hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Zateplování fasády

Interiérové a fasádní obklady z dřevité vlny Heraklith

1. 12. 2016

V architektuře a designu často platí, že při hledání nových materiálů dochází ke znovuobjevování starých klasik. Druhou možností je užití materiálu současného, ale pro jiný účel než je jeho běžně využití. Desky z dřevité vlny lze vnímat obojím způsobem. Vždy však platí, že stavbám i interiérům propůjčují nezaměnitelný vzhled.
 

Jedni v nich vidí materiál, který sloužil výhradně k zateplení různých přístavků a domků. Historie dřevité vlny však sahá do třicátých let minulého století, kdy desky z Heraklithu představovaly průkopnickou novinku uplatňující se v progresivních funkcionalistických interiérech. Přiznané podhledy a konstrukce plnily funkci akustickou a estetickou. Původní podhled z Heraklithu byl a je dodnes k vidění například v legendárním pražském kině Bio Oko nebo v sále Masarykova kulturního domu v Mělníku.

Jedním ze současných trendů je uplatnění konstrukcí a materiálů, které byste běžně v interiérech bytů, kanceláří nebo v občanských stavbách neočekávali. Hledání nových forem přivedlo architekty a designéry do průmyslových hal, odkud čerpali inspiraci. Obnažené ocelové konstrukce, surové materiály, pohledový beton, přiznané rozvody vtiskly ráz některým občanským interiérům a stavbám. Narůstá také touha po přírodních materiálech v jejich přirozené kráse a přírodní desky z dřevité vlny Heraklith se tak dostaly do hledáčku architektů. Podívejte se s námi na některé realizace.

Designová dřevitá vlna do interiéru a exteriéru

Obklad s charakteristickou spletí dřevitých vláken vtiskne fasádě domu i stěnám v interiéru jedinečný charakter. Základem čistě přírodního materiálu s výraznou strukturou jsou padesát centimetrů dlouhé smrkové hobliny. Ty jsou do formy lehkých multifunkčních desek spojeny cementovým pojivem. Povrch desek může být dodatečně barevně upravován s pomocí běžných fasádních či interiérových barev. Do venkovního prostředí na obklady provětrávaných fasád je určena deska Heraklith C Facade nebo deska se zkosenými hranami Heraklith C Facade AK. Náročné estetické požadavky pro interiér splňuje deska se zkosenými hranami a pojená bílým cementem Heraklith Agro AK.

Protože se jedná o multifunkční desku, přídavkem k zajímavému vzhledu jsou i její další vlastnosti. Otevřená struktura tlumí hluk a vylepšuje akustiku místností. Uplatnění proto nalézá v soukromých bytech, otevřených administrativních prostorách, vstupních halách, v klubech a všude tam, kde chceme omezit šíření hluku nebo třeba zlepšit srozumitelnost či poslechové kvality. Heraklithové desky dále dobře tepelně izoluji a akumulují teplo, mimořádně odolávají mechanickému i biologickému namáhání a zvyšují požární odolnost konstrukce. Standardním dodávaným formátem je deska o rozměru 60 x 200 centimetrů v tloušťce 1,5 až 3,5 centimetrů.

Obr.1

Tiskárna Karmášek v Českých Budějovicích, autoři: Ivan Kroupa architekti, architekt Ivan Kroupa a architekt Tomáš Zmek, zdroj: KNAUF
Obr.2
Škola v Hovorčovicích, autor: architekt Ondřej Tuček, zdroj: KNAUF

Obr.3
Škola v Hovorčovicích, autor: architekt Ondřej Tuček, zdroj: KNAUF

Obr.4
Interiér kantýny ve společnosti TGS, autor: architekt Michal Rouha, ateliér Momentura, autoři základního konceptu: ateliér Povětroň, zdroj: KNAUF

Obr.5
Rodinný dům Japonsko, autor: architektonické studio: no.555, zdroj: KNAUF

Obr.6
Interiér bytu z pořadu TV Prima - Jak se staví sen, zdroj: KNAUF

  1. Tiskárna Karmášek v Českých Budějovicích, autoři: Ivan Kroupa architekti, architekt Ivan Kroupa a architekt Tomáš Zmek
  2. Škola v Hovorčovicích, autor: architekt Ondřej Tuček
  3. Škola v Hovorčovicích, autor: architekt Ondřej Tuček
  4. Interiér kantýny ve společnosti TGS, autor: architekt Michal Rouha, ateliér Momentura, autoři základního konceptu: ateliér Povětroň
  5. Rodinný dům Japonsko, autor: architektonické studio: no.555
  6. Interiér bytu z pořadu TV Prima - Jak se staví senO Knauf Insulation

Společnost Knauf Insulation je evropským nejrychleji rostoucím dodavatelem izolací, technologickým lídrem a předním zastáncem energetické efektivity a trvale udržitelného rozvoje ve stavebnictví. Široká škála výrobků poskytuje tepelnou, zvukovou i požární ochranu novým i rekonstruovaným domům.

Knauf Insulation je součástí skupiny Knauf a působí ve více než 50 zemích světa, kde zaměstnává přes 5 000 lidí. Knauf Insulation je společensky odpovědnou firmou, která aktivně prosazuje ideu trvale udržitelného rozvoje. Neustále snižuje ekologický dopad své výroby, zaměřuje se na zpracování recyklovaných a rychle obnovitelných surovin. V ČR postavila jeden z nejmodernějších závodů na minerální vlnu v Evropě v Krupce u Teplic, kde také aktivně podporuje místní komunitu.

Více na: www.heraklith.cz, www.knaufinsulation.cz

Autor a Zdroj textu a obrázků: Knauf Insulation, TZ
Zdroj fotografií: Knauf Insulation
Logo společnosti Knauf InsulationRubriky článků