hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Akustické izolace

Akustické vlastnosti kamenné vlny

28. 7. 2016

Akustické vlastnosti kamenné vlny obstály i v testu na Colours of Ostrava

logo Rockwool
ROCKWOOL, a.s.
Cihelní 769
735 31 Bohumín
tel.: 596 094 111
e-mail: info@rockwool.cz

Tichá zóna Rockwool Silent Box byla v rámci hudebního svátku Colours of Ostrava středem pozornosti. Během čtyř festivalových dní se dovnitř akustického boxu podívalo přes 1 200 návštěvníků. Další stovky lidí využily venkovní posezení. Rockwool také testoval v reálném prostředí zvukovou hladinu venku i uvnitř tiché zóny. Průměrně byly údaje naměřené uvnitř Rockwool Silent Boxu o 30 dB nižší, než hladina zvuku venku. Měření laboratorní metodou (pro stavebnictví), před konáním festivalu v prostorech Fakulty stavební VŠB-TU Ostrava, prokázalo celkové snížení hladiny zvuku o 44 dB.

Silent Box Rockwool, zdroj ROCKWOOLZástupci společnosti ROCKWOOL měřili zvukovou hladinu po celé čtyři dny trvání festivalu, a to vždy ve 12.00, 15.00, 20.00 a 23.00 hodin.  Průměrná venkovní hodnota dosáhla 75 dB, průměrná hladina uvnitř Rockwool Silent Boxu byla 45 dB. Nejvyšší hladina zvuku venku 86 dB byla dosažena v sobotu ve 23.00 hodin, nejnižší vnitřní hodnota 32 dB byla naměřena ve stejný den v pravé poledne. Průměrně Rockwool Silent Box dokázal snížit hladinu zvuků přicházejících z venkovního prostředí na citelně příjemnou úroveň.
 
Stovky návštěvníků festivalu si hlavně chodilo do Rockwool Silent Boxu odpočinout v tichém prostředí, využívali také možnost dobití telefonu. V některých hodinách se stály před tichou zónou dokonce fronty.  Spousta lidí projevila rovněž zájem o bližší informace o využití kamenné vlny. „ Výsledky našeho testování jednoznačně prokázali akustické vlastnosti kamenné vlny. Sestava 120mm izolace ROCKWOOL a systému Fermacell, kterou jsme použili na Rockwool Silent Box, lze aplikovat na stavebním trhu pro určité typy rodinných domů, jako jsou například dřevostavby,“ říká manažer marketingu Josef Mik.
 
Akustické měření hladiny hluku vně a uvnitř Rockwool Silent Boxu prováděli také odborníci z Fakulty stavební VŠB-TU Ostrava. Nepřetržité měření probíhalo jen ve čtvrtek 14. 7. od 18.00 do 22.15 hodin. „Výsledné ekvivalentní hladiny akustického tlaku A byly ve venkovním Silent Box Rockwool, zdroj ROCKWOOLprostředí naměřeny v rozmezí od 76,5 dB do 78,2 dB. Ve vnitřním prostředí se výsledné ekvivalentní hladiny akustického tlaku A pohybovaly v rozmezí 53,7 dB do 55,5 dB (vyšší hladina byla ovlivněna zapnutým ventilátorem, vpustí větrání z vnějšího prostředí i automatem na vodu),“ říká vedoucí katedry prostředí staveb a TZB Fakulty stavební VŠB-TU Ostrava Iveta Skotnicová a dodává: „Pocitově bylo vnitřní prostředí Silent Boxu ohodnoceno také návštěvníky festivalu jako akusticky velmi příjemné a vhodné pro komunikaci, relaxaci a telefonování.“
 
Rockwool Silent Box je nyní umístěný v areálu společnosti Rockwool v Bohumíně. Jeho prostory se budou využívat jako součást vzdělávání architektů, projektantů, realizačních firem nebo distributorů.  Jeho zvukově-izolační vlastnosti vyzkoušejí i studenti středních a vysokých škol, kteří navštěvují bohumínský závod. Kromě společnosti ROCKWOOL se na výrobě Rockwool Silent Boxu podílela Fakulta stavební VŠB-TU Ostrava a také společnosti Fermacell a Fatra.
 

O společnosti ROCKWOOL
ROCKWOOL, a.s., patří do skupiny ROCKWOOL Group, předního světového výrobce produktů
a systémových řešení na bázi kamenné minerální vlny. Výrobky z kamenné vlny přispívají ke zvýšení energetické účinnosti, požární odolnosti a zlepšení akustiky stavebních objektů.


Rubriky článků