hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Zateplování - obecné informace

Nízkoenergetické a pasivní domy SERIÁL 3.díl - Tepelná izolace z mineralizované celulózy

7. 10. 2017

Vyrábí se ze starého papíru (novin) na jednoduché energeticky úsporné rozvlákňovací turbíně o výkonu až 5-7 tun/hod. Do směsi vláken se přidává kyselina boritá, nebo borax ke zvýšení odolnosti vůči škůdcům, plísni, hnilobám a k zvýšení odolnosti proti ohni. Aplikuje se pneumatickými dopravníky do předem připravených komor v konstrukci. Poté následuje řízené zplstnatění. Jeden pracovní záběr činí 0,75 - 1,5m3 do maximální výšky 3000mm. Technologicky správnou aplikací a konstrukčním řešením stavby se předchází sesedání celulózy ve vertikálním směru.


Minerální celulóza (foukaná izolace), ilustrační foto, zdroj: Eco Insulation
Obr.: Minerální celulóza (foukaná izolace), ilustrační foto, zdroj: Eco Insulation

Další možností je nástřik s vodou do 30-40% vlhkosti s vyschnutím za několik dnů, případně s lepidly jako akustické nástřiky. Ustálená vlhkost izolace ve stavbáchse pohybuje kolem 10%. Možné je rovněž libovolné probarvení hmoty. Hmotnost při přepravě činí až 130 kg/m3, při aplikaci do podlah 45 kg/m3, ve stěnách 60 kg/m3. prodej k aplikaci je povolen pouze certifikované firmě, svépomoc je vyloučena. Mineralizovaná celulóza má výbornou tepelnou akumulaci obdobně jako dřevěný masiv. Další pozitivní vlastností je schopnost vázat vzdušnou vlhkost a v suchém období ji předávat do vnitřního prostředí stavby. Jedná se při tom o tepelnou izolaci s nízkou cenou a rychlou aplikací.

Zároveň umožňuje recyklaci starého papíru. Známé jsou výrobky například společnosti Ciur, která zahájila produkci pro český trh již v roce 1991. Další výrobní označení, s nimiž se můžeme na trhu setkat, jsou Climatizer a Isocell, v zahraničí častěji Isofloc.


Předchozí články tohoto seriálu najdete níže:
Nízkoenergetické a pasivní domy SERIÁL 1.díl - Minerální vlna
Nízkoenergetické a pasivní domy SERIÁL 2. díl - Dřevovláknité izolace

Zdroj: Publikace Stavba a užívání nízkoenergetických a pasivních domů, vydavatelství Grada
Autor: Josef Smola
Publikace Stavba a užívání nízkoenergetických a pasivních domů, vydavatelství Grada

 

Dotace, energetické posouzení stavby

Pokud řešíte projekt nebo detaily zateplení na opravu domu v pasivním nebo nízkoenergetickém standardu, můžete čerpat dotace na výše uvedené.
Nepropásněte jedinečnou možnost využít státních dotací a ušetřit si tak až desetitísíce korun!
Oslovte nás přes kontaktní formulář, zajistíme vám Energetické posouzení stavby pro přidělení dotací.

Kontaktní formulářVaše osobní údaje (firma, jméno, email, telefon, adresa stavby, projekt) zpracováváme a držíme pouze za účelem vytvoření nabídky na materiál – což je Váš i náš oprávněný zájem.
Další informace se dozvíte v našich Zásadách zpracování údajů.
Rubriky článků