hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Pasivní domy

Trend jménem pasivní dům. Jak ho zaizolovat?

30. 11. 2017

Srazit náklady na energie a bydlet ekonomicky je trend, o který se zajímá čím dál tím více lidí a pojmy jako nízkoenergetický, pasivní, nulový či plusový dům už dávno nepůsobí jako cizí slova. Stavíte dům a přemýšlíte o snížení jeho energetické náročnosti? Základem je kvalitní zateplení. Vyzkoušejte PUR pěnu.

 
U každé stavby dnes bez problému zjistíte energetickou třídu. Pokud stavba nese označení nízkoenergetická, má oproti klasickým stavbám sníženou energetickou zátěž až o třetinu a nepřesahuje tak roční spotřebu tepla 50 kWh/m2. Nízkoenergetického standardu lze dosáhnout precizní izolací.

Pasivní dům má oproti tomu měrnou spotřebu tepla do 15kWh/m2 ročně, což už znamená doopravdy minimální částku. I zde je základem precizní izolace, pasivní dům však musí být vybaven rekuperační jednotkou, řízeným větráním a vytápěním a užíváním pasivních zdrojů tepla.  Nulový dům funguje na podobném principu a roční spotřeba energie je nulová, tedy méně než 5kWh/m2 a u plusového domu dokonce energie přebývá.

Nepodceňte podlahu

Poměr zdiva a tepelné izolace je většinou 1:1 ať už zvolíte jakýkoliv stavební materiál, při výběru izolace myslete na to, že určujícím parametrem je součinitel tepelné vodivosti. Čím je číslo menší, tím lepší má materiál tepelněizolační vlastnosti. Klasické materiály, jako je minerální vata nebo polystyren se pohybují kolem λ = 0,03 až  λ =0,04 W/m2K u polyuretanové pěny je součinitel ještě méně, 0,0023 W/2K.

Chytrá pěna
Obr. U polyuretanové pěny je součinitel ještě méně, 0,0023 W/2K.

Důkladně zaizolujte obvodové stěny a nezapomeňte také izolovat podlahu, kde by tloušťka izolace měla být minimálně 15 centimetrů, pokud je podlaha přímo na terénu. Izolovat můžete i nad stávající podlahou, to v případě, že máte v místnosti dostatečně vysoký strop.

Střechy a okna

Častým problémem je izolace střechy. Pokud je střecha příliš členitá, ve špatně rozprostřené izolaci mohou vznikat spáry, kterými teplo uniká ven. Polyuretanová pěna má v tomto výhodu, protože nástřik lze rovnoměrně nanést i do hůře přístupných míst a brání tak vzniku tepelných mostů..
Velice často teplo uniká skrz špatně zaizolovaná okna a dveře. Nutností pro pasivní domky jsou proto okna s izolačními trojskly, jejichž součinitel tepelného prostupu je méně než 0,85 W / m2K. To ale není všechno, i zde je důležité, jestli správně těsní.

Lze zpasivnit i starý dům?

Vytvořit si pasivní dům můžete prakticky z jakékoliv nemovitosti, není pravdou, že to jde jen u nových staveb. U některých domů to však jde hůře a proto je vhodné poradit se s odborníkem. Síla nástřiku polyuretanové pěny se  u jednotlivých energetických  tříd zateplení mění, ale vždy se můžete spolehnout na téměř doživotní trvanlivost, čistou izolaci bez plísní a škůdců a samozřejmě obrovskou úsporu na tepelných únicích.

Chytrá pěna
Obr. Vytvořit si pasivní dům můžete prakticky z jakékoliv nemovitosti, není pravdou, že to jde jen u nových staveb.

 


Více na www.chytrapena.czRubriky článků