hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Pasivní domy

Pasivní dřevoslaměný dům na severním svahu

5. 4. 2015

logo Rheinzink
RHEINZINK ČR s.r.o.
Na Valech 22
29001 Poděbrady
tel.: 325 615 465
e-mail: info@rheinzink.cz

 

V kalendáři ARCHITECTURE WITH RHEINZINK každý rok představujeme úspěšné objekty architektů z celého světa, na kterých je použit titanzinek RHEINZINK. Prestižní umístění v kalendáři získaly letos dva působivé objekty z Čech a ze Slovenska. Za Slovensko zvítězil právě tento rodinný dům.

Obec Melčice - Lieskové se nachází na úpatí Bílých Karpat. Mladý pár plánující rodinu se zde, na malebné samotě v Melčické dolině, na louce obrácené k severu, vzdálené ale jen hodinku od Bratislavy, rozhodl postavit rodinný dům. Investoři měli specifický požadavek: maximálně nezávislé a autonomní bydlení. Bydlení s cílem žít jinak, jednodušeji a zdravěji. V energeticky pasivním domě postaveném s maximálně možným využitím obnovitelných přírodních materiálů (dřevo, sláma, hlína, nepálená cihla, přírodní titanzinek) s ohledem na minimální provozní náklady bydlení.

Návrh domu významně ovlivnila myšlenka získávání denního světla střechou. Získat na severním svahu celoročně dostatek slunečních paprsků znamená pro architekta podřídit tomuto cíli vše – umístění na pozemku, výškové osazení, obestavěný prostor i kompozici fasádních otvorů. Vnitřní prostory jsou řešeny tak, aby je světlo přicházející střešními okny dostatečně osvítilo.

Koncepce domu byla determinována dvěma částečně protichůdnými východisky. Ekologickým přístupem investorů a zároveň omezujícími podmínkami parcely. Navzdory těmto omezením se architektům ze studia Oximoron podařilo navrhnout dům postavený z 90 % z ekologických obnovitelných materiálů, spĺňující přísná kritéria na nízké energetické požadavky a provozní náklady pasivních domů.

Bezúdržbový přírodní materiál titanzinek RHEINZINK- prePATINA walzblank, zpracovaný tradiční klempířskou technikou, splňuje nejvyšší požadavky kladené v těchto souvislostech na ekologický materiál. Na střeše objektu se uplatnila technologie krytí na dvojitou stojatou drážku, kterou bylo pokryto přes 180 m² střešní plochy. S ohledem na zabudování střešních oken Velux bylo na střeše nutno řešit příčnou a podélnou dilataci. Byla zde použita technologie nekonečných pásů a pájených spojů. Na střeše byla také vykonaná příprava na aplikaci fotovoltaických panelů.

Fasáda o rozloze 120 m² je zpracována technologií krytí na úhlovou stojatou drážku z přírodního titanzinku RHEINZINK- prePATINA walzblank. Zajímavým detailem je oplechování v dřevěné fasádě na ostění oken, nadpraží a parapetech.

Text byl vytvořen s použitím pramenů společnosti oximoron, newsletter Rheinzink s.r.o.

Rodinný dům na severním svahu, Melčice – Lieskové, Slovenská republika

  • Architekt: Mgr. Art. Martin Šichman, MgA. Boris Meluš, oximoron, Bratislava
  • Klempířské práce s titanzinkem RHEINZINK: Kontrakting stavebné montáže, spol. s r.o., Žilina
  • Střecha: 180 m², 2 t, RHEINZINK-prePATINA walzblank, dvojitá stojatá drážka
  • Fasáda: 120 m², 2 t, RHEINZINK-prePATINA walzblank, úhlová stojatá drážka
  • Plocha pozemku: 5 000 m², zastavěná plocha: 142 m²
  • Realizace: 2013


Rubriky článků