hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Fyzikální veličiny

Nepříjemné klima v interiéru v létě a nezdravé v zimě

11. 7. 2016

Klima v interiéru v létě

Letní tepelná ochrana je charakterizována dobou v hodinách, během které pronikne teplo z prostoru pod střešní krytinou až na vnitřní stranu konstrukce (fázový posuv) a s tím spojený nárůst teploty interiéru ve stupních Celsia (°C) v porovnání s venkovní teplotou (amplitudový útlum).

 

Chladné místnosti při letním horku

Fázový posun a amplitudový útlum, zdroj: Ciur a.s.

Pro letní ochranu před horkem se vypočítává fázový posun a amplitudový útlum. Předpokladem pro to je neprodyšná tepelně izolační konstrukce, kterou se teplo musí postupně propracovávat do interiéru. K tomu přispívá jednolitá tepelná izolace s vysokou hodnotou měrného tepla.

Rychlé ohřátí prouděním vzduchu

Proudění vzduchu v neprodyšné izolační vrstvě, zdroj: Ciur a.s.

Spáry v neprodyšné izolační vrstvě vedou k tomu, že na základě rozdílu teploty a tlaku docházík proudění vzduchu zvenčí dovnitř a tím dochází k vysoké výměně vzduchu. Tepelná izolace pak nemůže přispět k letní ochraně před teplem a vzniká nepříjemné a teplé interiérové klima.

Nezdravé klima v inetriéru v zimě

Během topného období by měla vlhkost vzduchu v obytných místnostech činit příjemných 40 – 60 %. Příliš suché klima v interiéru je zdraví škodlivé.

Suchý chladný vzduch proniká spárami v nekontrolovatelném množství

Suchý a chladný vzduch prooniká spárami, zdroj: Ciur a.s.

Často pozorovaný fenomén suchého vzduchu v interiéru během zimních měsíců vzniká tím, že chladný vzduch z venku vniká spárami do domu. Ohřeje-li se chladný vzduch vytápěním snižuje se objem jeho relativní vlhkosti. Proto domy se špatnou neprodyšností trendují v zimě k suchému vzduchu v interiéru, jehož vlhkost se i pomocí zvlhčovačů vzduchu téměř nenechá zvýšit. Následkem je nepříjemné klima v interiéru.

Příliš nízká relativní vlhkost vzduchu je nepříznivá pro zdraví a příjemný pocit

Graf vlhkosti vzduchu, zdroj: Ciur a.s.

Příklad:
10 °C chladný vzduch může při 80% relativní vlhkosti vzduchu pojmout maximálně 1,7 g/m3 vlhkosti (normová hodnota venkovního zimního klimatu dle DIN 4108-3). Ohřeje-li se tento vzduch na 20 °C sníží se relativní vlhkost vzduchu na 9,9 %.

 

Zdroj článku a obrázků: Ciur a.s., systémy pro úsporu energiíRubriky článků