hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Zajímavosti

První 3D tištěný dům v Česku vyroste za 48 hodin

27. 7. 2020

Ministerstvo průmyslu a obchodu poskytlo záštitu na první 3D tištěný dům v Česku. Ten se právě v těchto dnech za velkého zájmu médií a odborné i laické veřejnosti tiskne v Českých Budějovicích. Autorem návrhu je sochař Michal Trpák. Spolu se svými kolegy z iniciativy Scoolpt projekt také přímo realizuje. Dům, který dostal výstižný název Prvok, majitelům nabídne moderní technologie, jako je například rekuperace, recirkulační sprcha, vzdálené ovládání, vlastní nádrže na pitnou, šedou i černou vodu. Dům je navržen tak, aby v jakémkoliv prostředí vydržel minimálně sto let.
 


Dne 11. června pracovníci odboru stavebnictví a stavebních hmot MPO, pod vedením ředitele Ing. Serafína, zamířili do Českých Budějovic, kde roste první tištěný dům o velikosti 43 metrů čtverečních. Celoročně obyvatelný dům ze speciální směsi betonu obohacenou o nano-polypropylenová vlákna, plastifikátory, je tištěn speciálně upraveným a přeprogramovaným pro 3D tisk robotickým ramenem z továrny na auta. Robot tiskne rychlostí 15 centimetrů za sekundu, což odpovídá 2 % jeho možného výkonu. Hrubá stavba bude vysychat 28 dní a následně bude ve dvou částech převezena do Prahy, kde se smontuje a vybaví.

Stěny domu bude tvořit speciální betonová směs
Stěny domu bude tvořit speciální betonová směs

Scoolpt (https://www.scoolpt.com/) ve spolupráci s Master Builders Solutions (BASF) otestoval novou směs betonu pro tisk, která je obohacena o nano-polypropylenová vlákna, plastifikátory, které zlepšují plasticitu a umožňují lépe vytvářet organické tvary, a urychlovač tuhnutí. Tento typ betonu je již po 24 hodinách pevný jako základy klasického rodinného domu (tj. 25 MPa). Po celkovém vytvrdnutí za 28 dní nabývá beton hodnot (65 MPa) jako u mostů. Odolal tlakové zátěži 50 tun bez následků.

Z výpočtů Stavební spořitelny Buřinka, garanta projektu „Prvok od Buřinky“, vyplývá, že takto tištěný dům vznikne sedmkrát rychleji než klasická stavba a vytvoří několikanásobně méně stavebního odpadu. Oproti klasickým stavbám ušetří ovzduší až o 20 % z produkce CO2. Samotný tisk nezabere déle než dva dny a celkové dokončení maximálně dva měsíce. Cena domu je nyní přibližně dva a půl milionu korun. Prvok bude mít tři místnosti – koupelnu se záchodem, obývák s kuchyní a ložnici. Stavba pro dvojčlennou rodinu bude ukotvená na pontonu na vodě.

Pohled na obývací pokoj domu
Pohled na obývací pokoj domu

Než bude metoda 3D tisku zavedena do běžné praxe budování pozemních staveb, čeká jí ještě celá řada aplikovaného výzkumu souvisejícího s vlastnostmi materiálu, certifikacemi a atesty konstrukcí, na čemž již realizátoři Prvoka spolupracují s ČVUT v Praze i VUT v Brně. Zároveň bude nutné vnést nový pojem vytištěný prvek do stavebních předpisů, aby bylo možné takovéto domy 3D tiskem stavět a především kolaudovat. Výhodou metody 3D tisku je kromě zmiňovaných úspor také odolnost vůči nedostatku pracovní síly na trhu. V neposlední řadě by ve stavebnictví mohly vzniknout i nové obory, které by přilákaly mladé lidi.

3D tisk stavby považujeme za inovativní a perspektivní směr při rozvoji stavebnictví. Zatím je pouze „v plenkách“ vytvářen skupinou nadšenců, zaslouží si však do budoucna velkou pozornost a podporu.

Celá stavba bude ukotvená na vodě
Celá stavba bude ukotvená na vodě

Prvok bude představen veřejnosti 18. srpna u Střeleckého ostrova. V průběhu září a začátkem října si jej budete moci prohlédnout na Náplavce kousek od MPO u vyšehradského železničního mostuhttps://www.burinka.cz/kdy-a-kde-prvoka-muzete-videt/.


Zdroj článku: mpo.cz


Štítky: Moderní technologie, Zajímavosti
Rubriky článků