hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Nová zelená úsporám - rady a tipy

Soutěž o nejlepší energeticky šetrný dům Česka

21. 12. 2016

O prestižní titul Pasivní dům 2016 se utká třináct unikátních staveb z celé České republiky. O svém vítězi rozhodne veřejnost prostřednictvím hlasování na internetu. Nezávislou soutěž už druhým rokem organizuje Centrum pasivního domu za podpory společnosti ABF, a. s. a Státního fondu životního prostředí České republiky.




(ilustrační foto energeticky úsporného domu)

Do letošního ročníku se přihlásilo 53 originálních energeticky šetrných staveb. Odborná porota z nich vybrala třináctku nejlepších. Novinkou oproti loňskému roku je to, že přihlášené stavby mohou soutěžit ve dvou kategoriích – Pasivní rodinný dům a dále Ostatní energeticky velmi úsporné budovy.

Letos bude i více oceněných, celkem čtyři. Nezávislá odborná porota vybere vítěze v obou kategoriích a své ocenění udělí i Generální partner soutěže. Svého vítěze si z plné třináctky finalistů zvolí i sama veřejnost. Právě ta může pro svého favorita hlasovat na tomto odkazu od středy 14. 12. 2016 až do konce ledna. Jednotliví vítězové pak budou slavnostně vyhlášeni na veletrhu FOR PASIV 2017 v Praze.

Do soutěže se v tomto roce mohly přihlásit domy, které byly postaveny a zrekonstruovány v posledních dvou letech.

„Klíčovým kritériem bylo splnění energetické třídy skupiny B, tedy platný průkaz energetické náročnosti dokazující, že se jedná o velmi úspornou stavbu. Právě to bylo zárukou, že se do soutěže dostanou skutečně jen ty nejlepší moderní stavby v Česku. Krásné nejen na pohled, ale také co nejdokonalejší „uvnitř" – tedy splňující nejpřísnější technické parametry," vysvětluje Jan Bárta, ředitel Centra pasivního domu. „A musím říci, že letos skutečně bylo z čeho vybírat. A to jak z hlediska osobitého a inspirativního architektonického pojetí, tak perfektního konstrukčně-technického i technologického řešení staveb. Veřejnost se tedy má na co těšit."

„Podpora výstavby budov v pasivním standardu je pro nás velkou prioritou. Je potřeba lidem ukázat všechny přínosy, které tyto budovy mají a to nejen pro jejich obyvatele, ale i pro životní prostředí. A to je také hlavní smysl této soutěž, které jsme již po druhé udělili svou záštitu," říká ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

Vítězové jednotlivých kategorií získají hodnotné ceny od partnerů soutěže, stejně tak i vylosovaní hlasující z řad veřejnosti.

O SOUTĚZI

Soutěž Pasivní dům vyhlašuje již druhým rokem společnost ABF, a. s. s tím, že samotnou koordinaci zajišťuje nezávislá organizace Centrum pasivního domu. Akce se koná pod záštitou Státního fondu životního prostředí České republiky. Soutěž představuje a oceňuje nejzajímavější úsporné domy na území České republiky. Ať už ty nulové, pasivní nebo s velmi nízkou energetickou náročností, rodinné, bytové, administrativní, ale i školy, domy úplně nové nebo do úsporné energetické třídy nově zrekonstruované. Cílem je představit široké veřejnosti moderní české stavby 21. století a ocenit nejlepší úsporné projekty současnosti. Více informací na tomto odkazu.

V ODBORNÉ POROTĚ ZASEDAJÍ

• Kateřina Maštalířová (ABF, a. s.)
• Jakub Hrbek (Státní fond životního prostředí České republiky)
• Libor Urbášek (Saint-Gobain Construction Products CZ a. s., divize Isover)
• Josef Smola (Centrum pasivního domu, z. s.)
• Radek Peška (Centrum pasivního domu, z. s.)
• Jan Bárta (Centrum pasivního domu, z. s.)

CENY PRO VÍTĚZE

• Voucher na pořízení stínící techniky firmy Isotra v hodnotě 45 000 Kč
• Voucher na pořízení systému Haidy v hodnotě 45 000 Kč
• Americká dvoudveřová lednice
• Kvalitní houpací sít Apollo Marine ze speciálního voděodolného materiálu s nosností až 150 kg vč. dřevěného stojanu

CENY PRO VYLOSOVANÉ Z HLASUJÍCÍ VEŘEJNOSTI

• Poukaz v hodnotě 15 000 Kč na odběr zboží ze sortimentu společnosti CIKO s. r. o.
• Poukaz v hodnotě 15 000 Kč na odběr zboží ze sortimentu společnosti SIKO KOUPELNY & KUCHYNĚ
• Poukaz v hodnotě 15 000 Kč na odběr zboží z nabídky Zumtobel a Thorn

Organizátor: Centrum pasivního domu

Vyhlašovatel: ABF, a. s.

Podporovatel akce: Státní fond životního prostředí ČR


Autor a zdroj textu: Oficiální web programu Nová zelená úsporám, TZ
Logo Nová zelená úsporám



Rubriky článků