hledám zateplení hledám firmu hledám radu slevy

Nová zelená úsporám - rady a tipy

Nová zelená úsporám - dotace vám uspoří i statisíce

9. 5. 2019

Zrekonstruovat nebo postavit dům není nic snadného. Chce to pečlivě plánovat a dobře počítat. S penězi vám může znatelně pomoci dotační program Nová zelená úsporám. V době rostoucích výdajů za bydlení dokáže ušetřit i stovky tisíc korun. Stačí myslet chytře a trochu více ekologicky.


Nová zelená úsporám - dotace vám uspoří i statisíce


Za vším hledej úsporu

„Poskytujeme lidem peníze na úspornější a ekologičtější bydlení,“ říká o dotačním programu Nová zelená úsporám Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR. Úspora je totiž základem celého programu.

Díky úsporným opatřením, která program finančně podporuje, spotřebuje váš dům méně energie a vy uspoříte nejen díky dotaci, ale i následným nižším provozním výdajům. Dotace proto míří do třech hlavních oblastí: zateplení a rekonstrukce obytných domů, výstavby nízkoenergetických budov a instalace ekologických zdrojů energie.

„Investice se nám vrátí zpět v podobě celkově nižší spotřeby energie, jejíž výroba zatěžuje naše ovzduší škodlivými skleníkovými plyny,“ dodává Petr Valdman.


Zateplete, nově můžete i svépomocí
 

Ke stále větší oblibě programu přispívá i fakt, že rezort nabídku dotací postupně rozšiřuje a současně zjednodušuje jeho podmínky. Dotaci dnes získáte nejen na zateplení fasády, střechy, stropů, podlah a výměnu oken a dveří. Nově vám přispěje třeba i na venkovní rolety a žaluzie, jež ve výsledku přinesou ještě větší energetické úspory.

„Nová zelená úsporám je v kurzu. Zájem o dotace je mimořádný a každým rokem roste. Jen za loňský rok jsme lidem na energeticky úsporná opatření vyplatili 1,5 miliardy korun,“ shrnuje Richard Brabec, ministr životního prostředí.

Na příspěvek také dosáhnete, pokud se do rekonstrukce pustíte svépomocí. „V tom případě zahrnete do nákladů faktury za materiál, zápůjčku nářadí, ale i nezbytný technický dozor,“ upřesňuje Petr Valdman. Rekonstruovat můžete komplexně celý dům najednou, nebo podle potřeby jen částečně. Dokonce si stavební úpravy můžete rozplánovat do více etap a dotaci čerpat postupně.

 


Čím víc energie uspoříte, tím víc dostanete

Částka, kterou můžete z dotačního programu na zateplení domu získat, není vůbec zanedbatelná. U rodinných domů vyplácí úřad v průměru 255 000 korun, ale příspěvek se může vyšplhat až na 550 000 korun.

Mějte na paměti, že výslednou dotaci ovlivňuje rozsah a kvalita provedených úprav. Tedy čím kvalitnější zateplení čili nižší energetická náročnost budovy zvolíte, tím vyšší podporu získáte. Vyplatí se proto dobře počítat a zkombinovat i více úsporných opatření najednou.

Dotace na soláry, fotovoltaiku i zelené střechy

Ve snaze podpořit opatření, která budou mít pozitivní dopad na naše životní prostředí, pomůže program Nová zelená úsporám i s financováním ekologičtějších zdrojů energie. Mezi ně patří oblíbené solární systémy a domácí fotovoltaické elektrárny. Na ty nejvýkonnější úřad přispívá až 150 000 korun. Nezapomíná ani na takové eko-vychytávky, jako jsou zelené střechy nebo systémy využívajících teplo z odpadní vody.


Buďte aktivní, stavte pasivně

Program vám finančně pomůže i v případě, že stavíte či se na stavbu domu chystáte. Příspěvek na energeticky úsporná opatření u novostaveb se může vyšplhat na stovky tisíc korun. Platí zde opět známé: čím nižší energetická třída, tím vyšší podpora státu.

Splní-li vaše novostavba parametry nízkoenergetického domu, získáte finanční podporu až 150 000 korun. V případě pasivního domu dosahuje dotace až 300 000 korun a pokud novostavbu vybavíte některým z obnovitelných zdrojů energie, například fotovoltaickými panely, dostanete se až na 450 000 korun.


Jde to i přes internet a „bez papírů“

Nebudeme nic zastírat, vyřídit dotaci vás bude nějaký čas stát. Doba ale pokročila a cesta k dotaci je dnes mnohem jednodušší. Bez některých dokumentů se sice neobejdete, například bez projektu či energetického hodnocení budovy. Ale i na ně vám program přispěje, a hlavně budete mít jistotu, že v domě bude všechno fungovat tak, jak má.

Navíc dnes nemusíte chodit osobně na úřad, vše lze zařídit přes internet. Státní fond životního prostředí ČR nabízí zdarma i odborné konzultace a pomoc. Navíc garantuje rychlé vyřízení. U hotových projektů můžete mít peníze na svém účtu i do devíti týdnů od podání žádosti.

Více informací naleznete na na tomto odkazu.

 
Zdroj: novazelenausporam.cz

 

Zajistíme energetické posouzení stavby

Nepropásněte jedinečnou možnost využít státních dotací na zelenou úsporám a ušetřit si tak až desetitísíce korun!
Naše kapacity se rychle plní a stále držíme nízké ceny za energetické posouzení stavby. Oslovte nás přes kontaktní formulář.
Máte dotaz? Zeptejte se, zajistíme vám Energetické posouzení stavby pro přidělení dotací.

Kontaktní formulářVaše osobní údaje (firma, jméno, email, telefon, adresa stavby, projekt) zpracováváme a držíme pouze za účelem vytvoření nabídky na materiál – což je Váš i náš oprávněný zájem.
Další informace se dozvíte v našich Zásadách zpracování údajů.
Štítky: Dotace na zateplení, Nová zelená úsporám
Pro zákazníky
Rubriky článků