hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Krátké zprávy

Isover - 5 nejčastějších chyb při plánování stavby

15. 9. 2017

Většina z nás se do stavby domu pouští jednou dvakrát za život, a proto je těžké si pohlídat všechna úskalí, která na vás číhají ještě před samotným začátkem stavby. Šetřte své nervy i peněženku a neopakujte chyby, které udělaly už stovky lidí před vámi. Podívejte se na seznam nejčastějších chyb, které na vás před začátkem stavby číhají.

Na parcele to všechno stojí. Doslova

Na špatném pozemku dobrý domov nepostavíte. Při koupi stavební parcely se kompromisy nevyplácí. Zjistěte nejen dostupnost inženýrských sítí, ale i to, jaké jsou možnosti přístupových cest, jaká je občanská vybavenost i vzdálenost od hlučných silnic... A hlavně důkladně zvažte rozměry parcely. Chcete trávit svůj čas na zahradě u domu? Pak se vyhněte příměstským satelitům, kde jsou parcely malé a často si se sousedy doslova koukáte do talíře.

Ani málo ani moc: Podlahová plocha

Jak velký dům a pozemek vlastně potřebujete? Plánujete velkou rodinu nebo vás čekají časté návštěvy příbuzných a přátel? Počítejte už v projektu s dětským pokojem a ložnicí pro hosty. Na druhou stranu se vyvarujte zbytečné velkoleposti. Čím větší dům i zahrada, tím víc síly vás bude jeho údržba stát. Velkorysá hacienda nebo rozsáhlé pozemky můžou být hlavně v pozdějším věku nad vaše síly.

 Tip pro vás: Pokud vaše profese přeje práci z domova, počítejte i s pracovnou. Není nic otravnějšího, než místo klidné a soustředěné práce dřepět s bolavými zády za kuchyňským stolem. 

Bez projektu ani ránu

Dřív, než poprvé kopnete do země, musíte mít v ruce vypracovaný detailní projekt vaší stavby, včetně rozvržení vnitřního uspořádaní. Nic stavbu neprodraží víc, než neplánované změny na poslední chvíli. Snad každý, kdo někdy stavěl dům, vám potvrdí, že se vyplatí investovat do projektu na míru, než se zbytek života potýkat s nedomyšlenými a nevyhovujícím řešeními “na klíč”.

Nenechte si utéct dotace

Proč platit všechno z vlastní kapsy, když vám může pomoct stát nebo kraj? Poptejte se, jaké jsou podmínky aktuálních dotací a nenechte se zastrašit papírováním. Pokud na dotaci dosáhnete, čas strávený jejím vyřizováním se vám mnohonásobně zaplatí. Pokud smýšlíte ekologicky, neměli byste minout dotační program Nová zelená úsporám.

Nepřeceňte stoje síly

I když máte tak říkajíc zlaté ručičky, stojí za zvážení, jestli si na pomoc nepřizvat odborníky. Kromě toho, že mají řádově víc zkušeností s postupy i výběrem materiálu, máte pak na odvedenou práci záruku a můžete ji v případě problémů reklamovat.
 
Naše rada: Nenajímejte řemeslníky naslepo bez doporučení. Nechte si poradit od známých, nebo si projděte reference na specializovaných webech. I v ISOVERu jsme pro vás připravili seznam doporučených realizačních firem.

Budete stavět moderní energeticky úspornou stavbu?

Jedním z předpokladů pro spokojené bydlení je vytvoření optimální tepelné pohody prostředí v létě i v zimě, kterou dosáhnete navíc úsporu nákladů na vytápění po celou dobu života vašeho domu. ISOVER připravil další díl Izolační fórum online, který můžete sledovat 25. září ve 14 hodin na Facebooku nebo Youtube.

Celý článek a veškeré informace najdete ZDE
Více informací o tepelných izolacích ISOVER najdete na našich stránkách ZDE:

Rubriky článků