Německa a 250 milionů korun ze snížení technické asistence. Nápad využít peníze vybrané na poplatcích na autovraky v dubnu kabinet Chalupovi odsouhlasil. Předlohu novely odpadového zákona měl ministr vládě podle usnesení předložit do konce dubna.

Ekologické poplatky při registraci staršího auta nebo při jeho první registraci u dovezeného vozu se v Česku platí od roku 2009. Vztahují se na auta, která neplní emisní normu Euro 3 a vyšší, a činí od 3000 do 10.000 korun. Podle dřívějších údajů Sdružení automobilového průmyslu se to dotýká více než poloviny všech osobních aut v Česku, tedy přibližně 2,5 milionu vozů. Vybrané peníze jsou příjmem Státního fondu životního prostředí a sloužit mají k likvidaci autovraků. V roce 2009 takto fond vybral 670 milionů korun.

"V roce 2010 to bylo 606 milionů korun," řekla ČTK Jarmila Krebsová z tiskového odboru ministerstva. Z vybraných peněz zatím SFŽP loni rozdal 200 milionů loni, zájemcům o likvidaci autovraků nabízí podporu i v letos vypsaném programu.

Nyní lze vybrané peníze podle zákona použít "na podporu sběru, zpracování, využití a odstranění vybraných autovraků". Podle předkládací zprávy k novele odpadového zákona ale velká část z vybraných prostředků zůstává nevyužita na účtu SFŽP. "Proto se navrhuje rozšíření účelového určení výnosů z poplatku i na podporu ochrany jiných složek životního prostředí," uvádí zpráva zveřejněná v elektronické legislativní knihově vlády.

Aby mohl peníze přesměrovat co nejrychleji, chce Chalupa požádat sněmovnu o schválení novely zákona ve zrychleném řízení.

Program Zelená úsporám je určen na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie v obytných domech. Podpora se poskytuje formou nenárokové dotace. Program je financován z příjmů z prodeje emisních kreditů.
Další informace k dotačnímu programu Nová zelená úsporám najdete zde

autor: ČTKRubriky článků