Zateplování střech
Zelené střechy, 1. díl: Rozdělení zelených střech podle funkce
30. 1. 2025
Zelené střechy představují moderní přístup k využití střešních ploch, který spojuje estetiku, ekologii a funkčnost. Nabízejí nejen efektivní zadržování dešťové vody, ale také podporují biodiverzitu, snižují energetickou náročnost budov a umožňují i pěstování rostlin. Jaké možnosti nám nabízejí a na co si dát při jejich realizaci pozor? |
Retenční zelené střechy
Retenční zelené střechy jsou určené převážně k zadržování maximálního množstvísrážkové vody a zpomalení odtoku do kanalizace. Při snaze dosáhnout maximální hydroakumulační schopnosti vegetačního souvrství je nutné si uvědomit, že velká retenční schopnost může být pro rostliny extenzivní zelené střechy hodně problematická až zničující. Suchomilná vegetace složená převážně ze sukulentů se výborně vyrovnává s nedostatkem a nepravidelným přísunem vláhy, skvěle snáší sucho, ale nesnáší nadměrné vlhko, a to především během zimy, tedy v období vegetačního klidu, když rostliny nerostou, a přebytečnou vodu nedokážou zpracovat. Správně provedené extenzivní vegetační souvrství zůstává během zimy sice stále vlhké, ale zároveň je dostatečně porézní. Ponechává si pouze tolik vláhy, aby kořeny rostlin neuhnívaly. 
U retenčního vegetačního souvrství je tato důležitá vlastnost často opomíjena. Dalším problémem retenční zelené střechy s extenzivní vegetací může být mokré léto. Zvýšená vlhkost podporuje růst náletových plevelů, které se postupem času dostanou na jakoukoli střechu. Ty by za normálních podmínek v tenké vrstvě substrátu, která může čas od času zcela vyschnout, běžně nepřežily. Hydroakumulační vrstva však naopak může růst a množení plevelů podpořit v takové míře, že původní suchomilnou vegetaci během jedné sezóny téměř vytlačí. Vyšší retence vody u extenzivní zelené střechy je tedy spojená s rizikem zaplevelení a zvýšenými nároky na údržbu při častějším odstraňování plevele. V případě zanedbání údržby může suchý plevel znamenat vyšší riziko šíření požáru. Vhodným řešením retenční zelené střechy může být její kombinace, respektive rozšíření na střešní kořenovou čistírnu šedé vody. V takovém případě se zde uplatní mokřadní rostliny, které dostatek nebo i nadbytek vláhy a živin uvítají. Přečištěnou šedou vodu je pak možné jímat a dále využít, např. pro závlahu jiných ploch, ať už na střechách nebo v okolí budovy.
Zelené střechy podporující biodiverzitu
Zelené střechy podporující biodiverzitu jsou navrhované s důrazem na velkou rozmanitost rostlinných a živočišných druhů. Na střechách je možné vytvořit náhradní plochy zeleně s proměnlivou vrstvou substrátu a různorodou vegetací, což vytváří příznivé prostředí pro životní cyklus mnoha druhů rostlin, živočichů a často i vzácných bezobratlých. Biodiverzní zelené střechy představují repliku určitého stanoviště nebo několika stanovišť. Dochází na nich k tzv. přirozené kolonizaci a sukcesi. Rostlinné společenstvo na střeše se neustále mění (např. vyklíčením semen přivátých větrem, případně přinesených ptactvem). Při využití dalších přírodních prvků, například kamenitých polí nebo navršených hromádek kamení, tlejícího dřeva, slámy nebo ponecháním neposečené vegetace s odkvetlými stonky a semeny, lze vytvořit dobré podmínky pro život, přezimování i rozmnožování hmyzu a ptáků, podobné jako na jejich přirozených stanovištích. Dočasná dešťová jezírka pro ně mohou sloužit jako napajedla a plochu střechy přitom příjemně oživí a zpestří. Zelené střechy tak mohou významně přispět ke zvýšení biodiverzity a na rozdíl od mnoha ohrožených stanovišť na rostlém terénu poskytují živočichům často skutečně nerušené a bezpečné útočiště.
Biosolární zelené střechy
Pokud se investor chce chovat ekologicky i ekonomicky, nemusí si nutně vybrat buď zelenou střechu, nebo fotovoltaické panely. Oba přístupy k využití střechy lze výhodně kombinovat, čímž je možné docílit ještě větších přínosů, než kdyby byly technologie použity zvlášť. Účinnost fotovoltaiky v letním období při teplotách nad 25c obvykle klesá, chladivý efekt vegetace působí proto pozitivně. Pro biosolární zelené střechy přichází v úvahu pouze nízká vegetace extenzivního typu. Malá výška vegetace je důležitá proto, aby rostliny nezastiňovaly spodní část panelů. Ve stínu pod panely není ideální prostředí pro sukulenty, které vyžadují slunnou polohu. Uplatní se zde jiná vegetace, především některé suchomilné trávy a byliny. Na jedné střeše tak při kombinaci s fotovoltaikou mohou vzniknout odlišná stanoviště nejen pro rostliny, ale i pro hmyz a živočichy. Technika tedy může v tomto případě prospět i biodiverzitě.
Pěstební zelené střechy

Pěstební zelená střecha
Na pěstební zelené střeše, stejně tak jako na intenzivní střešní zahradě, je vždy také nutné pamatovat na dostatečné množství vody pro zavlažování a mít k dispo zici vhodný zdroj. Počítat s vodou z vodovodního řádu není vzhledem k její ceně a možnému nedostatku příliš prozíravé. Je třeba hledět do budoucna a hledat jiné zdroje, například předčištěnou šedou vodu nebo dešťovou vodu jímanou z jiných ploch.
Nepochozí zelená střecha



Zdroj článku:
![]() |
Zelené střechy Autorka: Jitka Dostálová Vydavatel: Grada |
-
6. 2. - 8. 2. 2025Přednášky Nové zelené úsporám na veletrhu FOR PASIV › více zde
-
20. - 23. 1. 2025Veletrh INFOTHERMA 2025 - Vytápění, úspory energií, obnovitelné zdroje › více zde
-
6. 2. - 8. 2. 2025Centrum pasivního domu zve na FOR PASIV 2025 › více zde
-
6. 12. 2024Webinář - Inovativní PREFA solární panely Prefalz › více zde
-
Co je nového v Návrháři střech Inovin 2024? Vizualizace fasády
- Zateplení střechy
- Ekologie a energetika
- Zateplování fasády
- Zateplování dřevostaveb
- Názvosloví tepelných izolací
- Izolace a zateplení sklepa
- Pasivní domy
- Stavba - odhlučnění, odvlhčení, reakce na oheň
- Součinitel prostupu tepla
- Tepelné mosty a plísně v domu
- Paropropustnost a difúze
- Třídy reakce na oheň u materiálů
- Objemová hmotnost
- Kondenzace vodní páry
- Tech. postup zateplení fasády
- Návody a typy k zateplení
- Spádování ploché střechy
- Nové hodnoty součinitele prostupu tepla pro budovy(2011)
- Tepelný odpor - výpočty
Skelná vata: Dekwool, Isover, Knauf, Ursa, Ursa PureOne
Minerální vata: Baumit, Isover, Knauf Nobasil, Rockwool
Dřevovláknité desky: Pavatex, Steico, Inthermo, Agepan
Dřevocementové desky: Knauf-Heraklith, DCD Ideal, Velox
EPS - expandovaný polystyren: Baumit, Enroll, Isover, Styrotrade
XPS - extrudovaný polystyren: Austrotherm, Dow Chemical, Isover, Synthos, Ursa
PUR - pěnový polyuretan: Eurothane, ITP, Jitrans Trade, PUR Izolace
PIR izolace: Dekpir, Kingspan, Powerline, PUR Izolace, Pama, Satjam
PE - pěnový polyetylén: Ekoflex, Mirel Trading, Fadopex, Fastrade
Pěnové sklo: Foamglas, Ecotechnics, Recifa
Minerální granuláty: Lias
Materiály na bázi kamenné vlny: Machstav, Knauf, Isover
Materiály na bázi papíru a celulózy: Enroll, CIUR, Dektrade
Sendvičové desky a systémy: Kingspan, Marcegaglia, P-Systems, Ruukki
Ovčí vlna: Naturwool, Isolena, Jiří Faltys
Konopí: Insowool, Canabest, Izolace konopí CZ
Ostatní: Džínovina, OSB desky