hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Aktuality

Solární dům studentů ČVUT skončil třetí v soutěži v USA

14. 10. 2013

Los Angeles - Projekt energeticky účinného domu AIR House studentů pražského Českého vysokého učení technického (ČVUT) skončil na třetím místě v mezinárodní soutěži Solar Decathlon, která se koná v Kalifornii. V kategorii Architektura, která je jednou z dílčích částí soutěže, porota jejich projekt vyhodnotila jako nejlepší. Vyplývá to z výsledků, které dnes organizátoři akce zveřejnili na svých internetových stránkách. Celkovým vítězem letošního ročníku se s projektem domu LISI stal tým z technické univerzity ve Vídni.

 

Fakulta ČVUT, Projekt Air HouseSoutěž Solar Decathlon (Sluneční desetiboj), pod kterou je podepsané americké ministerstvo energetiky, se koná se od roku 2002 každé dva roky. Univerzitní týmy v ní mají navrhnout a postavit energeticky účinné domy, kde je jediným zdrojem energie sluneční záření.
V rámci architektonické části, která je jednou z deseti disciplin soutěže, se porota zaměřila kromě architektonických prvků a způsobu osvětlení či využití přirozeného světla také na to, jak může být projekt inspirující pro návštěvníky soutěže, nebo na dokumentaci projektu. Česká republika dostala v této disciplině 98 bodů ze 100 možných. V kategorii Technika, kde porota hodnotila funkčnost navržených technologií, skončili Češi na druhém místě.
"Vítězství v Architektuře je pro náš tým velkou satisfakcí. Je to disciplína, na které nám záleželo, a ve které jsme měli silnou konkurenci," uvedli autoři projektu na svém webu. Podle poroty, kterou citovali, je architektura v podání AIR House "jedinečným a nádherným zážitkem", a přitom je "jednoduchá a čistá".

Tým studentů ČVUT přihlášku do soutěže podával koncem roku 2011. Od přijetí do soutěže pak měl dva roky na to, aby experimentální dům navrhnul, postavil, otestoval, poté zase rozebral, dopravil na místo konání finále soutěže a tam jej během devíti dní postavil, tvrdí na svém webu. Studenti projekt koncipovali jako dům pro domácnost dvou lidí na vrcholu produktivního věku. Stavbu navrhli jako chatu, která podle nich může sloužit pro plnohodnotné trvalé bydlení v důchodu.
Vítězným týmem, kterému se nejlépe podařilo skloubit maximální energetickou účinnost, cenovou dostupnost či přitažlivost pro trh, se stala skupina studentů z Vídně, jejichž projektu se nejlépe dařilo v disciplinách Ohřev vody, Komunikace a Energetická bilance. Na druhém místě skončili studenti z univerzity Nevada-Las Vegas.

 

Autor: ČTK

Příprava solárního domu studenty ČVUT naleznete pod tímto odkazemRubriky článků