hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Zateplení střechy

URSA CZ s.r.o.
Pražská 16, 102 21 Praha
Telefon: +420 281 017 374
Email: ursa.cz@ursa.com
Web: www.ursa.cz

Zelené střechy: Atraktivní a moderní prvek architektury

26. 8. 2021

Zelené střechy se v posledních letech stávají atraktivním prvkem moderní architektury a poptávka po nich stále roste. Pyšní se mnohými výhodami a přínosnými vlastnostmi nejen pro životní prostředí, ale i koncové uživatele stavby. Vegetační neboli zelené střechy mění mikroklima ve svém okolí, snižují ve městech prašnost, produkují kyslík, zadržují dešťovou vodu, prodlužují životnost střechy a vrací přirozenou zeleň do zástavby. Přináší komfort uvnitř domu svou schopností izolovat, ochlazovat nebo tlumit hluk. Zelenou střechu si navíc můžete pořídit, ať už dům stavíte nebo ho rekonstruujete, uprostřed města, na jeho periferii či na venkově.

 

„Zelené střechy představují jakýsi návrat nebo přiblížení k přírodě. Rostoucí počet majitelů domů přemýšlí ekologičtěji a zamýšlí se nad tím, kde v bydlení je možné šetrné změny udělat. Zelené střechy se tak nabízí jako skvělá možnost, která ušetří přírodu. I z toho důvodu se se zelenými střechami již nesetkáváme pouze u kancelářských budov, ale stále častěji právě na rodinných domech,“ vysvětluje Tereza Vojancová, architektka ze společnosti URSA. Právě společnost URSA nabízí řešení pro střechy v případě obrácené skladby: tepelnou izolaci na bázi extrudovaného polystyrenu URSA XPS. Ten dokáže nadstandardně ochránit hydroizolační vrstvu i před extrémními venkovními vlivy jako je UV záření či teplotní namáhání.

Se zelenými střechami se setkáváme čím dál častěji
Se zelenými střechami se setkáváme čím dál častěji


Střecha podle vašeho vkusu

Vegetační střechy mohou mít spoustu podob. Obvykle jsou plné rostlin, kvetoucích bylinkových záhonů, keříků nebo stromů. Můžeme se ale setkat i se zelenými střechami s terasou na grilování, střešním jezírkem nebo jinými atributy, které bychom na střeše běžně neočekávali. Co vše vám zelená střecha tedy nabízí? Na trhu můžete zpravidla vybírat ze třech typů zelených střech podle druhů zasázených rostlin a intenzity údržby. Jedná se o typy extenzivní, polointenzivní a intenzivní zelené (vegetační) střechy.


Extenzivní střechy jsou vhodné na pěstování sukulentních rostlin a mechů.  Extenzivní střechy jsou vhodné na pěstování sukulentních rostlin a mechů.

Intenzivní vegetační střechy se obvykle pokrývají trávníkem, keři nebo stromy. Vysadit je na nich možné i například zeleninovou zahrádku. Polointenzivní střecha je jakousi zlatou střední cestou mezi oběma typy. Obvykle na ní rostou traviny, bylinky nebo drobné keře. Je proto opravdu jen na vás a vašich preferencích, jakou ze střech vyberete.

Diagram intenzivní střechy


Zajištění komfortního vnitřního prostředí

V našich zeměpisných podmínkách je tepelný komfort jedním ze základních požadavků na bydlení. Zamezení přehřívání stavby v letních měsících a tepelným únikům během zimních měsíců by proto mělo patřit mezi hlavní priority při výstavbě nebo rekonstrukci jakéhokoli domu. S vegetační střechou je možné dosáhnout příjemného mikroklimatu v celém domě po celý rok, neboť celoročně snižuje tepelné výkyvy obytných prostor pod střechou. „Při otázce tepelných ztrát je rozhodující vedle zelené střechy i izolace. Tepelná izolace z extrudovaného polystyrenu URSA XPS bezpečně chrání vrstvu hydroizolace a zároveň díky své vysoké únosnosti v tlaku umožňuje používat střechu jako střešní zahradu,“ vysvětluje architektka společnosti URSA Tereza Vojancová a dále pokračuje: „Tepelná ztráta domu představuje množství tepelné energie, která v daném okamžiku uniká do exteriéru obálkou budovy. Jedná se tak o energii, která uniká nejen stěnami nebo podlahami, ale právě i střechou.“


Ničím nerušené bydlení

Ve svém vysněném domě by si každý přál mít klid, soukromí a nebýt rušen hlasitými sousedy nebo nadměrným hlukem z okolí. Při pořizování nemovitosti proto otázka vzduchové neprůzvučnosti vyvstává stále častěji. Pro dostatečný komfort bydlení je zapotřebí zamezit veškerému nevyžádanému hluku, který se může šířit konstrukcemi stěn, stropů i střech. „Právě zelená střecha dokáže zlepšit vzduchovou neprůzvučnost oproti střeše bez ozelenění až o 6 dB. Posilnění akustických vlastností domu navíc o minerální izolaci zajistí, že se váš domov může stát opravdovou oázou klidu,“ dodává architektka Tereza Vojancová.


Šetříte přírodu, ale i za vodu

Odtok dešťové vody z běžné střechy s hydroizolací se pohybuje mezi 95–100 %, zatímco u zelené střechy je možné toto množství snížit průměrně na 50 %. Dešťovou vodu můžete jednoduše uspořit tak, že ji budete dále využívat. Lze ji mimo jiné využít třeba na splachování, údržbu nebo například při zalévání.


Řekněte zelenému kabátu ano

Vegetativní střechy představují ideální kombinaci moderního a užitečného. Pro své vlastnosti šetrné k životnímu prostředí je lze považovat za střechy budoucnosti, se kterými se budeme setkávat stále častěji. Jejich výstavba je přitom nenáročná a můžete u ní značně uspořit. „Do konce roku 2021 můžete na pořízení zelené střechy využít dotačního programu Nová zelená úsporám, který vám umožní čerpat příspěvek ve výši až 800 Kč/m2 půdorysné plochy vegetačního souvrství zelené střechy," vypočítává Tereza Vojancová a dodává „Pokud se navíc rozhodnete využít tepelnou izolaci URSA XPS, můžete očekávat mnoho výhod: vysokou pevnost v tlaku, minimální nasákavost, odolnost proti zmrazování a rozmrazování či rezistenci vůči hnilobě a další,“ uzavírá Vojancová.


Zdroj článku: URSARubriky článků